Teljes őrület a 37 dimenziós kísérlet

2025 / 01 / 30 / Felkai Ádám
Teljes őrület a 37 dimenziós kísérlet
Olyan fotonokat vizsgáltak, amelyeknek egy rendkívül összetett kvantumállapotban kellett létezniük, amely egy 37 dimenziós térnek felel meg.

A kvantummechanika a legmerészebb kísérleteknek ad teret: legutóbb például a kutatók olyan fotonokat hoztak létre, amelyek egyidejűleg 37 dimenzióban léteznek. A kísérlet egy ismert kvantumparadoxon extrém változatának vizsgálatára irányul – írja a New Scientist.

„A kísérletünk azt bizonyítja, hogy a kvantumfizika még mindig nem vált klasszikussá – sokkal kevésbé, mint azt sokan várták. Több mint egy évszázaddal a felfedezése után ugyanis úgy tűnik, hogy még mindig csak a felszínt kapargatjuk”

– mondja Zhenghao Liu, a Dán Műszaki Egyetem kutatója.

A csapat a Greenberger–Horne–Zeilinger (GHZ) paradoxonra összpontosított, amely évtizedek óta foglalkoztatja a fizikusokat. Ez a paradoxon a kvantumösszefonódás sajátos természetére világít rá – a kvantumösszefonódás röviden egy olyan jelenség, amelyben a részecskék titokzatos módon összekapcsolódnak egymással, függetlenül attól, milyen távol vannak egymástól. A GHZ-paradoxon legegyszerűbb formájában három összefonódott részecskét mutat be, amelyek viselkedése ellentmond a klasszikus logikának.

Matematikai bizonyítékok és kísérletek kimutatták, hogy ha a kvantumrészecskék kizárólag lokális kölcsönhatások révén befolyásolhatnák egymást – azaz nem létezne az összefonódás, mint „kísérteties távoli hatás” –, az logikai ellentmondásokhoz vezetne. Konkrétan olyan lehetetlen egyenletek jönnének létre, mint például az, hogy 1 egyenlő -1-gyel. Az 1990-es években a kutatók arra a következtetésre jutottak, hogy az egyetlen megoldás ezen ellentmondások feloldására az, ha elfogadjuk a kvantumösszefonódás létét.

Liu és csapata ezt a paradoxont egy új megközelítéssel vizsgálta: olyan fotonállapotokat hoztak létre, amelyek a lehető legtávolabb állnak a klasszikus fizikai viselkedéstől. Elméleti modelljeik szerint ennek megvalósításához a fotonoknak egy rendkívül összetett kvantumállapotban kell létezniük, amely egy 37 dimenziós térnek felel meg. Ahogyan egy tárgy helyzetét három térbeli és egy időbeli dimenzió határozza meg, úgy ezek a fotonállapotok 37 független paraméterrel írhatók le.

A koncepció teszteléséhez a kutatók a GHZ-paradoxon egy többdimenziós változatát vizsgálták, amelyet rendkívül koherens fényimpulzusokká alakítottak – vagyis olyan fénnyé, amely precíz hullámhosszú és tökéletesen egyenletes színű. Ezeket az impulzusokat fejlett technológiák segítségével manipulálták, hogy minden eddiginél részletesebben megfigyelhessék a kvantumhatásokat.

„A kísérletünk matematikai alapjai pontosan megegyeznek a kvantummechanika törvényeivel, így lehetővé válik, hogy a leginkább nem klasszikus hatásokat tanulmányozzuk”

– magyarázta Liu, miközben azt is kiemelte, hogy az ilyen eredmények eléréséhez rendkívül stabil és precízen hangolt berendezésekre van szükség.

Otfried Gühne, a németországi Siegeni Egyetem kutatója úgy jellemezte ezt a munkát, mint „örökkévaló jelentőségű”, ami arra utal, hogy a felfedezés hatása akár évszázadokig is érezhető lehet. A kvantummechanikán túl az eredmények a kvantumszámítás jövőjét is formálhatják, mivel lehetőséget teremtenek arra, hogy komplex kvantumállapotok segítségével gyorsabb számításokat végezzünk. Liu és csapata ezt a területet a jövőben épp ezért tovább kívánja vizsgálni.

(A cikkhez használt kép illusztráció, forrása: Pixabay/geralt)


Így változtat életeket az OTDK: fiatal kutatónők sikertörténetei
Így változtat életeket az OTDK: fiatal kutatónők sikertörténetei
Két fiatal kutatónő példája bizonyítja, hogy az Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) miként formálhatja a szakmai karriert és nyithat kapukat a nemzetközi sikerhez.
Ha azt hitted, a jövő még messze van, akkor ideje átsétálnod az Allee-ba!
Ha azt hitted, a jövő még messze van, akkor ideje átsétálnod az Allee-ba!
Az Allee-ban már konkrétan leparkolt a jövő egy darabja, és még pózol is a kamerának.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.