Bolygó

Szinte lehetetlen megbecsülni, mennyien kelnek majd útra a klímaváltozás miatt

Egy friss jelentés szerint 2100-ra több mint 630 millióan kelnek útra kifejezetten a klímaváltozás hatásai miatt, hacsak az emberiség nem szánja el magát valamilyen radikális lépésre a klímaváltozás ellen. A számadatok ugyanakkor csak a jéghegy csúcsát jelentik.
Techno

A technológia nyújthat megoldást az idegesítő ruhaméretekre

Az egyik alkalmazás például létrehozza a vásárló háromdimenziós testprofilját, majd javaslatot tesz arra, hogy az egyes ruházati láncoknál milyen méretet érdemes választani.
Tudás

Magyar kutatók jöttek rá, hogy hogyan élik túl a növények a telet

A meglepő eredmény szerint a tél közeledte beindít egy órát a növényekben, amely pontosan megméri a tél hosszát, detektálja a végét, majd indítja a virágzást.
Tudás

Hogyan dolgozza fel az agy a "mély" gondolatokat?

Forgács Bálint, az ELTE Kognitív Pszichológia Tanszék munkatársának legújabb kutatása új kérdéseket vet fel az agyi információtárolás területén, mert úgy tűnik, a fogalmi rendszer építőkövei nem tapasztalati alapúak.  
Tudás

Először láthatjuk, milyen lehetett a Mayflower hajó vitorlabontása

400 évvel az esemény után, a kiterjesztett és a virtuális valóság technológiáknak köszönhetően korábban sosem látott részletességgel láthatjuk nemcsak a hajót, de legénységét, utasait, és az őket körülvevő környezetet is.
Bolygó

Fűrészporból és polietilénből készítenének lebomló műanyagot

Az indonéz Észak-Szumátrai Egyetem kutatói kifejlesztettek egy újfajta műanyagot LDPE és fűrészpor keverékéből: az első teszten kiderült, hogy ha eltemetik a földbe, az Indonéziában őshonos termeszek képesek megemészteni a keveréket.
Tudás

A mesterséges intelligencia mobilozási szokásainkból megmondja, ha munkanélküliek vagyunk

Az első tesztek során a mesterséges intelligencia kizárólag mobiladatok alapján hetven százalék pontossággal megállapította, hogy valaki munkanélküli-e vagy sem.
Techno

A Mozilla Firefox ugyan nem tökéletes, de ez az ingyenes bővítménye telitalálat

Két kattintással létrehozhatjuk úgynevezett alias e-mail címünket, amiből nem vezethető vissza sem az eredeti cím, sem a személyazonosságunk, viszont az alias fiókba érkező leveleket gond nélkül megkapjuk, mivel a szerver azonnal továbbítja azokat a rendes címünkre.
Bolygó

Oslo 2050-re lenullázhatja saját karbonlábnyomát

Norvégia fővárosa 2019-ben elnyerte Európa zöld fővárosa címét, nem véletlenül, hiszen aktív szereplője a klímaváltozás elleni harcnak, melynek érdekében három fő célt határoztak meg: zéró kibocsátású közlekedést, a tömegközlekedés és kerékpáros infrastruktúra modernizálását, valamint autómentes övezetek kialakítását.
Techno

Úgy tűnik bejött a Microsoft ötlete a víz alatti szerverközpontról

Hivatalosan 2020 július kilencedikén emelték felszínre a kapszulát, ám a szakértői következtetéseket csak az azt követő adatelemzés és állapotfelmérés végeztével lehetett levonni, ami a napokban ért véget. A Microsoft jelentése alapján a kísérlet sikerült.
Tudás

Pukiszaguk lehet a földönkívülieknek?

A kutatók elmélete szerint az oxigén önmagában nem elegendő jele a földönkívüli életnek, így mellette olyan speciális molekulákat is célszerű keresni, amelyek csak életfolyamatok során keletkezhetnek. Ilyen a rendkívül büdös, nem mellesleg mérgező foszfin, amit többek között az ürülékből és bélgázból lehet kimutatni.
Tudás

Tudósok állítják: A Covid-19 nem biológiai fegyver

Népirtás, biológiai fegyver, nem létező ellenszer: felbukkanása óta megszámlálhatatlan álhír kering a koronavírussal kapcsolatban, virológusok és biológusok ezúttal egy félrevezető kutatásra hívják fel a figyelmet.
Tudás

Nem kell sajnálni a trollokat, ugyanis semmi baj az önértékelésükkel

A trollkodók elemi célja a bomlasztás, egy új kutatás szerint pedig nem kell szükségszerűen alacsony önbecsüléssel rendelkeznie valakinek ahhoz, hogy internetes zaklató legyen, sőt: minél inkább megbánt másokat, annál jobban érzi magát.
Tudás

Egy új algoritmus jelzi a járványok ismételt felbukkanását

A kutatók az elmúlt tíz év tízezer szimulált esettanulmánykészlet felhasználásával'képezték ki' az algoritmust, ami négy évvel a kirobbanása előtt azonosította a közelgő járvány kitörését jelző mintákat.
Bolygó

Amerikában már készülnek a klímaváltozást kísérő tömeges elvándorlásra

A New York Times és a ProPublica nonprofit szervezet közös interaktív térképcsomagja megjeleníti az USA azon (még élhető) részeit, ahová az emberek elmenekülhetnek a környezeti katasztrófák elől. Az extrém meleg, a gyakori árvizek és tűzvészek miatt azonban a lehetséges életterek száma egyre csak szűkül.
Tudás

A zsidók üldöztetése nem ért véget a második világháborúval, sőt

A feljegyzések eltérő adatokról számolnak be, de megközelítőleg körülbelül egymillió zsidó maradt a koncentrációs táborokban a második világháború végén. A rabok többségének nem volt más választása, mintsem a felszabadítás után is azon a helyen maradni, ahol éveken át fogva tartották és kínozták őket. Ők lettek az úgynevezett kirekesztettek, akiket Sztálin szerint 'megfertőzött' a deportálás, ezért nincs helyük a társadalomban.
Tudás

Jelentősek a gazdasági károk, de még korai lenne temetni a tengeri hajózás iparágát

A tengeri hajózás a globális turizmus leggyorsabban fejlődő ága volt az elmúlt években, idén a koronavírus-járvány azonban mindent megváltoztatott. Vajon milyen lesz a hajóutak jövője? Utánanéztünk a külföldi előrejelzéseknek, és a Magyar Hajózási Zrt.-t is megkerestük.
Tudás

Sokan már a spanyolnátha idején is fittyet hánytak a maszkviselésre

Egyesek túl nőiesnek, míg mások egyenesen alkotmányellenesnek tartották az arcmaszkot, és minden eszközt bevetettek annak érdekében, hogy ne kelljen parancsra eltakarni arcukat.
Tudás

Androidos vagy? Így hozhatsz létre jelszóval védett mappát

Adataink biztonsága kiemelten fontos, így azt is érdemes számításba venni, mi történik, ha netán elhagyjuk, vagy bármilyen más módon illetéktelen kezekbe kerül. Ha vannak olyan tartalmak a készüléken, amelyeket szeretnénk minden helyzetben megóvni, akkor érdemes kipróbálni az alábbi trükköt.
Bolygó

Egyesével térképezték fel Kalifornia összes fáját

A Kaliforniai Erdei Obszervatórium nevű alkalmazás Kalifornia mindegy egyes fáját 'látja', mesterséges intelligencia és műholdas felvételek segítségével pedig olyan ultrarészletes képet alkot az állam rengetegeiről, amivel a jövőben jó eséllyel megakadályozható a jelenlegihez hasonló pusztító erdőtüzek kialakulása.
Tudás

A gyémántnál is keményebb anyagot találhat a mesterséges intelligencia

Orosz kutatók nemrégiben létrehoztak olyan gépi tanulási módszert, amely kristályszerkezet alapján felkutatja a szuperkemény anyagokat: a kezdeti kísérletekben százhúszezer kristályszerkezet keménységét és ellenállóságát már fel is mérték, és bár egyelőre mindez csupán elmélet, de talán létezhet a gyémántnál keményebb anyag is a természetben.
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.