Tényleg rémes hatása van az azték halálsípnak az emberi agyra

2024 / 11 / 20 / Felkai Ádám
Tényleg rémes hatása van az azték halálsípnak az emberi agyra
Az agyi szkennelés szerint kifejezetten kísérteties hatással van a síp az emberi agyra, ami a leginkább az uncanny valley jelenségre hasonlít.

Az azték halálsíp egy koponya formájú hangszer, amely félelmetes hangokat képes kiadni, a sziszegéstől egészen a vérfagyasztó sikolyokig. Ezen eszköznek egyébként nem csak a hangja, de már eleve a látványa is elég felkavaró lehet. A legújabb kutatások szerint pedig ráadásul a halálsíp által kiadott, kísérteties hangok mélyebb hatást gyakorolnak az emberi agyra, mint ahogyan azt korábban feltételezték – írja a Science Alert.

A Zürichi Egyetem és norvég intézetek tudósai agyi szkenneléssel vizsgálták, hogy ezek a hangok milyen hatással vannak az agy magasabb rendű régióira. Az eredmények szerint a halálsíp által keltett hangok a természetes és mesterséges zajok különös elegyét képezik, amely nyugtalanító és rendkívül intenzív hallási élményt eredményez.

Az aztékok valószínűleg vallási szertartásokon és áldozati rítusokon használták ezeket a sípokat. Egyes elméletek szerint a háborúban is bevethették őket az ellenség megfélemlítésére, ám ezt még mindig nem sikerült teljes bizonyossággal igazolni, mivel csatamezőkről eddig nem kerültek elő ilyen eszközök. A sípok pszichológiai és neurológiai hatásait Sascha Frühholz idegtudós és csapata vizsgálta, egy olyan kutatás keretében, amelyhez 70 európai önkéntest toboroztak. A résztvevők véletlenszerűen kiválasztott hangokat hallgattak meg, köztük a halálsíp hangjait is, majd beszámoltak élményeikről. Harminckettőjük agyi aktivitását fMRI-vel is rögzítették a kísérlet során.

A legtöbben úgy írták le, hogy a síp hangja leginkább egy sikolyra hasonlított. A tanulmány kimutatta, hogy ezek a hangok az agy alacsonyabb rendű hallórégióit aktiválják, különösen azokat a területeket, amelyek az averzív zajokra, például sikolyokra vagy csecsemősírásra érzékenyek. Ez a kezdeti reakció további feldolgozást indít el a magasabb rendű agyi régiókban, mint például az inferior frontális kéregben, amely összetett osztályozási feladatokat végez, valamint a mediális frontális kéregben is, amely pedig az asszociatív feldolgozáshoz kapcsolódik.

A síp tehát épp attól egyedi, hogy természetes és mesterséges hangösszetevőket egyaránt megszólaltat – és ez az, ami megnehezíti az agy számára a kategorizálást. Ez a jelenség tehát a leginkább az “ uncanny valley” nevű pszichológiai jelenséghez hasonlít – ez az az eset amikor valami látványában (elsősorban, de messze nem kizárólag a kifejezetten emberszerűnek szánt humanoid robotok, vagy akár a korai CGI karakterek) egyszerre tűnik természetesnek, tehát egy másik embernek, de valami mégsem stimmel vele: akad benne valami bizarr, valami mesterséges is. Ez a kettősség félelmet és egyfajta ámulatot is kivált a hallgatóból, és a síp hangját különleges kategóriába helyezi a riasztó hangok és az emberi érzelemkifejezések, például a fájdalom és a félelem között.

A régészeti leletek tanúsága szerint sok halálsíp az i. sz. 1250 és 1521 közötti időszak rituális temetkezéseivel hozható kapcsolatba. A kutatók úgy vélik, hogy ezek az eszközök az azték szélistent, Ehecatlt, vagy esetleg az azték alvilágon, a Mictlanon átfúvó szelet szimbolizálták.

(Kép: Jennysnest/Wikipedia/CC By SA 4.0)


Továbbra is hódít a párját ritkító hungarikum, ami a jövő tudósait és művészeit adja a világnak
Továbbra is hódít a párját ritkító hungarikum, ami a jövő tudósait és művészeit adja a világnak
Az Országos Tudományos Diákköri Tanács (OTDT) által szervezett Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) sok évtizedes hagyománya mára széles körű népszerűséget ért el, és fontos kiindulási pont lehet a hazai és határon túli tehetségek számára a jövőbeli karrierjük felé vezető úton. A 2025-ös, 37. konferencia előtt az OTDK céljáról és működéséről Prof. Dr. Szendrő Péter örökös elnök úrral és dr. Cziráki Szabinával, az OTDT titkárával beszélgettünk.
Meglepő, de az aranynál nincs jobb fogyasztószer
Meglepő, de az aranynál nincs jobb fogyasztószer
Ígéretes fogyasztószer, de mennyire arany, ami fénylik?
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.