Mit jelent a büntetőeljárásban a közvetítői eljárás?

2025 / 03 / 27 / Fizetett Hirdetés
#pr
Mit jelent a büntetőeljárásban a közvetítői eljárás?
A jogban sok olyan kifejezés van, amit elsőre talán nem értünk, vagy nem is tudjuk pontosan, mi minden is tartozik bele. Az okostelefonok és az internethasználat azonban ma már a mindennapjaink részét képezik, így pár kattintással meg is találhatjuk, mit jelent például a közvetítői eljárás.  

Érdemes azonban egy-egy kifejezés tartalmát mélyebben is megvizsgálni, különösen, ha jogról van szó.

 

Közvetítői eljárás, más néven mediáció

 

Dr. Tóth Attila Tas védőügyvéd blogján nagyon sok hasznos információt olvashatunk, amelyeken keresztül érthetőbbé válnak a bonyolult jogi fogalmak. Így ír arról is, hogy mi minden jellemzi a közvetítői eljárást vagy mediációt – a büntetőeljárásban. Azonban mi is összefoglaljuk most a lényeget.

 

A mediáció egy olyan lehetőség, aminek segítségével az eljárásban a felek békés úton is rendezhetik a nézeteltérésüket, így a bíróságot nem szükséges bevonni a büntetőeljárásba. Ennek egyik célja, hogy megteremtsék a jogi hátteret ahhoz, hogy a bíróságra helyezendő nyomást csökkenteni lehessen. Emellett viszont a felek érdekeit is szolgálja, hiszen így jóval rövidebb idő alatt juthatnak egyezségre.

 

Helyreállító igazságszolgáltatás

 

A közvetítői eljárás alkalmazásának alapjait az igazságszolgáltatás elvei között kell keresnünk, egészen pontosan a helyreállító igazságszolgáltatás elvei között. Ez ugyanis arról szól, hogy a büntetőeljárásnak csak az egyik célja az, hogy az elkövetőt megbüntesse.

 

A helyreállító igazságszolgáltatás azt is jelenti, hogy az igazságszolgáltatás célja egyúttal az okozott kár helyreállítása is, valamint a felek közötti konfliktus rendezése is.

 

A mediáció során egy semleges közvetítő segíti a felek közötti kommunikációt, hiszen az érintettek közvetlenül lépnek kapcsolatba egymással ilyenkor.

A közvetítői eljárás alkalmazása

 

Arról, hogy milyen feltételek fennállása esetén lehet alkalmazni a közvetítői eljárást, a Büntető Törvénykönyv és büntetőeljárási törvény rendelkezik. Alapvető követelmény a mediáció kérelmezéséhez, hogy a felek hajlandóak legyenek együttműködni, valamint az is, hogy a bűncselekmény ne legyen túlságosan súlyos.

 

Tipikusan ilyen esetek például a kisebb vagyon elleni bűncselekmények, vagy a könnyű testi sértés. Így ha egy összeszólalkozás elfajul, és az egyik fél durvasága miatt a másik telefonja leesik a földre és megsérül, akkor érdemes megvizsgálni minden körülményt annak érdekében, hogy alkalmazható-e mediáció, és ha igen, élni a lehetőséggel.

 

A büntetőjogi ügyvéd szerepe itt igencsak jelentős, ugyanis ő az, aki felhívhatja a figyelmet arra, hogy közvetítői eljárás alkalmazható-e, illetve ő fogja ismertetni azt is, hogy mik az előnyei.

 

Ha pedig a felek döntése egybehangzó, és részt kívánnak venni a mediációban, akkor a védőügyvéd további segítségére is számítani lehet a megegyezés kidolgozásában, valamint a jogi keretek pontosításában.

 

Láthatjuk tehát, hogy a jog számos lehetőséget biztosít, amelyekkel egyszerűsíthető a bírósági eljárás.

(Szponzorált tartalom)


Így változtat életeket az OTDK: fiatal kutatónők sikertörténetei
Így változtat életeket az OTDK: fiatal kutatónők sikertörténetei
Két fiatal kutatónő példája bizonyítja, hogy az Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) miként formálhatja a szakmai karriert és nyithat kapukat a nemzetközi sikerhez.
Ha azt hitted, a jövő még messze van, akkor ideje átsétálnod az Allee-ba!
Ha azt hitted, a jövő még messze van, akkor ideje átsétálnod az Allee-ba!
Az Allee-ban már konkrétan leparkolt a jövő egy darabja, és még pózol is a kamerának.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.