Tudás

Ultragyors kamerával rögzítették, hogyan mozog a fény 3 dimenziós térben

Közhelyes, hogy a fény nagyon gyors, nincs is gyorsabb nála. Nehéz tehát filmre venni, eddig nem is nagyon sikerült, de a Caltech kutatói most rájöttek, hogyan hogyan rögzíthetik videón, a három dimenzióban mozgó fényt.
Techno

Üzemanyagcella spenótból, az igazi zöld megoldás

A dolog normálisan indult, valaki, most épp egy tudós, vett némi spenótot a zöldségesnél, majd hazavitte, megmosta és kicsit megsózta. A folytatás az ami rendhagyóra sikerült, mivel nem a hétvégi ebéd hanem egy akkumulátor lett a végeredmény.
Ember

Egy férfi majdnem elveszítette a lábát a székrekedése miatt

Az extrém állapotba került férfit meg kellett műteni, és még így is hajszálon múlt, hogy nem kellett amputálni a végtagot. De hogyan, és miért történhet ilyesmi?
Tudás

A túlhűtött víz valójában két folyadék egyben

A vízről rengeteg szó esik mostanában, és ez nem véletlen. A NASA rábukkant a Holdon, az angol királyi család a világ top 5 prioritása közé sorolta, és a földi élethez is szükséges. Szinte törvényszerű tehát, hogy folyamatosan meglepetéseket okoz, és szinte havonta derülnek ki róla meglepő, új dolgok.
Űr

A szakértők szerint ilyenek lesznek a valódi űrcsaták

A nemzetközi helyzet mostanában sajnos éppen úgy fokozódik, ahogy jó harminc éve megtapasztalhattuk, így nem csoda, ha a jobb sorsra érdemes űrkutatás sem úszhatja meg a militarizálódást. Majd minden jelentősebb hatalomnak van saját katonai űrprogramja. De vajon mi történne, ha egy fegyveres konfliktus a világűrre is eszkalálódna?
Tudás

Nem csak helikopterről oltják az USA tüzeit, a tűzoltó-drónok tűzgolyókat vetnek a magasból

Az Egyesült Államok nyugati partján hatalmas tűzvészek tombolnak, az éghajlatkutatók egyenesen a „megatüzek” koráról beszélnek.
Bolygó

928 millió forintért kelt el egy alloszaurusz csontváza

A 2,525,000 euróért leütött 150 millió éves alloszaurusz-csontváz egy párizsi árverésen talált új gazdára.
Űr

Miért fontos a víz a Holdon, és mik vele a NASA tervei?

A vizet innen odavinni nem olyan egyszerű feladat, legalábbis ha az innen a Földön van, az oda pedig a Holdon, mivel jelentős súlyú anyag, és rengeteg kell belőle. Odafent nem csak nélkülözhetetlen táplálék, de levegőt is vízből készítik, szó szerint ebből veszik veszik ki az oxigént. (Ezt valahol már hallottuk.)
Bolygó

Az idén alapított Earthshot-díj lehet a környezetvédelem Nobel-díja

A Vilmos herceg által alapított díj keretében a következő 10 évben, évente összesen ötmillió angol fontot, a mai árfolyamon számolva 2,13 milliárd forintot ítélnek oda öt témakörben, a bolygó legégetőbb környezetvédelmi problémáinak megoldására. A díj odaítélésében részt vesz Sir David Attenborough, Dani Alves, Shakira, Jack Ma, Cate Blanchett és még sokan mások.
Űr

A NASA bejelentette hogy egyenletesen eloszló vizet találtak a Holdon

A NASA kerek egy hete tartja izgalomban az űrkutatás, a csillagászat és a tudomány rajongóit és szakembereit, valami igazán nagy horderejű felfedezést ígérve a Holdról. A kutatók előre bejelentett névsora alapján a találgatások és pletykák valamiféle Holdon található, frissen felfedezett vízkészletről szóltak. És valóban ez történt, csak úgy, ahogy senki sem várta.
Techno

Itt a chipekbe integrált folyadékhűtés

A chipekben jelentős hő termelődik, gondoljunk csak a nagy teljesítményű számítógépes processzorokra, és ezt a hőt valahogyan kezelni kell, el kell vezetni, ha nem akarjuk, hogy idő előtt tönkremenjen az elektronika. A folyadékhűtés nem új megoldás erre, csakhogy eddig főképp a chipeken kívül működött.
Tudás

Holt nyelveket fejtenek meg, fordítanak le a gépi tanulás algoritmusai

Az MIT Számítástechnikai és Mesterséges Intelligencia Laboratóriumának (CSAIL) kutatói a közelmúltban jelentős előrelépést értek el a holt nyelvek gépi tanulással történő megfejtésében. Megalkottak egy olyan új rendszert, ami képes automatikusan megfejteni a történelem kútjában elveszett nyelveket, és lefordítani őket egy mai rokon nyelvre.
Ember

Véletlenül új szerveket fedeztek fel az emberi fej belsejében

Az emberi test talán már felfedte összes titkát, hiszen évszázadok óta zajlanak a boncolások és a modernnek tekinthető orvostudomány is lassan több évszázadossá válik. Ennél persze nem is tévedhetnénk nagyobbat, amit az időről időre felfedezett vadonatúj emberi szervek bizonyítanak a legjobban.
Űr

A NASA 2024-ben nőt küld a Holdra, az Artemis III. program keretein belül

A kritikus szerződések megkötése és a hardveres mérföldkövek elérése után a NASA menetrend szerint megosztotta Artemis programjának frissítését, köztük a legújabb, 1. fázisú terveket is, melyek szerint 2024-ben egy nő lehet a következő ember aki a Holdra lép.
Tudás

Az algoritmus, a nagymama, és a vasárnapi ebéd, avagy mi történik egy számítógép belsejében?

A körülöttünk zajló információs technológiai forradalom nem csak a különböző tudományterületeket újítja meg szélsebesen, de azok nyelvezetét is. Algoritmikus ködoszlató következik görög salátával.
Tudás

Egy nő tollából származhat az emberiség egyik legrégebbi himnusza

Az ősi Mezopotámia egyik legfontosabb fennmaradt szöveges emlékét a Gilgames-eposz mellett találták meg. A szöveg egy 3300 éves himnusz, és német kutatók szerint eddigi hivatalos állásponttal szemben nem férfi, hanem nő írhatta.
Bolygó

Természeti katasztrófa Kamcsatkánál, a Greenpeace vizsgálatokat sürget

A mérgező vörös algák túlszaporodása ökológiai katasztrófát, a tengeri-élőlények tömeges pusztulását okozta az oroszországi Kamcsatkai-félszigeten. A katasztrófa nem csak az állatvilágot, de az embereket is érintette.
Tudás

Bizonyították Wigner Jenő sejtését: két párhuzamos valóság jelent meg egy kvantumkísérletben

A valóság érzékelése rendkívül szubjektív, részt vesznek benne érzékszerveink, kultúránk és tudásunk, sőt még a véleménybuborékunk is. És ha mindez megtörtént, jön Wigner Jenő, a kvantumfizika, és több párhuzamos valóság, csak hogy ne kényelmesedjünk el.
Űr

Az összeolvadó fekete lyukak többször csengetnek

A fekete lyukak olyan hatalmas tömeggel rendelkeznek, hogy még a fény sem menekülhet a gravitációjuk fogságából, és néha még össze is olvadnak egymással. Ezekhez a gigászi katasztrófákhoz köthető Univerzumunk néhány legextrémebb jelensége, és a friss kutatások eredményeiből ismét váratlan, izgalmas adatokat kaptunk róluk, egyenesen a téridőben keltett hullámaikból.
Bolygó

Küszöbön állhat a nagy atomenergia feltámadás

Az elmúlt évtizedben egymás után szűntek meg a világ uránbányászattal foglalkozó vállalatai. Az okok között az alacsony nyersanyagárak, és a változóban lévő energiapolitika is szerepel. De vajon ez a tendencia jellemzi majd a jövőt is? A Forbes áttekintette az atomenergiapiaci helyzetet.
Tudás

Az Advantage lehet a világ első kereskedelmi kvantumszámítógépe

A kvantumszámítógép rendszerek, szoftverek és szolgáltatások egyik vezető fejlesztője, a D-Wave Systems bejelentette új generációs kvantumszámítási platformjának elérhetőségét. Az új hardvereket, szoftvereket és eszközöket tartalmazó csomag a világon elsőként szolgálhatja ki a termelés-orientált kvantumszámítástechnikai alkalmazásokat.
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.