Végleg lezárulhat a Loch Ness-i szörny rejtélye

2025 / 01 / 24 / Felkai Ádám
Végleg lezárulhat a Loch Ness-i szörny rejtélye
Tim Coulson, az Oxfordi Egyetem zoológusa rövidre zárja Nessie rejtélyét – a kutató azonban meglepő véleményen van ehhez képest a Földön kívüli életről.

A Loch Ness-i szörny legendája közel egy évszázada ragadja meg az emberek képzeletét. A Nessie-ként becézett vízi rém a legendák szerint a skóciai Loch Ness-tóban él, és számtalan történet, fénykép, sőt tudományos spekuláció is övezi. Tim Coulson, az Oxfordi Egyetem zoológusa azonban azt állítja, hogy Nessie létezése „biológiailag lehetetlen”.

Coulson szerint a csontmaradványok és a hiteles észlelések hiánya miatt egyértelmű, hogy bármennyire is lenyűgöző a legenda, Nessie valójában sajnos nem létezik. Mint a kutató kifejti, sok állítólagos megfigyelés tévedéseken és félreértéseken alapul: például úszó törmeléket vagy kormoránokat néztek szörnynek – utóbbiakat hosszú nyakuk és vízhez közeli testhelyzetük miatt könnyen össze lehet téveszteni a „szörny” jellegzetes alakjával. A kutató így fogalmaz:

„Az emberek hajlamosak rosszul megbecsülni a méretet, különösen akkor, ha eleve valami különlegesre számítanak.”

A Nessie iránti érdeklődés több évszázadra nyúlik vissza; az első feljegyzett észlelés Kr. u. 565-ből származik. A legenda modern értelmezése azonban 1934-ben kapott igazán lendületet, amikor Robert Kenneth Wilson ezredes elhíresült „Sebész fényképe” napvilágot látott. A kép egy hosszú nyakú lényt ábrázolt, amely a vízből emelkedik ki. Bár ez a fénykép évtizedeken át táplálta a Nessie-mániát, később kiderült, hogy egy játék-tengeralattjáróval elkövetett átverés volt. Az ezt követő homályos fényképek és szóbeli beszámolók sem nyújtottak soha meggyőző bizonyítékot.

Coulson szkepticizmusa más mitikus lényeket is érint: például a Nagyláb és a Jeti sem menekülhet az analitikus ráció elől. Coulson több olyan tanulmányra is hivatkozik, amelyek szerint a Nagyláb állítólagos észlelései Észak-Amerikában egybeesnek a fekete medvék élőhelyeivel, ami arra utal, hogy az emberek gyakran ezekbe az állatokba „látják bele” ezeket a mitikus figurákat. Dr. Jason Gilchrist, az Edinburgh Napier Egyetem ökológusa hasonló véleményen van: szerinte az embereket az ismeretlen felfedezésének vágya hajtja, ezért hajlamosak akár kétértelmű bizonyítékokkal is alátámasztani ezen lények létezését:

„A Loch Ness-i szörny legendája embereket vonz a tóhoz, akik mindenképpen szörnyet akarnak látni” – magyarázza Gilchrist.

Nessie-ről több pszeudotudományos elmélet is napvilágot látott: egyesek szerint Nessie egy plesioszaurusz lehetett, egy ősi tengeri hüllő, amely körülbelül 66 millió évvel ezelőtt halt ki. Coulson szerint azonban még ez a felszínen tudományosnak tűnő magyarázat is kizárható, mivel egyáltalán nincsenek bizonyítékok a közelmúltból származó plesioszaurusz-maradványokra. Más magyarázatok szerint a megfigyeléseket nagy testű őshonos halaknak vagy természeti jelenségeknek, például víz alól felszínre törő rönköknek tulajdoníthatjuk. Steve Feltham, aki több mint két évtizedet szentelt a Loch Ness megfigyelésének, úgy véli, hogy Nessie valójában egy olyan óriási harcsa lehet, amely a Balti- és a Kaszpi-tenger környékén honos.

Érdekes módon azonban Coulson teljesen másképp vélekedik a földönkívüli életről. Szerinte ugyanis az univerzum végtelen kiterjedése miatt valószínű, hogy más életformák is léteznek.

„A kozmosz csupán egy apró töredékét ismertük meg eddig”

– jegyzi meg, hozzátéve, hogy az intelligens fajok ugyanazokkal a kihívásokkal nézhetnek szembe az univerzum felfedezése során, mint az emberek. És ez lehet az oka annak, hogy még nem találkoztunk idegenekkel.

(Kép: USC Dornsife)


Továbbra is hódít a párját ritkító hungarikum, ami a jövő tudósait és művészeit adja a világnak
Továbbra is hódít a párját ritkító hungarikum, ami a jövő tudósait és művészeit adja a világnak
Az Országos Tudományos Diákköri Tanács (OTDT) által szervezett Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) sok évtizedes hagyománya mára széles körű népszerűséget ért el, és fontos kiindulási pont lehet a hazai és határon túli tehetségek számára a jövőbeli karrierjük felé vezető úton. A 2025-ös, 37. konferencia előtt az OTDK céljáról és működéséről Prof. Dr. Szendrő Péter örökös elnök úrral és dr. Cziráki Szabinával, az OTDT titkárával beszélgettünk.
Mi történik, ha nehézvizet iszunk?
Mi történik, ha nehézvizet iszunk?
Miután a nehézvizet felfedezték, szinte rögtön meg is kóstolták.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.