Zenetörténeti pillanat: először fordult elő, hogy egy szimfonikus zenekar csellón játszó robotot kísért

2024 / 10 / 26 / Bobák Áron
Zenetörténeti pillanat: először fordult elő, hogy egy szimfonikus zenekar csellón játszó robotot kísért
A malmői szimfonikus zenekar nem akármilyen koncertet adott múlt csütörtökön, ugyanis először fordult elő, hogy a csellót megszólaltató szólista nem ember, hanem egy ipari robot volt.

Az ötlet Jacob Mühlrad svéd zeneszerző fejéből pattant ki, aki fiatal kora ellenére (33 éves) már eddig is reflektorfényben volt, a Wikipedia szerint a zeneműveit többek között a New York-i Carnegie Hallban és a norvég operában os játsszák. A komponista Frederik Grant kérte meg, hogy készítse el neki a személyre szabott ipari robotot, amelyet egyedi 3D-nyomtatott alkatrészekkel egészítettek ki annak érdekében, hogy megfelelően tudja kezelni a hangszert - írja az Interesting Engineering. Ahogy Mühlrad elmondta, magától játszó zonogorák már régóta vannak, azonban a cselló egészen eltérő technikát igényel, így ő is kíváncsian várta, vajon mi fog kisüli a projektből. Hogy mi sült ki, azt az alábbi videóban mindenki meghallgathatja a saját fülével is.

A Veer(bot) című számot Mühlrad kifejezetten a robotra komponálta, ami azt is jelenti, hogy az ipari robot nem képes bármilyen zeneművet eljátszani. Az előadásban a kíséretet a malmői szimfonikus zenekar adta, akik Mühlrad elmondása szerint “érdekes szimbiózis” alakítottak ki a robottal.

Nem lett szép vége a rendőrségi robot és a bűnöző találkozásának A robotok rendőrségi alkalmazásával kapcsolatban számos aggályt megfogalmaztak az elmúlt években, múlt szerdán viszont arra is láthattunk egy jó példát, hogy mikor lehet kifejezetten hasznos a modern technológia bevetése.


Fedezze fel a teljesen elektromos Porsche Macant! Tegye egyedivé, konfiguráljon most!
Legyen szó városi használatról vagy ingázásról, a teljesen elektromos Macan elemében van mindenhol, különösen, ha az egyéniség is számít. Az új modell mindenhol hirdeti a megújulás diadalát.
Továbbra is hódít a párját ritkító hungarikum, ami a jövő tudósait és művészeit adja a világnak
Továbbra is hódít a párját ritkító hungarikum, ami a jövő tudósait és művészeit adja a világnak
Az Országos Tudományos Diákköri Tanács (OTDT) által szervezett Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) sok évtizedes hagyománya mára széles körű népszerűséget ért el, és fontos kiindulási pont lehet a hazai és határon túli tehetségek számára a jövőbeli karrierjük felé vezető úton. A 2025-ös, 37. konferencia előtt az OTDK céljáról és működéséről Prof. Dr. Szendrő Péter örökös elnök úrral és dr. Cziráki Szabinával, az OTDT titkárával beszélgettünk.
Kiderült, hogy a Tesla nem okosabb a prérifarkasnál
Kiderült, hogy a Tesla nem okosabb a prérifarkasnál
Egy youtuber összevetette az FSD vezetéstámogató rendszer képességeit egy olyan autóéval, amiben lidar is található, és a Tesla ebből nem jött ki valami jól.
Ezek is érdekelhetnek
Hirdetés
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.