Történet az űrállomáson rekedt számítógépről

2019 / 12 / 29 / Felkai Ádám
Történet az űrállomáson rekedt számítógépről
A Nemzetközi Űrállomáson (ISS) két szerver működik, melyek a „Spaceborne Computer” nevű kísérlet részei. A kísérlet lényege, hogy kiderüljön, kereskedelmi forgalomban kapható eszközök miként képesek kiállni a világűr viszontagságait. Az eszköz, melyet a Hewlett Packard készített, jelölheti ki a jövő űrszámítógépeinek az útját.

A számítógépet 2017-ben szállították az ISS-re egy SpaceX Dragon kapszulában. A Földön két ugyanilyen rendszer működik amolyan kontroll csoportként. Természetesen erős gépekről beszélünk, ugyanakkor nem olyanokról, amiket direkt űrutazásra terveztek.

Az űrutazás jövőjét ugyanis a kereskedelmi vállalatok jelenthetik, az ehhez vezető utat pedig olyan eszközök használata jelenti, melyeket nem hatalmas összegekből, állami költségvetésből fejlesztenek ki erre a célra, hanem már a kereskedelmi forgalomban rendelkezésre állnak.

A kísérlet elsődleges célja az volt, hogy jelentős adatmennyiséget futtassanak változó sugárzású környezetben, például a nap által kibocsájtott, erősödő és gyengülő sugárzást értve itt. A szervereket nem valamiféle pajzzsal védték ettől, hanem napviharok esetén visszaváltottak biztonságos üzemmódra, majd az esemény elmúltát követően végigfuttattak egy ellenőrzést, végül visszatértek a normál működéshez.


Spaceborne Computer: izometrikus nézet

 

Kiderült az is, hogy a szerver sebességének és energiafelhasználásának a csökkentése révén az eszköz megőrzi a működőképességét az erősebb sugárzás közben is. Mindez azt jelenti, hogy a szerverek védelme biztosítható szoftveres úton, automatikus biztonsági módba léptetéssel, és nem kell drága, nehézkes sugárzásvédő pajzsokkal körbebástyázni azt.

Ugyanakkor a teszt néhány nem várt eredménnyel is járt. Például nem bizonyult igaznak az az előzetes feltételezés, hogy az ISS-en állandó, megbízható hálózati kapcsolat működik.

A jövőben tehát a szoftvereket úgy kell programozni, hogy számolnak a gyakoribb hálózati problémákkal is. A másik megoldandó probléma az volt, hogy az asztronauták és a kozmonauták jellemzően nem programozók, tehát a használati utasításokat részletesebbé kellett tenni, átírni őket úgy, hogy az az IT-ben kevésbé jártasak számára is érthetőek legyenek, mindezt úgy, hogy tekintetbe veszik a világűrt is, mint környezetet.

A gépet egyébként már 2018-ban haza kellett volna szállítani, ám miután az ezt lehetővé tevő orosz űrkapszula kilövését elhalasztották, a számítógép az ISS-en rekedt. A múlthéten karbantartást végeztek rajta, tehát a gép még mindig működik, a hazaszállítása pedig 2020 tavaszára tolódott (pontosabb dátum nem ismert jelenleg). Ha pedig az eszköz visszakerül a Földre, a HP elérhetővé teszi azt a kutatók számára, így remélhetőleg még több derül majd ki az űrben használt számítógépek ideális szoftveres környezetéről.

(Kép: NASA, forrás: Popular Mechanics)


Hello Szülő! Ha a gyereked nem tud valamit, akkor téged fog kérdezni. De ha te szülőként nem tudsz valamit, akkor kihez fordulsz?
A digitális kor szülői kihívásairól is találhattok szakértői tippeket, tanácsokat, interjúkat, podcastokat a Telekom családokat segítő platformján, a https://helloszulo.hu/ oldalon.
Csillagfényes kalandok az egész családnak - Magyarország legjobb csillagvizsgálói
Csillagfényes kalandok az egész családnak - Magyarország legjobb csillagvizsgálói
A modern csillagvizsgálók ma már igazi élményközpontokként működnek, ahol a tudomány és a szórakozás tökéletes harmóniában találkozik, így nem csak a csillagászat iránt mélyebben érdeklődőknek nyújtanak izgalmas kikapcsolódást, de a családi programoknak is ideális célpontjai lehetnek.
Zsebpénz helyett karrier - Minden, amit a diákmunkáról tudni érdemes
Zsebpénz helyett karrier - Minden, amit a diákmunkáról tudni érdemes
Cikkünkben bemutatjuk a magyarországi diákmunka-piac helyzetét, a vonatkozó szabályozásokat, az adózási tudnivalókat, valamint a diákmunka előnyeit és a munkahelyválasztás szempontjait.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.