Sosem láttunk még ilyen mozgást egy robottól

2025 / 02 / 08 / Bobák Zsófia
Sosem láttunk még ilyen mozgást egy robottól
Már híres sportolókat is le tudnak utánozni a robotok.

A Carnegie Mellon Egyetem mérnökei, az Nvidia munkatársaival együttműködésben kifejlesztettek egy új tréningprogramot, amivel a humanoid robotok betanítása sokkal hatékonyabbá vált, és a robotok korábban elképzelhetetlen mozdulatokat tudnak tenni a szimulációs felkészítés után. A modellt ASAP-nak (Aligning Simulation and Real Physics) hívják, és egy két fázisból álló keretrendszert jelent, amelyben a szimulációt összehozzák a való életbeli szituációkból szerzett adatokkal, vagyis lényegében a szimulácóval “előtanított” programot próbára teszik majd tovább tanítják és fejlesztik a valódi fizikai paraméterek beépítésével, és a két világ (a szimulált és a valós, fizikai) összehangolásával. A modell “jelentősen javítja az ügyességet és a teljes testes koordinációt különféle dinamikus mozgásokon át” - magyarázzák a mérnökök a módszerről szóló tanulmányban.

A tesztek során a kísérleti alanyként használt Unitree G1 robotot különböző rúgások és ugrások mellett arra is megtanították, hogyan kell úgy mozogni, mint ahogy azt a híres sportolóktól látta, konkrétan Kobe Bryantnek, az olimpiai bajnok amerikai kosárlabdázónak, valamint LeBron Jamesnek, a Los Angeles Lakers sztárkosarasának és Cristiano Ronaldo portugál focistának a mozdulatait kezdte imitálni a gépezet, egyre nagyobb hatékonysággal. A végeredmény a tréning után is valamelyest bizonytalannak hat, de egy robottól egészen szokatlan agilitásról tesz tanúbizonyságot, a Carnegie által közzétett videókból pedig az is kiderül, hogy milyen különbséget jelent az új modell alkalmazása a tanítási folyamatban: a LeBron Jamest utánzó robot például az első, ASAP használata előtti felvételen úgy néz ki, mint aki beleakadt a saját biztonsági hevederébe, és igyekszik elkerülni az orrabukást, míg az ASAP utáni felvételen már sokkal inkább kivehetőek a kosaras mozdulatok.

(Fotó: Carnegie Mellon University)

Félelmetes végignézni, hogyan fejlődtek a humanoid robotok a 80-as évektől mostanáig Elképesztő utat tettünk meg az ugráló teleszkóptól a hátraszaltót nyomó humanoidig – és hol van még a vége?

Gumiemberszerű robotok szaladgálnak Kínában A videó világosan mutatja, mennyire fejlett a mozgása a kínai gyártmányú humanoidnak.


Továbbra is hódít a párját ritkító hungarikum, ami a jövő tudósait és művészeit adja a világnak
Továbbra is hódít a párját ritkító hungarikum, ami a jövő tudósait és művészeit adja a világnak
Az Országos Tudományos Diákköri Tanács (OTDT) által szervezett Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) sok évtizedes hagyománya mára széles körű népszerűséget ért el, és fontos kiindulási pont lehet a hazai és határon túli tehetségek számára a jövőbeli karrierjük felé vezető úton. A 2025-ös, 37. konferencia előtt az OTDK céljáról és működéséről Prof. Dr. Szendrő Péter örökös elnök úrral és dr. Cziráki Szabinával, az OTDT titkárával beszélgettünk.
Már jövőre elkészülhet az első AGI, vagyis általános mesterséges intelligencia
Már jövőre elkészülhet az első AGI, vagyis általános mesterséges intelligencia
Azért nem minden szakértő ért ezzel egyet.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.