Ember

Kérdőjelek a milliós Remdesivir koronavírus-gyógyszer körül

A 3150 forint alapanyag-költségű teljes, átlag öt napos Remdesivir kezelés árcímkéjén jelenleg a 982 209 forintos ár szerepel. Ráadásul van, aki szerint a marketingkampánya nagyobb, mint a hatásossága, és van sokkal olcsóbb, hatásosabb gyógyszerkoktél is, szabadalmi védettség nélkül.
Bolygó

Ismét radioaktív felhő sodródik Észak-Európa fölé

A holland tisztviselők szerint a szivárgás nyugat-oroszországi forrásból, “egy atomerőműben lévő fűtőelem károsodásából származhat”. A TASSZ szerint arrafelé nem történt semmi ilyesmi.
Techno

Jöhet egy plusz robotkar a meglévő két szerves mellé?

Tempósan fejlődik a robotika, ezt mi sem mutatja jobban, mint hogy már nem szükséges a Boston Dynamics egyre profibb robot-technológiája egy ütősebb technológiai demonstrációhoz, ezt már egy nem élvonalbeli kanadai egyetem laborja is tudja. Ez még továbbra sem az élő szövet a fémvázon, de már a fémváz.
Tudás

A világ legkisebb motorja kvantum alagutakban száguld, ahol az is kérdés, merre folyik az idő

Van egy igazán apró motorod, és több mint 16 atomból áll? Sok időd lehet, mert valamit feleslegesen építettél be, ebbe a pazarló konstrukcióba - mondhatnánk, ha ez verseny lenne, és hát az is, a neve pedig a miniatürizálás nagy kalandja. Közben természetesen új kvantumfizikai felfedezések is születnek.
Űr

Fantasztikus NASA videó a Nap elmúlt 10 évéről

A NASA kiadott egy fantasztikus timelapse videót, melyet 10 év alatt készítettek a Napról a Solar Dynamics Observatory (SDO) adatainak felhasználásával.
Techno

Az intelligens betonnal borított autópályák és hidak magukat javítják

De az önjavító képesség nem minden. A jövő okos-közlekedési koncepcióinak az intelligens anyagok fejlesztése mellett a mesterséges intelligencia, a bigdata forrásainak intenzív használata is épp úgy jellemzője. Ha ellenállunk a korszellemnek és az "igazság utáni", tudománytalan mozgalmaknak, izgalmas, új korszak köszönthet ránk a közlekedésben is.
Tudás

Meglepő kvantumhatást figyeltek meg, meglepően nagy méretskálán

A kvantumos világ jelenségei jellemzően csak mikroszkopikus méretekben figyelhetőek meg és a kísérletek is ezen a méretskálán zajlanak, hiszen ha növelni kezdjük a méreteket, akkor a BEC-ekhez jutunk, melyek  áthidalják a kvantummechanika által irányított mikroszkopikus sík, és a makroszkopikus világ közötti szakadékot, ahol már nincsenek kvantumos jelenségek. Na ez a tétel sérült, egy új felfedezés nyomán.
Techno

Kémkedik a felhasználók után a kínai TikTok, és nem ők az egyetlenek (lista a cikkben)

Nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy gondoljuk meg kétszer mire és melyik alkalmazásnak adunk engedélyt a telefonunkon, mérlegeljünk, és tartsunk be egy szigorúbb házirendet ezzel kapcsolatban. Ja és olvassuk rendszeresen a Rakétát, mert persze ez sem elég, és időről időre kiesik egy kellemetlen csontváz a kernelből.
Ember

Magnetorecepció, avagy mindannyian X-men vagyunk

A tudósok új bizonyítékokat találtak a geomagnetizmus avagy magnetorecepció ősi érzékelési képességéről, amelyről keveset tudunk, de már bizonyítottan mi emberek is rendelkezünk vele. Valaki Magnetot mondott? Ki keresi? Tükör van otthon?
Tudás

Lehetséges hanggal vizet forralni?

A Stanfordi Egyetemen működő SLAC Nemzeti Gyorsító laboratórium kutatói olyan erős hangot hoztak létre a víz alatt, hogy az azonnal elpárologtatta a vizet, és úgy tűnik, hogy beállította azt a küszöböt is, hogy mennyire lehet intenzív a hang a vízben.
Űr

A Virgo és a LIGO egy fekete lyukkal összeütköző rejtélyes égitestet észlelt

A magyar részvétellel zajló Virgo és LIGO együttműködés  tegnap bejelentette, hogy erős gravitációs hullámok észlelésével felfedeztek egy nagyjából 2,6-szoros naptömegű égitestet, ami a valaha látott legnehezebb neutroncsillag és a legkönnyebb fekete lyuk tömege között helyezkedik el. Az égitest 800 millió évvel ezelőtt összeütközött egy 23 naptömegű fekete lyukkal, ennek gravitációs hullámait észlelték.
Ember

A spanyol álrestaurátor vonaton nincsen fék, most egy Murillot pimpeltek óvodásra

Két lehetőség van: vagy megnyílt a spanyol Hülye Restaurátorok Minisztériuma, vagy Manuel is hazaköltözött, O'Reilly csapatával együtt. A spanyol álrestaurátorok a majomként restaurált Garcia Martinez freskó Krisztus, vagy a Playmobil figuraként életre keltett Sárkányölő Szent György után sem pihennek, most Murillo kapta meg ami járt neki. Vajon ki lesz a következő?
Tudás

Létrehozták az anyag ötödik halmazállapotát a világűrben is

A NASA tudósainak egy csoportja közzétette a Nemzetközi Űrállomás fedélzetén folytatott Bose-Einstein kondenzátum kísérleteinek első eredményeit, ahol a részecskék a gravitációs korlátoktól mentesen manipulálhatók. A tudósok első ízben figyelték meg az anyag ötödik állapotát az űrben, példátlan betekintést nyerve ezzel a kvantum-univerzum legmegoldhatatlanabbnak tűnő titkaiba.
Tudás

A CERN merész húzással 23 milliárd eurós szuper-ütköztetőt készítene

A CERN korunk egyik igazi csodája, és az Európai Részecskefizikai Laboratórium most új eszközt építhet, hogy feltárják a Higgs bozon titkait, bár még nincs meg hozzá a szükséges anyagi fedezet. A CERN mindazonáltal 2 napja jelentős lépést tett a 100 kilométeres kör alakú szuper-ütköztető megépítése felé, hogy tovább tágítsák a nagy energiájú fizika határait.
Bolygó

Ősi kétlábú krokodil hagyta ezeket a félelmetes lábnyomokat

A krokodil nem játék, ezt nagyjából mindenki tudja Egyiptomtól az USA Everglades mocsaraiig. Mindazonáltal a mai négylábú hüllők, bár veszélyes ragadozók, de a közelébe sem érhetnek fajuk valaha élt őseinek, melyek egy időben a dinoszauruszokhoz hasonlóan két lábon jártak. (Fura is, hogy nincs krokodilemberes konteo).
Bolygó

A méhkirálynők ketrecharca egyikük halálig tart

A méhek társadalma rendkívül jól szervezett, összetett és természetes példa a sok tízezer egyedből álló csoport sikeres együttműködésére. Hatékonyságban természetesen meg sem közelítjük őket, és titkaik nagy részét sem ismerjük, bár most úgy tűnik tettünk egy újabb kis lépést a megértés útján.
Tudás

Milyen gyorsan terjed a vér a vízben (cápaügyileg értelmezve)?

Természetesnek tűnhet, hogy a többségünk számára -  akik már landoltak forró égövi óceánon vadászgéppel egy balul sikerült dogfight után, és még terveznek is ilyet - fontos kérdés, hogy mégis mennyi időnk maradt egy esetleges vérző sebbel, amíg megérkeznek az elmaradhatatlan vacsoravendégek. A tudomány erre is segít felkészülni.
Űr

Több mint 30 aktív idegen civilizáció létezhet a galaxisunkban egy új tanulmány szerint

Lehet, hogy nem éppen úgy és olyan formában, mint ahogy Hollywoodon felnőve várnánk, de Brit tudósok, a Nottinghami Egyetemről megpróbáltak a Tejútban bujkáló idegen civilizációk nyomaira bukkanni. Azt is kiszámolták, hogy körülbelül hány ilyen civilizációval kell számolnunk (nyugi, sokkal, mindenkinek belefér a kedvence).
Tudás

Táncoló elektronok és a magnetit egzotikus kvantum-tulajdonságai

Az anyag elképesztően változatos tulajdonságokat, fázisokat, átmeneteket képes produkálni a környezeti paraméterek - melyekből akad szép számmal - változásának függvényében. Talán még az is kijelenthető, hogy a számtalan különféle anyagból egyiket sem ismerjük még "igazán", hiszen ehhez rengeteg kísérletet kell elvégezni, és szinte garantáltak az izgalmas, nagy meglepetések. Most épp a magnetit, a legrégebben ismert mágnes van soron.
Űr

Óriási foltokat fedeztek fel extrém forró különleges csillagok felszínén

Ezek a csillagok nem csak rendhagyó mágneses napfoltjaik miatt különlegesek, de néhányan szuperkitörés eseményeket is produkálnak, több milliószor annyi energiával robbantva ki az anyagot a felszínükről, mint a hasonló napkitörések esetében saját naprendszerünkben megszoktuk.
Űr

Egy fekete lyuknak szívverése is lehet, mutatjuk a legrégebb óta dobogót

Az Univerzum távoli helyeiről érkező periodikus, ismétlődő és szűnni nem akaró jelek mindig különös izgalmat jelentenek a csillagászok, és kutatók életében. Ha valaha majd felveszi velünk a kapcsolatot egy idegen civilizáció, azt nagyjából így szeretjük elképzelni. De persze az is lehetséges, hogy "csak" egy szupermasszív fekete lyuk szívverését rögzítjük éppen.
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.