Hogyan mentette meg az Apollo 13 legénységét a duct tape?

2025 / 02 / 05 / Fizetett Hirdetés
#pr
Hogyan mentette meg az Apollo 13 legénységét a duct tape?
  1. április 11-én az Apollo 13 űrhajó elindult a Hold felé, de néhány nappal később a történelem egyik legdrámaibb űrbalesete történt. Egy oxigéntartály felrobbant, súlyosan megrongálva az űrhajót, és azonnal veszélybe sodorva a háromfős legénység életét. Az eredeti holdraszállási terveket azonnal elvetették, és az egyetlen cél az lett, hogy élve hazajussanak.Ebben a rendkívüli helyzetben egy váratlan eszköz lett a túlélés kulcsa: a duct tape. Az egyszerű, hétköznapi ragasztószalag, amit sokan csak barkácsoláshoz használnak, szó szerint életet mentett.

Oxigénválság az űrben

A robbanás következtében az űrhajó fő modulja sérült, és a legénység kénytelen volt átköltözni a kisebb, szűkösebb holdkompba, amelyet eredetileg csak rövid idejű használatra terveztek. A fő probléma a szén-dioxid-szint gyors emelkedése volt. Az űrhajósok lélegeztek, de a szén-dioxidot kiszűrő rendszer nem volt megfelelő a három ember hosszabb távú életben tartására.

A NASA szakemberei a földi irányítóközpontban lázasan dolgoztak egy megoldáson. Az egyetlen lehetőség az volt, hogy össze kellett kapcsolni a parancsnoki modul és a holdkomp szűrőrendszerét – ám volt egy nagy probléma: a két modul szűrői teljesen eltérő formájúak voltak. A parancsnoki modul négyzet alakú, míg a holdkomp kerek szűrőket használt.

„Négyzet alakú csap egy kerek lyukba” – és a duct tape

A NASA mérnökei a földi központban egy kreatív, de rendkívül szokatlan megoldást dolgoztak ki. A legénység számára összeállítottak egy improvizált szűrőrendszert, amelyhez az űrhajón található eszközöket kellett felhasználniuk. Az építéshez rendelkezésre álltak:

  • műanyag zacskók,
  • kartonpapír,
  • szkafanderekből származó csövek,
  • és – ami a legfontosabb – duct tape.

A legénység a földi utasításokat követve egy teljesen improvizált adaptert épített, amely lehetővé tette a nem kompatibilis szűrők összekapcsolását. A duct tape volt az az anyag, amely mindent egyben tartott, és biztosította, hogy a légszűrő rendszer megfelelően működjön.

Forrás: universetoday.com

Miért volt szerencse, hogy volt náluk duct tape?

A NASA mindig is gondosan készült vészhelyzetekre, és az Apollo űrhajók fedélzetén mindig tartottak duct tape-et. Ennek oka, hogy ez az egyik legsokoldalúbb ragasztószalag, amivel az űrhajósok kisebb javításokat végezhettek, tárgyakat rögzíthettek, vagy éppen életmentő megoldásokat alkothattak.

Az Apollo 13 esetében ez a szalag lett az egyetlen módja annak, hogy működésre bírják az új szűrőrendszert. Ha nincs náluk duct tape, nem tudták volna megfelelően összeragasztani az alkatrészeket, és a szén-dioxid-szint halálos mértékben megemelkedett volna.

A küldetés végkifejlete

A kreatív megoldásnak köszönhetően a légszűrő rendszer működésbe lépett, és a szén-dioxid szintje csökkenni kezdett. A legénység életben maradt, és bár a küldetésük messze nem a tervek szerint alakult, április 17-én sikeresen visszatértek a Földre.

Az Apollo 13 története nemcsak az űrhajózás egyik legdrámaibb pillanata lett, hanem egyben a mérnöki leleményesség és az improvizáció diadala is. És hogy mi mentette meg az űrhajósokat? Egy maroknyi hétköznapi tárgy – és a duct tape. ?

(Szponzorált tartalom)


Így változtat életeket az OTDK: fiatal kutatónők sikertörténetei
Így változtat életeket az OTDK: fiatal kutatónők sikertörténetei
Két fiatal kutatónő példája bizonyítja, hogy az Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) miként formálhatja a szakmai karriert és nyithat kapukat a nemzetközi sikerhez.
Ha azt hitted, a jövő még messze van, akkor ideje átsétálnod az Allee-ba!
Ha azt hitted, a jövő még messze van, akkor ideje átsétálnod az Allee-ba!
Az Allee-ban már konkrétan leparkolt a jövő egy darabja, és még pózol is a kamerának.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.