Vallást alapít a férfi, aki sosem akar meghalni - az új hit szerint a test az isten

2025 / 07 / 03 / Bobák Zsófia
Vallást alapít a férfi, aki sosem akar meghalni - az új hit szerint a test az isten
Bryan Johnson, az önmagával kísérletező férfi, aki 18 évessé szeretne visszafiatalodni, a Don’t Die, azaz Ne Halj Meg szlogennel hirdeti sajátos életmódját, és most egy erre alapozott vallást is létrehoz.

Don’t Die, azaz Ne Halj Meg. Ez a szlogenje Bryan Johnson missziójának, amelyet a saját magával való kísérletezés folytatásaként alakított ki: a misszió célja, hogy immár ne csak önmagát, hanem az egész emberiséget próbálja megmenteni az öregedéstől és a haláltól. Johnson rengeteget tapasztalatot és még több adatot szerzett az elmúlt években azzal kapcsolatban, mi számít egészséges életmódnak, és hogy a különböző ételek, gyógyszerek, mozgásformák és rutinok hogyan befolyásolják a szervezetet, valamint melyek azon élelmiszerek és napi tevékenységek, amelyek nem csak az egészség fenntartásában, hanem a test megfiatalításában is segítenek. A 47 éves amerikai férfi ugyanis a Project Blueprint keretében 2021 óta él egészen sajátos életet: orvosok és szakértők hadával együtt méri folyamatosan számtalan egészségügyi értékét, monitorozza a szerveit, és próbál ki újabb és újabb módszereket a biológiai életkorának visszafordítására azzal a céllal, hogy elérje egy 18 éves fizikai állapotát, és bizonyítsa, a test öregedésének negatív hatásai elkerülhetőek a megfelelő életmód követésével.

Johnson nem csak a megfiatalodáshoz való extrém, szinte fanatikus hozzáállása miatt híresült el, hanem a projektre költött hatalmas összegek miatt is - az orvosi rutinok, a különleges táplálkozási rezsim, a speciális kiegészítők, amelyeket naponta szed, és a különféle beavatkozások és terápiák, például a plazmatranszfúzió vagy a fényterápia, mind-mind egy vagyont emésztenek fel, a férfi évi több mint 700 millió forintot költ el a programra. Johnson az óriási összegeket korábbi sikeres technológiai vállalkozásaiból gyűjtötte össze: egyik cégét, az online fizetési megoldásokkal foglalkozó Braintree-t 2013-ban 800 millió dollárért vásárolta fel az Ebay, majd ennek egy részéből megalapította a Kernel neurotechnológiai céget, és belekezdett a Project Blueprint előkészítésébe. A Kernel fejlesztései szoros összefüggésben állnak a fiatalító projekttel, mivel a cégnél a BCI (agy-számítógép interfész) eszközök mellett olyan viselhető sisakot is fejlesztenek, ami infravörös spektroszkópiás módszerrel monitorozza az agyat, adatokat gyűjtve a működéséről és állapotáról.

Johnson az időközben kialakult hírnevét felhasználva már nem csak saját magán kísérletezik, hanem rutinjait és tanácsait másokkal is megosztja honlapján, emellett interjúkban és számos más fórumon beszél az extrémen egészséges életmód potenciális előnyeiről. Ideológiájának lényege a Don’t Die (Ne Halj Meg), amit ő szó szerint vesz: bár nem ő az egyetlen ultragazdag ember, aki azért invesztál biotechnológiai cégekbe, hogy megtalálja az örök fiatalság forrását, de Johnson a testtel való foglalkozást radikálisan új szintre emelte, és lényegében mindent alárendel a visszafiatalodás missziójának, ami számára a mindennapos, teljes idejét kitöltő munkát jelenti. A férfinak valóban sikerült is jó értékeket elérnie a kezelések által, a honlapján publikált adatok tanúsága szerint jelenleg több biomarkerét és testi jellemzőjét tekintve (testzsír, NAD, vagyis nikotinamid-adenin-dinukleotid, PSA, azaz prosztata-specifikus antigén, szubkortikális szürkeállomány, az arc ráncosodása, vagy éppen, hogy meddig tud egy lábon állni) sokkal fiatalabbnak számít, mint amennyi a kronológiai életkora.

Johnson életmódját nyilvánvalóan lehetetlen egy az egyben követni egy behatároltabb pénzügyi lehetőségekkel és kevesebb idővel rendelkező embernek, de ennek ellenére a férfi állítja: aki hallgat a tanácsaira, és követi a Don’t Die filozófiáját, az meghosszabbíthatja saját életét is. A szakértők közül többen kritizálják Johnson misszióját, mondván, hogy egyetlen ember kísérleteinek eredményeit figyelembe véve nem lehet olyan orvosilag megalapozott metódust kiépíteni, amivel egészen biztosan ugyanazok az eredmények érhetőek el mindenkinél, emellett a gének is befolyásolják egy-egy ember testi lehetőségeit, de van aki azért tartja aggasztónak a Project Blueprint módszereihez hasonló életvezetési megoldásokat, mivel az egy nagyon szigorú, minden spontaneitást nélkülöző, a testnek mindent alárendelő életmódot tesz “kötelezővé” a követői számára.

Bryan Johnson azonban olyannyira hisz a küldetésében, hogy egy új vallást tervez létrehozni erre alapozva. Az ötletet márciusban, egy X-en közzétett posztban jelentette be először, majd később az MIT Technology Review-nak beszélt részletesebben a terveiről: eszerint a vallás formája még nem körvonalazódott pontosan, de annyi biztos, hogy középpontjában a Ne Halj Meg üzenete áll, és a történelmi vallásoktól eltérően nem alapító-centrikus lesz, hanem decantralizált, és mindenki a maga ízléséhez igazíthatja.

“Eljátszottunk az ötlettel, hogy a test az isten.”

- mondta el Johnson, hozzátéve, hogy egy kisebb csoporttal már kialakítottak egy rituálét, aminek részét képezi a testüktől való bocsánatkérés, ha valami károsat, egészségtelent tettek vele. “Amit valójában mondani akarunk, az az, hogy a létezés erény. A létezés a cél. Ha valaki hisz Istenben, az is rendben van. Keresztények és muszlimok is csinálhatják.”

A Don’t Die vallása Johnson szerint összefonódik a mesterséges intelligenciával, mivel az algoritmusok az adatokra alapozva sokkal jobb döntéseket hozhatnak a helyes életmóddal kapcsolatban, mint az orvosok.

“A mesterséges intelligencia mindenütt jelenvaló lesz, és beépül a mindennapos tevékenységeinkbe. Ahogyan automatikusan kiegészíti a szövegeinket, úgy automatikusan ki fogja egészíteni a gondolatainkat is.”

- magyarázta a férfi, aki a Ne Halj Meg értékrendjét megpróbálja az elkövetkező másfél év során a világ legbefolyásosabb ideológiájává tenni.

Johnson elmélete a fiatalság megőrzéséről sok követőre talált az elmúlt időkben, és első látásra viszonylag könnyen betartható elemeket (is) tartalmaz, mint például feküdjünk le korán, étkezzünk vegán módon és megbízható forrásokból származó élelmiszereket fogyasszunk, de ha a részleteket is megnézzük, már bonyolultabb a képlet. Johnson például csak az étkezésre és kiegészítőkre napi körülbelül 10 ezer forintot költ el, és minden nap több mint 30 étrend-kiegészítőt szed be, valamint a napjának jelentős részét a különböző egészségmegőrző terápiáknak szenteli, hőmérséklet-kontrollált matracon alszik, és már génterápián is részt vett élettartamának meghosszabbítása érdekében. A Blueprint Project filozófiájának, a Zéroizmusnak elve szerint azt vallja: a 20. század élj gyorsan, halj meg korán (Live fast, Die young) elképzelésével ellentétben 2023-ban (és utána) már érdemesebb “nem meghalni”, mert nem tudhatjuk, hogy meddig és milyen jól tudunk élni. A filozófia azonban nem teljesen öncélú, hiszen a részét képezi a “ne öljük meg egymást" és a "ne pusztítsuk el a bioszférát” tanácsa is.

Johnsont sokan szokatlan megnyilatkozásairól és tetteiről ismerik - egy közelmúltbeli indiai látogatását például ezért szakította hirtelen félbe, mert az öt csillagos hotelben nem találta megfelelőnek a levegőminőséget - de kétségtelen, hogy tisztában van azzal, hogy rendhagyó életmódja furcsa benyomást kelt, és öniróniával kezeli ezt a helyzetet. Ahogyan azt X-en írta, "garantálom, hogy a legironikusabb módon halok majd meg" - utalva ezzel a gyakran kapott reakciókra a Project Blueprintet illetően, ami szerint "szórakoztató lenne, ha Bryant végül elütné egy busz".

(Fotó: Magdalena Wosinska, Project Blueprint)

Magyar származású transzhumanista indult Trump ellen az amerikai választásokon Zoltan Istvan különös, futurisztikus, transzhumanista programmal szállt versenybe a republikánus jelöltségért az előválasztásokon, Trumpot ugyan nem sikerült legyőznie, de kampányával közelebb hozta az emberi határokon túlmutató életfilozófiáját a politikához.


A következő 25 év - mítoszok, jóslatok és a valóság
A következő 25 év - mítoszok, jóslatok és a valóság
Európa legnagyobb jövőfesztiválja, a Brain Bar idén is megnyitja kapuit. A rendezvény a 21. század első negyedének elteltével arra a kérdésre keresi a választ: hogy fest majd az emberiség következő 25 éve. A diákok és pedagógusok számára ingyenes eseménynek szeptember 18-19-én a Magyar Zene Háza ad otthont.
A csaló telefonhívásokon és a nem létező gázszámlákon túl –  7 módszer, amivel ellophatják az adatainkat az interneten
A csaló telefonhívásokon és a nem létező gázszámlákon túl – 7 módszer, amivel ellophatják az adatainkat az interneten
Az ESET kiberbiztonsági szakértői most összefoglalják, milyen módszerekkel lophatják el a személyes adatainkat – és mit tehetünk azért, hogy ez ne történhessen meg.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.