Feleslegessé teheti az AI a kvantumszámítógépeket?

2024 / 11 / 27 / Felkai Ádám
Feleslegessé teheti az AI a kvantumszámítógépeket?
A kvantumszámítógépek, mint technológia épp első lépteit tenné, de lehet, hogy még a nagykorúvá válás előtt feleslegessé válhat. Az ok pedig a mesterséges intelligenciában keresendő.

Demis Hassabis, a DeepMind társalapítója és friss kémiai Nobel-díjas, nemrég egy interjúban elmondta, hogy az MI (mesterséges intelligencia) sok szempontból felülmúlhatja a kvantumszámítógépeket, sőt, feleslegessé teheti azok néhány tervezett alkalmazását. Ez aggasztó hír lehet a kvantumszámítógépes startupok számára – számol be róla műsorában Sabine Hossenfelder:

Hassabis azzal érvel, hogy a klasszikus számítógépek – mint fogalmaz: a Turing-gépek – sokkal többre képesek, mint azt korábban gondoltuk.

A kvantumszámítógépek előnye ugyanis abból adódik, hogy kevésbé lassulnak le nagyobb problémaméreteknél, mivel a kvantummechanika által kínált lehetőségek tere sokkal nagyobb. Ez a kvantumelőny főként olyan területeken érvényesül, mint például a kvantumkémia, ahol molekulák vagy anyagok tulajdonságait kell kiszámítani, hogy például új gyógyszereket vagy akkumulátortechnológiákat fejlesszenek. Ugyanakkor az MI itt is betörhet, mint történt az a fehérjéket modellező Alphafold esetében – ebben az esetben az MI tanulható szabályokat fedezett fel, amelyek drasztikusan csökkentették a szükséges számítási lehetőségeket. Vagyis már nem az összes lehetőség brutális tárházát kellett figyelembe venni, mindössze azokat, amelyek megfeleltek a nagyobb mintázatból az MI számára kirajzolódó szabályoknak – ami egy sokkal kezelhetőbb mennyiségnek bizonyult.

Ami azonban tehát igaz az Alphafoldra és a fehérjék lehetséges térbeli formáira, az igaz lehet a kvantumkémiai számításokra is. Vagyis az MI ebben az esetben is felfedezhet szabályszerűségeket, és így a rendszer elegendő pontossággal képes modellezni a molekulákat, anélkül hogy ehhez kvantumszámítógépekre lenne szükség.

Giuseppe Carleo, a kvantumfizika egyik vezető szakértője szerint épp ezért az MI valószínűleg kiszoríthatja a kvantumszámítógépeket a legtöbb kémiai és anyagtudományi alkalmazásból – noha a variációk hatalmas száma miatt ezen területek voltak éppen azok, ahol a kvantumszámítógépek ereje igazán érvényesülni tudott. Azonban erre az erőre egyszerűen nem lesz szükség, ha az MI tényleg talál szabályszerűségeket, amelyek alapján bizonyos molekulák egyáltalán szóba jöhetnek – mert így már csak annyi variációs lehetőség marad, amelyeket a máig jóval megbízhatóbb klasszikus számítógépek is képesek kezelni.

(Kép: Pixabay/BrianPenny)


Továbbra is hódít a párját ritkító hungarikum, ami a jövő tudósait és művészeit adja a világnak
Továbbra is hódít a párját ritkító hungarikum, ami a jövő tudósait és művészeit adja a világnak
Az Országos Tudományos Diákköri Tanács (OTDT) által szervezett Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) sok évtizedes hagyománya mára széles körű népszerűséget ért el, és fontos kiindulási pont lehet a hazai és határon túli tehetségek számára a jövőbeli karrierjük felé vezető úton. A 2025-ös, 37. konferencia előtt az OTDK céljáról és működéséről Prof. Dr. Szendrő Péter örökös elnök úrral és dr. Cziráki Szabinával, az OTDT titkárával beszélgettünk.
Mit tegyünk, ha vizes lett a telefonunk?
Mit tegyünk, ha vizes lett a telefonunk?
Újra itt a nyár, ezzel együtt pedig újra jelentősen megnő az esélye annak, hogy a telefonunk valahogyan víz alá kerül. Az ember ilyen esetben rendszerint bepánikol, de ha jól a fejünkbe vésünk néhány egyszerű alapszabályt, azzal nagymértékben javíthatjuk annak az esélyét, hogy a nyaralást ne egy új telefon vásárlásával zárjuk.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.