Az újonnan felfedezett szupermasszív fekete lyuk még növésben van, de a tömege egy galaxiséval vetekszik

2023 / 11 / 07 / Bobák Zsófia
Az újonnan felfedezett szupermasszív fekete lyuk még növésben van, de a tömege egy galaxiséval vetekszik
Bogdán Ákos asztrofizikus vezetésével zajló kutatás során a csillagászok olyan fekete lyukat fedeztek fel, ami az ősrobbanás után 470 millió évvel keletkezett és tömege ugyanakkora, mint a körülötte lévő galaxisnak.

A James Webb Űrteleszkóp és a Chandra űrtávcső felvételeinek elemzése során a csillagászok felfedezték az UHZ1 galaxisban rejlő szupermasszív fekete lyukat - ennél távolabbi fekete lyukat röntgenteleszkóppal még sosem sikerült detektálni. Az objektum az ősrobbanás után mindössze 470 millió évvel keletkezhetett, de a tömege rendkívüli, megközelíti az otthonául szolgáló galaxis csillagainak össztömegét.

A kutatást Bogdán Ákos, a Harvard & Smithsonian Asztrofizikai Központ munkatársa vezette, aki a Chandra űrtávcső (Chandra X-ray Observatory) működtetésében is részt vesz és a régóta vizsgálja a nagytömegű fekete lyukak fejlődésének jelenségét. Az UHZ1 megfigyelését a nemzetközi kutatócsoport a Chandra röntgenfelvételei mellett a James Webb Űrteleszkóp infravörös képei segítségével végezte el és az adatok alapján meglepő eredményre jutottak a galaxis elhelyezkedését illetően: kiderült, hogy az először az Abell 2744 galaxiscsoport szomszédjának hitt (legalábbis abban az irányban elhelyezkedő) UHZ1 valójában sokkal messzebb található, körülbelül 13,2 milliárd fényév választja el a Földtől. A Chandra űrtávcsővel a gravitációs lencsehatás révén detektált rendkívül halvány röntgensugárzás arra utal, hogy a galaxis belsejében egy szupermasszív fekete lyuk rejtőzik, ami még növésben van.


Így alakul ki gázfelhőből egy szupermasszív fekete lyuk (Kép: NASA/STScI/Leah Hustak)

A kutatók az UHZ1-ban lévő fekete lyuk vizsgálatának segítségével elsősorban azt a kérdést igyekeznek megválaszolni, hogy az ehhez hasonló szupermasszív fekete lyukak hogyan tudnak ilyen hatalmas tömegre szert tenni már kevés idővel az ősrobbanás után. Az "új" fekete lyuk tömegét 10 és 100 millió naptömegűre becsülik és az elemzések arra engednek következtetni, hogy az objektum óriási gázfelhők összeütközése során született. A gázokból formálódó fekete lyukak elméletet már korábban is felvetették a csillagászok és az UHZ1 megfigyelése alátámasztja az úgynevezett Outsize Black Hole Galaxies elméleti modelljét. Az erről szóló tanulmány még a csillagászok felülvizsgálatára vár, de preprint verzióban már elérhető.

(Fotó: Chandra & JWST)


Így változtat életeket az OTDK: fiatal kutatónők sikertörténetei
Így változtat életeket az OTDK: fiatal kutatónők sikertörténetei
Két fiatal kutatónő példája bizonyítja, hogy az Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) miként formálhatja a szakmai karriert és nyithat kapukat a nemzetközi sikerhez.
Ha azt hitted, a jövő még messze van, akkor ideje átsétálnod az Allee-ba!
Ha azt hitted, a jövő még messze van, akkor ideje átsétálnod az Allee-ba!
Az Allee-ban már konkrétan leparkolt a jövő egy darabja, és még pózol is a kamerának.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.