Bolygó

Villamosenergia és gőz az új hibrid napenergia-átalakítóból

A nagy hatékonysággal és alacsony költséggel megtermelt villamos energia a modern kor bölcseinek drágaköve, ha mindemellett egy berendezés felhasználható magas hőt is lead, az már három az egyben, igazi szalagcím.
Űr

A szupermasszív fekete lyukak rejtélyes születésének megfejtése

Manapság széles körben elfogadott, hogy szupermasszív fekete lyukak (SMBH) találhatóak szinte minden galaxis központjában. Sőt, az elmúlt két évtizedben olyan  bizonyítékok is felmerültek, melyek szerint a galaxisok életét és halálát is részben az SMBH-k diktálják. De nem csak a legnagyobb példányok jelentenek izgalmas kutatási területet, a legkisebbek felfedezése is számos kritikus kérdésre adhat választ.
Űr

Sosem látott "tábortüzek" a Nap felszínén az ESA Solar Orbiter eddigi legközelebbi képein

Júniusban az Európai Űrügynökség (ESA) Solar Orbiter névre hallgató műholdja elkészítette első fényképeit a Napról, és most bemutatták ezeket a lenyűgöző képeket. Ezek az emberiség által a Napról készített legközelebbi képek, és természetesen van rajtuk eddig sosem látott, rejtélyes jelenség is, nem kevés.
Tudás

Új magyar kutatás kedvencként nevelt törpelamacaink és kutyáink viselkedéséről

A malacok a kutyákhoz hasonlóan viszonyulnak az emberhez mindaddig, amíg nincs jobb dolguk. És nagyon kitartóak.
Tudás

Új vezetőképes, még átlátszóbb műanyag

Az utóbbi évtizedek új alkalmazási területei, mint például a fénykibocsátó eszközök, a fotovoltaikus elemek vagy az érintőképernyők, jelentős erőfeszítéseket igényelnek a rugalmas és átlátszó elektródák kifejlesztésének területén. A fejlesztések gőzerővel haladnak, és most itt egy friss eredmény.
Űr

13 millió medence víz repül a fejünk felett, és már esténként is látható a Neowise üstökös képében

A C/2020 F3 (NEOWISE) üstököst 2020 március 27-én fedezte fel a NASA. A helyzete felfedezésekor a déli féltekéről látható Puppis (Hajófara) csillagképben volt, de most már az északi féltekéről látható és itt ér el napközelséget is, ami nagyobb csóvát, fényességet jelent. Utoljára a Hale-Bopp adott ilyen észlelési élményt 1995-ben.
Garázs

Voxan Wattman, a világ leggyorsabb elektromos motorkerékpárja?

Nem tartott sokáig, amíg az elektromos járművek elkezdték meghódítani az autóipart, nem csoda hát, ha a motorkerékpár-gyártók számára sem közömbös az innovatív technológia. Az azonnali energiaellátás és a könnyű akkumulátorcellák túl jó lehetőséget jelentenek ahhoz, hogy kihagyják. Ja, és persze ez a jövő is.
Tudás

Kvantum fényfacsaró a kvantumzaj csökkentéséhez

Egy új, kissé játékosan csak „fényfacsarónak” nevezett szerkezet csökkenti a kvantumzajt a lézerekben, és így felhasználható kvantumszámításokhoz és a gravitációs hullámok észleléséhez is. Minderre szobahőmérsékleten is képes, így ismét egy lépéssel közelebb hozta a kvantumszámítógépek világát.
Tudás

Tudósok először szekvenáltak teljes mértékben egy emberi kromoszómát

A Human Genome Project során elvégzett munka lehetővé tette a kutatók számára, hogy megértsék az ember felépítésének tervét. Ahogy a kutatók egyre többet tudnak a gének és fehérjék funkcióiról, ezeknek az ismereteknek szinte beláthatatlanul jelentős hatása lesz az orvostudomány, a biotechnológia és az élettudomány területeire. A legfrissebb eredmény, hogy elkészült az ember X kromoszómájának térképe is.
Techno

Új akkumulátor-technológiával 90 százalékkal lesznek olcsóbbak a lítium-ion cellák

De az olcsóbb ár nem minden, a gyártás is leegyszerűsödik, és a biztonság is nő. Egy főképp akkumulátor-kutatással foglalkozó japán fejlesztő állt elő az új típusú akkumulátorral, ami forradalmasíthatja az ipart.
Bolygó

Új módszerrel vizsgálhatók a kövületek, ősmaradványok, új ablak nyílik a múltra

Őslénykutatók az utóbbi időben több épségben megőrződött lágyszövetet is találtak fosszíliákban, és lassan ezek megőrződésének titkai is napvilágot látnak.  A csontvázak kora után megérkezett a biokémiai „aláírások” új világa, melyek a paleontológusok nagy örömére mindenféle ősi kövületben megtalálhatóak, új betekintést biztosítva a nagy evolúciós rejtélyekbe.
Tudás

Öt év múlva kigyulladhat naprendszerünk második Napja, itt a Földön

A fúziós generátorok a klasszikus “20 éven belül lehetséges” technológia, csakhogy ez a lehetőség 20 éve épp mindig ugyanolyan távol van tőlünk.A több évtizedes munka ellenére a jelentős tervezési kihívások eddig megakadályozták a működőképes kereskedelmi méretű modellek fejlesztését. De talán majd most.  
Tudás

Új lakó a részecske-állatkertben a CERN fizikusainak jóvoltából

A részecske-állatkert a fizika régebbi kifejezése az elemi részecskék viszonylag kiterjedt listájának leírására, összehasonlítva azt egy állatkertben található fajok sokféleségével. Bár a múlt század 60-as évei óta a fizika sokat fejlődött, és már azt is tudjuk, hogy nem minden elemi részecske ami fénylik, azért most nagy örömmel mutatjuk be nektek a legújabb tetrakvarkot.
Ember

A vörös fény gyógyítja a szemet. Hol hallottuk már ezt?

A 40 év feletti retinakárosodás és látásromlás a felnőtt élet (csak azért sem öregedés) egyik csúnyán eltitkolt botlóköve, ami méltatlanul fiatalon jelzi a test romlandóságát. Szerencsére brit tudósok új kutatási eredményei most egyszerű, otthon is könnyen és olcsón alkalmazható gyógymódot találtak a betegségre.
Tudás

Az idegenek talán a fekete lyukak energiáját is hasznosítják

Különös kísérlet segített megerősíteni egy 50 éves jóslatot, melyet részben még maga a legendás Roger Penrose fogalmazott meg. A felfedezés - illetve a beteljesült jóslat - elképesztő nagyságrendű új energiaforrásokat jelenthet, és még az idegen civilizációk utáni kutatást is segítheti. A Dyson gömb annyira tavalyi, idén a fekete lyukak kerültek célkeresztbe.
Ember

Trolltípusok, sötét tetrád, plusz egy trollfilm amit nem akarsz látni

Összeszámoltad már hányféle internetes troll létezik? És vajon miért csinálják amit csinálnak? Lerántjuk a leplet a sötét tetrád működéséről (is)!
Tudás

A Cerne Abbasi óriás titkai

A régészek szerint az ősi meztelen alak, melyet a krétás domboldalba vájtak, még számos rejtélyt tartogathat, többek között az őskori és a középkori férfiak péniszmérete, valamint Cromwell is képbe jön. De mi köze mindennek a koronavírushoz?
Techno

A pentagyémánt a világ legkeményebb gyémántja

A gyémánt örök - reménykedik minden házasságkötő a nagy pillanatban, bár már jó ideje nem a legkeményebb anyag, amit ismerünk. A wurtzit-bórnitrid tizennyolc, a lonsdaleit pedig ötvennyolc százalékkal keményebb a gyémántnál, igaz, ezekhez grafittartalmú meteorit becsapódás vagy vulkánkitörés is kell, és bár állítólag mindkettő analógiái előfordulnak a házasságokban is, azért még a gyémántnak is lehetnek ördögi trükkjei.
Ember

Neandervölgyi gének is növelhetik a koronavírus okozta halál kockázatát

Egy publiklás és a tudományos közösség általi ellenőrzés előtt álló tanulmány azt állítja, hogy a neandervölgyi embertől örökölt génszekvenciák hozzájárulhatnak a koronavírus okozta betegség súlyosabb lefolyásához, és akár a beteg halálához.
Tudás

Új eredmények a kvantumpontok energiaállapotairól

Az elméletben megjósolt Auger-hatás kísérleti bizonyításával épp most kerültünk egy nagy lépéssel közelebb a kvantummechanika jobb megértéséhez, a kvantuminformáció kódolásának új módszereihez, és ezeken keresztül ahhoz az egyetlen szóhoz, a Grálhoz, ami miatt el fogod olvasni ezt a cikket: a kvantumszámítógéphez.
Tudás

Ha elveszti a fejét, ez a hernyó mindjárt félre is teszi, jól jön az még

A szóban forgó fejek tulajdonosa komoly csapásnak számít az Ausztrál és Új-Zélandi farmerek számára, mivel nagy étvággyal fogyasztja, pusztítja az eukaliptusz leveleit. Mondhatnánk, hogy egy igazi hétfejű ártány, de ez nem lenne valós kép, mivel akár 9 feje is lehet.
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.