Fantasztikus a különbség a két legfontosabb űrteleszkóp felvételei között

2025 / 01 / 07 / Bobák Zsófia
Fantasztikus a különbség a két legfontosabb űrteleszkóp felvételei között
A Hubble 1990-ben indult az űrbe, a James Webb Űrteleszkóp 2021 karácsonyán hagyta el a Földet. A nagy korkülönbség mellett számos más tekintetben is eltér a két megfigyelőeszköz: a Földtől való távolságuktól a tükrök méretéig sok mindenben különböznek, de a legjobban akkor látszik az eltérés, ha egymás mellé tesszük a képeiket.

A Hubble Űrteleszkóp 34 éve indult az űrbe, hogy korának legfejlettebb űrtávcsöveként megreformálja az űrkutatást, és kisebb-nagyobb hibákkal, de azóta is működik és készíti a képeket az űr különféle objektumairól. Az utódjának tartott, de inkább a társának mondható James Webb Űrteleszkóp több halasztás után 2021. december 25-én hagyta el a Földet, hogy a bolygótól másfél millió kilométerre utazva végezze megfigyeléseit. A teleszkópok sokban különböznek:

  • a Hubble kisebb, főtükre 2,4 méter átmérőjű, a James Webb Űrteleszkópé 6,5 méteres
  • a Hubble tükre egyetlen, ultraalacsony tágulású üvegből készült panelből áll, a JWST főtükrét 18 darab, hatszögű berilliumpanel alkotja
  • a Hubble a Földhöz jóval közelebb található, 515 kilométeres távolságban kering tőle, míg a James Webb Űrteleszkóp a második Lagrange-pont körül, a Földtől másfél millió kilométerre kering
  • a Hubble Űrtávcső főként az ultraibolya és a látható fény tartományában működik, emellett képes az infravörös tartomány egy részében is megfigyeléseket végezni, a JWST viszont teljes egészében infravörös felvételeket készít közeli infravörös és közép-infravörös tartományban - a JWST emiatt "távolabbra lát az időben" és bizonyos formációkról, amelyeket a Hubble kamerái elől eltakarnak a csillagközi porfelhők és gázok, sokkal tisztább képet tud adni

A teleszkópok folyamatosan végzik megfigyeléseiket, és képeik segítenek a kutatóknak az univerzum rejtélyeinek megoldásában. A két megfigyelőeszközzel gyakran ugyanazt a jellegzetes galaxist vagy csillagködöt kapják lencsevégre, így lehetőség nyílik az összehasonlításra: a galériában öt képen mutatjuk be az űrkutatás két fontos eszköze által készített felvételek különbségeit.


Így változtat életeket az OTDK: fiatal kutatónők sikertörténetei
Így változtat életeket az OTDK: fiatal kutatónők sikertörténetei
Két fiatal kutatónő példája bizonyítja, hogy az Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) miként formálhatja a szakmai karriert és nyithat kapukat a nemzetközi sikerhez.
Ha azt hitted, a jövő még messze van, akkor ideje átsétálnod az Allee-ba!
Ha azt hitted, a jövő még messze van, akkor ideje átsétálnod az Allee-ba!
Az Allee-ban már konkrétan leparkolt a jövő egy darabja, és még pózol is a kamerának.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.