Sosem láttunk még ilyen mozgást egy robottól

2025 / 02 / 08 / Bobák Zsófia
Sosem láttunk még ilyen mozgást egy robottól
Már híres sportolókat is le tudnak utánozni a robotok.

A Carnegie Mellon Egyetem mérnökei, az Nvidia munkatársaival együttműködésben kifejlesztettek egy új tréningprogramot, amivel a humanoid robotok betanítása sokkal hatékonyabbá vált, és a robotok korábban elképzelhetetlen mozdulatokat tudnak tenni a szimulációs felkészítés után. A modellt ASAP-nak (Aligning Simulation and Real Physics) hívják, és egy két fázisból álló keretrendszert jelent, amelyben a szimulációt összehozzák a való életbeli szituációkból szerzett adatokkal, vagyis lényegében a szimulácóval “előtanított” programot próbára teszik majd tovább tanítják és fejlesztik a valódi fizikai paraméterek beépítésével, és a két világ (a szimulált és a valós, fizikai) összehangolásával. A modell “jelentősen javítja az ügyességet és a teljes testes koordinációt különféle dinamikus mozgásokon át” - magyarázzák a mérnökök a módszerről szóló tanulmányban.

A tesztek során a kísérleti alanyként használt Unitree G1 robotot különböző rúgások és ugrások mellett arra is megtanították, hogyan kell úgy mozogni, mint ahogy azt a híres sportolóktól látta, konkrétan Kobe Bryantnek, az olimpiai bajnok amerikai kosárlabdázónak, valamint LeBron Jamesnek, a Los Angeles Lakers sztárkosarasának és Cristiano Ronaldo portugál focistának a mozdulatait kezdte imitálni a gépezet, egyre nagyobb hatékonysággal. A végeredmény a tréning után is valamelyest bizonytalannak hat, de egy robottól egészen szokatlan agilitásról tesz tanúbizonyságot, a Carnegie által közzétett videókból pedig az is kiderül, hogy milyen különbséget jelent az új modell alkalmazása a tanítási folyamatban: a LeBron Jamest utánzó robot például az első, ASAP használata előtti felvételen úgy néz ki, mint aki beleakadt a saját biztonsági hevederébe, és igyekszik elkerülni az orrabukást, míg az ASAP utáni felvételen már sokkal inkább kivehetőek a kosaras mozdulatok.

(Fotó: Carnegie Mellon University)

Félelmetes végignézni, hogyan fejlődtek a humanoid robotok a 80-as évektől mostanáig Elképesztő utat tettünk meg az ugráló teleszkóptól a hátraszaltót nyomó humanoidig – és hol van még a vége?

Gumiemberszerű robotok szaladgálnak Kínában A videó világosan mutatja, mennyire fejlett a mozgása a kínai gyártmányú humanoidnak.


Így változtat életeket az OTDK: fiatal kutatónők sikertörténetei
Így változtat életeket az OTDK: fiatal kutatónők sikertörténetei
Két fiatal kutatónő példája bizonyítja, hogy az Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) miként formálhatja a szakmai karriert és nyithat kapukat a nemzetközi sikerhez.
Ha azt hitted, a jövő még messze van, akkor ideje átsétálnod az Allee-ba!
Ha azt hitted, a jövő még messze van, akkor ideje átsétálnod az Allee-ba!
Az Allee-ban már konkrétan leparkolt a jövő egy darabja, és még pózol is a kamerának.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.