Végre magyarázat született a James Webb lehetetlen fekete lyukaira

2025 / 02 / 07 / Felkai Ádám
Végre magyarázat született a James Webb lehetetlen fekete lyukaira
A James Webb Űrteleszkóp (JWST) több szempontból is kihívás elé állította a csillagászokat – az egyik ilyen felfedezés azoknak a hatalmas fekete lyukaknak a létezése, amelyeket az űrtávcső az univerzum korai időszakában észlelt, és amelyek szokatlanul gyorsan növekedtek. Egy új tanulmány szerint azonban erre is van magyarázat, méghozzá meglepő: a sötét anyag egy különleges formája.

A szupermasszív fekete lyukak – amelyek tömege akár milliószor vagy milliárdszor is meghaladhatja a Napét – már az Ősrobbanás után mindössze 800 millió évvel jelen voltak a Kozmoszban. A hagyományos elméletek azonban nehezen tudják megmagyarázni, hogyan nőhettek ilyen rövid idő alatt ekkorára. A kutatók szerint a megoldás kulcsa egy különleges sötét anyag típus, az úgynevezett ultra-önkölcsönható sötét anyag lehet. A sötét anyag az univerzum egy láthatatlan összetevője, amely főként gravitációs hatások révén befolyásolja környezetét, és alapvető szerepet játszik a galaxisok kialakulásában. Valódi természete azonban továbbra is az egyik legnagyobb rejtély az asztrofizikában. A jelenlegi elméletek szerint a sötét anyag részecskéi kizárólag gravitációs úton lépnek kölcsönhatásba – ami izgalmas, de önmagában nem magyarázza, miként alakulhattak ki ilyen gyorsan ezek a hatalmas fekete lyukak.

A tanulmány szerint az ultra-önkölcsönható sötét anyag az univerzum összes sötét anyagának kevesebb mint 10%-át teszi ki, ám sajátos tulajdonságainak köszönhetően jelentős hatással lehet a fekete lyukak kialakulására. Ellentétben a hagyományos sötét anyaggal, ennek a változatnak erős belső kölcsönhatásai vannak, amelyek miatt a részecskéi a galaxisok központi régióiban tömörülnek. Ahogy egyre több ilyen részecske gyűlik össze, sűrű magokká omlanak, amelyek végül a fekete lyukak kezdeti magjává válhatnak.

„A sötét anyag önkölcsönhatása kulcsfontosságú tényező, mivel lehetővé teszi, hogy a részecskék sokkal nagyobb mértékben szóródjanak, mintha csak a gravitáció hatna rájuk”

– magyarázza Grant Roberts, a Kaliforniai Egyetem (Santa Cruz) kutatója.

„Ez a tömörödési folyamat elősegítheti a szupermasszív fekete lyukak kialakulását.”

Ez az új mechanizmus felgyorsíthatja a fekete lyukak növekedését, akár a hagyományos modellekben leírt lassú gázfelhalmozódás és egyesülések nélkül is. A kutatócsoport három kvazárt vizsgált meg, amelyeket a JWST figyelt meg, és eredményeik azt mutatták, hogy az új modell pontosan előrejelzi e távoli objektumok tömegét és életkorát. Ráadásul az elmélet további tesztelése is lehetséges: ha valóban létezik ultra-önkölcsönható sötét anyag, akkor közepes tömegű fekete lyukakat kellene találni a törpegalaxisokban. A jövőbeli teleszkópos megfigyelések segíthetnek ezt igazolni, ami döntő bizonyítékot szolgáltathat az elmélet helyességére.

A JWST további felfedezései révén tehát a kutatók remélik, hogy tovább pontosíthatják modelljüket, és közelebb kerülhetnek a sötét anyag és a fekete lyukak eredetének megértéséhez.

(Kép: Pixabay/Gerd Altmann)


Fedezze fel a teljesen elektromos Porsche Macant! Tegye egyedivé, konfiguráljon most!
Legyen szó városi használatról vagy ingázásról, a teljesen elektromos Macan elemében van mindenhol, különösen, ha az egyéniség is számít. Az új modell mindenhol hirdeti a megújulás diadalát.
Továbbra is hódít a párját ritkító hungarikum, ami a jövő tudósait és művészeit adja a világnak
Továbbra is hódít a párját ritkító hungarikum, ami a jövő tudósait és művészeit adja a világnak
Az Országos Tudományos Diákköri Tanács (OTDT) által szervezett Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) sok évtizedes hagyománya mára széles körű népszerűséget ért el, és fontos kiindulási pont lehet a hazai és határon túli tehetségek számára a jövőbeli karrierjük felé vezető úton. A 2025-ös, 37. konferencia előtt az OTDK céljáról és működéséről Prof. Dr. Szendrő Péter örökös elnök úrral és dr. Cziráki Szabinával, az OTDT titkárával beszélgettünk.
Delfinek kísérték a Boeing Starliner ISS-ről hazatérő utasait
Delfinek kísérték a Boeing Starliner ISS-ről hazatérő utasait
Nem ez volt az első eset, hogy néhány űrhajós sokkal tovább maradt az űrállomáson, mint eredetileg tervezték.
Ezek is érdekelhetnek
Hirdetés
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.