Sokkal pontosabb meteorológia megfigyelést tesz lehetővé egy új műhold

2023 / 05 / 07 / Bobák Zsófia
Sokkal pontosabb meteorológia megfigyelést tesz lehetővé egy új műhold
A Föld felszíne felett 36 000 kilométeres magasságban keringő műhold elküldte első képeit a bolygóról, amelyeken a felhők struktúrái rendkívüli részletességgel látszanak.

Az EUMETSAT (European Organisation for the Exploitation of Meteorological Satellite) európai szervezet meteorológiai műholdjainak legújabb tagja az MTG-I1 (Meteosat Third Generation – Imager 1), amelyet 2022 decemberében indítottak az űrbe és jelenleg 36 000 kilométeres magasságban kering a Föld körül, ahol egyelőre még a tesztelési fázisban tart, vagyis a rendszeres munkát és adatgyűjtést csak 2023 vége felé kezdi meg.

A műhold különlegessége, hogy egészen részletes képeket képes készíteni az általa monitorozott területről a Flexible Combined Imager nevű képalkotó eszközének köszönhetően, amelyek az előző generációs műholdak felvételeivel összevetve sokkal pontosabban mutatják a felhőzetek elhelyezkedését és mozgását és így a meteorológiai szolgálatok számára precízebb adatokat biztosítanak. Az MTG-I1 március 18-án készítette el első képeit a Földről, amelyeken főként európai és afrikai helyszínek láthatóak, beleértve a felhőtakarók struktúráit, a szmogot, sőt, még a vizekben található üledéket is. A műhold, mikor megkezdi állandó szolgálatát, tízpercenként fog felvételeket rögzíteni a bolygóról.

Az EUMETSAT videója a Meteosat műholdak által a Földről készített képeket mutatja be egészen az 1977-es elsőtől kezdve az MTG-I1 által nemrégen küldött felvételig.

(Fotó: EUMETSAT/ESA)


Fedezze fel a teljesen elektromos Porsche Macant! Tegye egyedivé, konfiguráljon most!
Legyen szó városi használatról vagy ingázásról, a teljesen elektromos Macan elemében van mindenhol, különösen, ha az egyéniség is számít. Az új modell mindenhol hirdeti a megújulás diadalát.
Továbbra is hódít a párját ritkító hungarikum, ami a jövő tudósait és művészeit adja a világnak
Továbbra is hódít a párját ritkító hungarikum, ami a jövő tudósait és művészeit adja a világnak
Az Országos Tudományos Diákköri Tanács (OTDT) által szervezett Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) sok évtizedes hagyománya mára széles körű népszerűséget ért el, és fontos kiindulási pont lehet a hazai és határon túli tehetségek számára a jövőbeli karrierjük felé vezető úton. A 2025-ös, 37. konferencia előtt az OTDK céljáról és működéséről Prof. Dr. Szendrő Péter örökös elnök úrral és dr. Cziráki Szabinával, az OTDT titkárával beszélgettünk.
Szuperforró kőzetek: a geotermikus energiatermelés Szent Grálja
Szuperforró kőzetek: a geotermikus energiatermelés Szent Grálja
A Föld felszíne alatt 10-15 kilométerrel rendkívül forró kőzetek találhatóak, amelyek elláthatják energiával az emberiséget.
Ezek is érdekelhetnek
Hirdetés
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.