Felfedeztek egy bolygórendszert, ami akár a Csillagok Háborújában is szerepelhetne

2025 / 03 / 24 / Bobák Zsófia
Felfedeztek egy bolygórendszert, ami akár a Csillagok Háborújában is szerepelhetne
A Barnard-csillag a Földhöz legközelebb eső önálló csillag, amit több mint száz éve ismernek a csillagászok, de egy érdekes jellemzőjét csak most fedezték fel.

A Barnard-csillaga elnevezésű égitest a Földtől mindössze 6 fényévre kering, emiatt ez a bolygónkhoz egyik legközelebb eső csillag, amit csak a 4 fényévre található Alfa Centauri rendszer hármas csillagrendszere előz meg. Közelsége ellenére a Barnard-csillagot nehéz megfigyelni, szabad szemmel nem is látható, mivel a csillag nem egy Naphoz hasonlóan fényes égitest, hanem egy vörös törpe, aminek látszólagos fényessége 9,54 magnitúdójú - összehasonlításképpen a Nap látszó fényessége körülbelül -26 m; minél kisebb a magnitúdó, annál erősebb a fénye egy objektumnak. Ha a Napot lecserélnénk a Barnard-csillagra, a fénye 100-szorosa lenne a Holdénak, ami közel sem lenne elég az élet fenntartásához.

A csillag körül nemrégen felfedezett négy exobolygón sem valószínű az élet bármiféle jelenléte, de nem a vörös törpe kevés fénye miatt, éppen ellenkezőleg: a bolygók közelebb vannak a csillaghoz, mint a Merkúr a Naphoz, emiatt túl magas a hőmérsékletük, és túl erős sugárzás éri a felszínüket a víz jelenlétéhez és az élethez potenciálisan megfelelő körülmények kialakulásához. A négyes bolygórendszer tagjai valószínűleg nem gázóriások, hanem kőzetbolygók - egy ilyen négy bolygóból álló rendszer ismerős lehet a Csillagok Háborújából is, amelynek történetében szerepelt a Kira-rendszer, aminek csillaga körül négy bolygó keringett, ezekből három pedig életre alkalmatlan volt, majd később három égitest meg is semmisült ismeretlen okok miatt.

A Barnard-csillag bolygórendszere persze lehetséges, hogy valójában több bolygót is tartalmaz, hiszen az újonnan detektált négy exoplantát is csak most sikerült megfigyelni, annak ellenére, hogy magát a Barnard-csillagot már több mint száz évvel ezelőtt felfedezték a csillagászok. A bolygókat a Gemini Obszervatórium teleszkópjával és a chilei VLT (Nagyon Nagy Távcső) segítségével térképezték fel, de a most készülő, még nagyobb teljesítményű teleszkópok lehetőséget adnak majd a még alaposabb megfigyelések elvégzésére.

(Fotó: International Gemini Observatory/NOIRLab/NSF/AURA/R. Proctor/J. Pollard, University of Chicago via BBC/Sky at Night/Paul Wootton)

Réges régen, egy messzi-messzi galaxis megmagyarázhatatlan módon feltámadt A galaktikus szellemvárosok közül kitűnik egy objektum, ahol évmilliárdok után újra felpörögtek az események.


Így változtat életeket az OTDK: fiatal kutatónők sikertörténetei
Így változtat életeket az OTDK: fiatal kutatónők sikertörténetei
Két fiatal kutatónő példája bizonyítja, hogy az Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) miként formálhatja a szakmai karriert és nyithat kapukat a nemzetközi sikerhez.
Ha azt hitted, a jövő még messze van, akkor ideje átsétálnod az Allee-ba!
Ha azt hitted, a jövő még messze van, akkor ideje átsétálnod az Allee-ba!
Az Allee-ban már konkrétan leparkolt a jövő egy darabja, és még pózol is a kamerának.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.