Tényleg emberekre támadt a kínai humanoid, vagy valami más történt a tavaszi fesztiválon?

2025 / 02 / 28 / Bobák Zsófia
Tényleg emberekre támadt a kínai humanoid, vagy valami más történt a tavaszi fesztiválon?
Egy fesztiválon történt az eset, ami a robotokkal kapcsolatos biztonsági problémákra hívta fel a figyelmet.

A Unitree Robotics H1 elnevezésű emberszerű robotjai az idei Tavaszi Fesztivál Gálán léptek fel a táncosok oldalán, és előadták a tradicionális kínai táncot, a yangge-t, aminek során színes kendőket pörgettek tökéletes szinkronban. A táncelőadás jól sikerült, a fesztivál egy pontján azonban az egyik robot rövid “magánszámot” is produkált, aminek a forgatókönyvét nagy valószínűséggel nem írták meg előre. Az esetről készült, és a közösségi oldalakon gyorsan terjedő felvételek tanúsága szerint az egyik H1 modell, a tánchoz viselt mellénybe beöltözve, a társaitól eltérően nem a tervezett módon viselkedett, hanem egy ponton a közönség felé vette az irányt, miközben a háta mögött kamerával filmezték, és biztonsági őrök figyelték a mozdulatait. Ahogy a háttérben látható, egy másik robot, valamivel távolabb tőle, szintén a közönség felé fordulva integetett, de utána elfordult és egyenesen haladt tovább, a “megvadult” H1 viszont egészen közel merészkedett a kordonhoz, majd egy pillanatra úgy tűnt, mintha rá akarná vetni magát az emberekre.

A furcsa mozdulat csak egy pillanatig tartott,

majd a biztonságiak megfogták és a megfelelő irányba terelték a gépet, közben senkinek nem esett bántódása. A videó láttán sokan agresszivitást véltek felfedezni a robot mozgásában, és támadásra asszociáltak, de az is elképzelhető, hogy valamilyen másfajta malőr történt: a gép hirtelen megbotlott, és az egyensúlyát igyekezett visszanyerni.

Az NDTV World beszámolója szerint a probléma oka egy szoftverhiba volt, a fesztivál szervezői pedig mindenkit biztosítottak róla, hogy a robot “egyszerű meghibásodása” nem vezet a későbbiekben nagyobb gondokhoz, és megteszik a kellő lépéseket annak érdekében, hogy még egyszer ne fordulhasson elő hasonló eset. A robotok előzetesen átestek a szükséges biztonsági teszteken is a szervezők szerint. A humanoidok körében ritkán fordul elő ehhez hasonló hiba, a jövőben pedig a gyártóknak igyekezniük is kell, hogy elejét vegyék bármilyen szokatlan, vagy az emberekre nézve kockázatot jelentő viselkedésnek, mivel sok cég, köztük a Unitree is, széles körben értékesíti a robotjait, és a humanoidok elsődleges célját az emberekkel való együttműködésben látják, akár az ipari környezetben zajló munkák terén, akár otthoni környezetben. A mesterséges intelligenciával ellátott, nagyfokú autonómiával működő robotok esetében különösen fontossá válhat a bizalom megalapozása, amit az ilyen váratlan helyzetek jelentősen alááshatnak: még ha a robotnak nem is tulajdonítunk emberi érzéseket és rosszindulatú megnyilvánulásokat, akkor is pánikot kelthet, ha egy pillanatra kontrollt vesztett módon kezd működni.

Az ipari robotok korábban is okoztak már sérüléseket a közvetlen közelükben dolgozó humán kollégáiknak: 2023 novemberében például egy dél-koreai elosztóközpontban nyomott agyon egy hatalmas gép egy dolgozót, miután összetévesztette egy zöldséges ládával, amelyeknek a továbbítását végezte. Egy másik különös eset során viszont egy, szintén Dél-koreában dolgozó robot saját magát tette működésképtelenné, miután levetette magát egy két méter magas lépcsősorról egy meghibásodás miatt. A robot korábban a városi önkormányzatnál szállította a dokumentumokat napi nyolc órában, de a baleset után használhatatlanná vált.

A Unitree egyébként alapos leírást ad a fejlesztők számára a H1 működéséről és üzembe helyezésének mikéntjéről a robothoz tartozó útmutatóban, amiben a kikapcsolás és a debugging, avagy a hibák javításának módját is részletezik.

(Fotó: Unitree)

Robotlázadás zajlott le Kínában - egy robot megszöktetett tizenkét másikat Úgy tűnik, hogy a robotforradalom elkezdődött, de az egész esemény valójában egy teszt volt.


Így változtat életeket az OTDK: fiatal kutatónők sikertörténetei
Így változtat életeket az OTDK: fiatal kutatónők sikertörténetei
Két fiatal kutatónő példája bizonyítja, hogy az Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) miként formálhatja a szakmai karriert és nyithat kapukat a nemzetközi sikerhez.
Ha azt hitted, a jövő még messze van, akkor ideje átsétálnod az Allee-ba!
Ha azt hitted, a jövő még messze van, akkor ideje átsétálnod az Allee-ba!
Az Allee-ban már konkrétan leparkolt a jövő egy darabja, és még pózol is a kamerának.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.