Energiahatékonysági szabványok és előírások a villanymotorok számára

2025 / 01 / 09 / Fizetett Hirdetés
#pr
Energiahatékonysági szabványok és előírások a villanymotorok számára
Érdekelnek az energiahatékonysággal foglalkozó szabványok és előírások a villanymotorok esetén? Cikkünkben részletesen körbejártuk a témát, hogy megkapd a számodra releváns információkat!

Az elektromos motorokra vonatkozó legfontosabb energiahatékonysági szabványok

A 640/2009-es rendelet az elektromos motorok energiahatékonyságát szabályozta. Ebbe főként a 0,75–375 kW közötti háromfázisú motorok tartoztak bele, 1000 V alatti feszültséggel. 2019-ben viszont felváltotta ezt a 2019/1781-es rendelet, ami jelentős változásokat hozott. Az új szabályozás már az egyfázisú motorokra, a nagyobb teljesítményű eszközökre és a változtatható sebességű berendezésekre is kiterjed, ezzel még jobb energiahatékonyságot biztosítva.

Az energiahatékonysági osztályok rendszere

Az elektromos motorok energiahatékonyságát a különböző szintekre kategorizált IE osztályok határozzák meg (International Efficiency).

 

  • IE2 a minimális hatékonysági előírás;
  • IE3 magasabb hatékonysági osztály;
  • IE4 szuper-prémium hatékonyság;
  • IE5 a legmagasabb elérhető hatékonyság.

 

Ezek az osztályok a mechanikai kimeneti teljesítmény és az elektromos bemeneti teljesítmény arányát mutatják. Tehát a magasabb osztályok alacsonyabb energiafogyasztást és jobb teljesítményt biztosítanak a motor teljes élettartama alatt.

Az IE4-es szintű hatékonysági előírások és az energiahatékonyság kötelezővé válása

Fontos tisztában lenni azzal is, hogy 2023 júliusától a 2019/1781-es rendelet alapján a 75 kW és 200 kW között tervezett és kivitelezett elektromos motoroknak meg kell felelniük az IE4-es hatékonysági előírásnak. Ez az előírás kifejezetten a háromfázisú, 2-6 pólusú aszinkron motorokra vonatkozik, folyamatos hálózati működés mellett. A megfeleltetés pedig jelentős elkötelezettség a magasabb energiahatékonyság iránt.

A rendelet hatálya alá tartozó motorok típusai

A rendelet széles körben alkalmazható a villanymotorok különféle típusaira.

 

Például:

  • a háromfázisú aszinkron motorok (0,12 kW és 1000 kW közötti teljesítménnyel),
  • az egyfázisú motorok
  • és az Ex-eb fokozott biztonságú vagy robbanásbiztos motorok.

 

A felsorolt villanymotoroknak ki kell elégítenie az adott energiahatékonysági követelményeket, különben nem hozhatóak forgalomba. A teljesítményük és más jellemzőik, például a pólusszám és az üzemeltetési körülmények ugyanis a rendeletben foglaltaknak kell megfelelnie.

Kivételek a rendelet alól

Mint minden szabályozásban, úgy itt is van néhány kizárás, hiszen specifikus alkalmazásokhoz vagy körülményekhez lettek tervezve. Ezek a potenciálisan robbanásveszélyes környezetekben használt (ATEX) motorok, a szennyvízkezelő rendszerekben fellelhető merülőmotorok, valamint néhány más speciális alkalmazások. A biztonság, vagy más indok miatt ugyanis nem vonatkoznak rájuk az energiahatékonysági előírások a 2019/1781-es rendelet szerint.

Az új irányelvek hatása

A jogszabályi előírások és szabályozások nagy hatással van a gazdaság működésére, ugyanis az ezzel nem élő termékek akár ki is zárhatóak a forgalombahozatalból. Ez pedig jelentős kiesést hozna az adott gyártónak. A műszaki, főleg a gépi termékeknek ugyanis minden esetben meg kell felelniük az új EU-s energiahatékonysági szabályozásoknak annak érdekében, hogy hozzáférhetőek legyenek a piacon, illetve megfeleljenek a környezeti céloknak is.

A nem megfelelés ugyanis a piaci hozzáférés korlátozáshoz vezethet, mivel ezeket a villanymotorokat és akár a hajtóműves villanymotorokat is az egész EU-ban kitiltanák a forgalmazásból. A megfeleltetés tehát segít a gyártóknak abban, hogy összhangba kerüljenek a globális fenntarthatósági trendekkel. Emellett pedig erősíti versenyképességüket, hiszen a szabványos és a jogszabályoknak megfelelő villanymotorokat sokkal inkább veszik a piaci szereplők is.

Mi a feladata a gyártóknak?

Ahhoz, hogy minden motor megfeleljen a legfrissebb szabályozásoknak, minden érintett terméket fel kell mérnie a gyártónak. Így azonosíthatóvá válnak azok a villanymotorok, amelyek frissítést igényelnek az új szabványoknak és törvényi szabályozásoknak való megfeleléshez.

 

Ilyenkor át kell tekinteni a termékportfóliókat és a műszaki dokumentációkat egyaránt. Amennyiben szükséges, akkor mindenképpen frissíteni kell ezeket, különös tekintettel a műszaki rajzokra és specifikációkra. Így már a szabályoknak megfelelő, módosított motorjellemzők és a megfelelőségi részletek szerepelnek majd a dokumentációban.

 

Vegyük például az IE4 villanymotorokat, amik eltérő jellemzőkkel rendelkezhetnek az IE3 motorokhoz képest. Ilyen paraméter például a magasabb induló nyomaték és az áramigény. Habár a motor mérete hasonló lehet, a gyártóknak ebben az esetben is biztosítaniuk kell, hogy az új motor teljesítménye kompatibilis legyen a meglévő rendszerekkel. Ehhez tartozik még az energiaellátás és a vezérlési beállítások.

 

Az előírásoknak való megfeleléshez szükség lehet a csatlakoztatott berendezések, például az elosztó táblák, a VFD-k és a motorvezérlő rendszerek módosítására. Az alkatrészeket alaposan értékelni kell azért, hogy kiderüljön, megfelelnek-e az új motor specifikációinak. Ez magában foglalja például a magasabb induló áramokhoz és az eltérő terhelési követelményekhez történő alkalmazkodást. Csak így biztosítható a motor biztonságos és hatékony működése.

Konklúzió

2023 júliusában új energiatakarékossági előírások láttak napvilágot. Az ezeknek való megfeleltetés pedig alapvető a motorok esetén, hiszen ezzel elérhető lehetőségek a versenyképesség megőrzése és a fenntarthatósági célok kielégítése.

 

Éppen ezért a gyártóknak figyelembe kell venniük az új szabályozásokat, és ennek hatására kell frissíteniük termékeiket és rendszereiket. Így hosszú távon optimalizálhatják a teljes költséget és biztonságot, valamint biztosíthatják a villanymotorok hatékony és szabályos működését. Amennyiben villanymotorokra lenne szükséged, úgy érdemes felkeresned a Theiss Hajtástechnika Kft. honlapját!

(Szponzorált tartalom)


Így változtat életeket az OTDK: fiatal kutatónők sikertörténetei
Így változtat életeket az OTDK: fiatal kutatónők sikertörténetei
Két fiatal kutatónő példája bizonyítja, hogy az Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) miként formálhatja a szakmai karriert és nyithat kapukat a nemzetközi sikerhez.
Ha azt hitted, a jövő még messze van, akkor ideje átsétálnod az Allee-ba!
Ha azt hitted, a jövő még messze van, akkor ideje átsétálnod az Allee-ba!
Az Allee-ban már konkrétan leparkolt a jövő egy darabja, és még pózol is a kamerának.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.