Öt éven belül lehet vakcina a rákra a Moderna orvosigazgatója szerint

2023 / 04 / 10 / Bobák Áron
Öt éven belül lehet vakcina a rákra a Moderna orvosigazgatója szerint
Bár a Moderna története immár 13 évre nyúlik vissza, az amerikai biotechnológiai cégről a többség valószínűleg akkor hallott először, amikor 2020-ban az elsők között sikerült hatékony oltóanyagot kifejleszteniük a koronavírusra. Az mRNS-alapú technológia azonban közel sem csak a SARS-Cov-2-höz hasonló vírusokkal szemben jelenthet megoldást, ahogyan az a cég orvosigazgatójának nemrég tett nyilatkozatából is kiderül.

Dr. Paul Burton a napokban a brit The Guardiannak árult el néhány exkluzív információt a cég meglehetősen ambiciózus terveiről, amelyből kiderül, hogy az évtized végéig egy sor további, ma még nem vagy csak nehezen kezelhető betegségre szeretnének kifejleszteni mRNS-alapú vakcinákat. Ezek közül is kiemelkedik, hogy Burton szerint már a következő években sikerülhet kifejleszteni egy olyan rákvakcinát, amely a daganatos megbetegedések számtalan változatára nyújthat hatékony gyógymódot.

Burtonnek jó oka van az optimizmusra, hiszen a Moderna tavaly ősz óta már embereken is teszteli a melanómára, vagyis a bőrrák egyik fajtájára kifejlesztett oltást, amelyet a teszteredmények alapján az amerikai gyógyszerfelügyelet (FDA) februárban "úttörő kezelésnek" minősített. Az úgynevezett "Breakthrough Therapy Designation" elbírálást az amerikai kormány 2012-ben hozta létre olyan gyógyszerek számára, amelyek a legsúlyosabb betegségekre nyújthatnak a meglévőnél hatékonyabb gyógymódot, a célja pedig az, hogy felgyorsítsák ezeknek a gyógyszereknek az engedélyezési folyamatát, ezáltal a piacra kerülését is.

Az mRNS-alapú rákvakcina hatékonyságát a személyre szabhatósága adja: az oltás előállításához először is biopsziát végeznek a betegen, azaz szövetmintát vesznek a tumorból, amelynek genetikai jellemzőit laboratóriumban elemzik ki. Ennek során megkeresik azokat a mutációkat, amelyek az egészséges sejtekben nincsenek jelen, majd egy algoritmus segítségével kiválasztják azokat a mutációkat, amelyek a rákos elváltozás növekedésében szerepet játszanak, és a legnagyobb eséllyel indíthatják be az immunválaszt. Az így kapott adatok alapján az orvosok már el tudják készíteni a személyre szabott mRNS-molekulát, amely a testbe jutva beindítja az antigének termelődését, ezáltal kiváltva a szervezet immunválaszát.

Annak, hogy az mRNS-alapú rákvakcina fejlesztése ennyire felgyorsulhatott, a koronavírus-járványnak is volt némi szerepe. Egyes kutatók szerint a járvány során egy-másfél év alatt akkora előrelépést sikerült elérniük, amihez normális esetben lehet, hogy akár 15 évre is szükség lett volna, ráadásul - ahogy arra Burton is felhívta a figyelmet - a cégeknek a gyártókapacitása is rendkívül nagyot fejlődött, így ma sokkal nagyobb mennyiségben tudják gyártani az oltásokat, mint néhány évvel ezelőtt.

Az orvosigazgató szerint a Moderna mRNS-technológiája a rák gyógyítása mellett számtalan más betegségre is megoldást nyújthat a közeljövőben, többek között a szív-és érrendszeri megbetegedéseket, autoimmun betegségeket és légzőszervi megbetegedéseket is gyógyítani lehet majd a segítségével. Utóbbira jó példa a Moderna által az RSV-fertőzésre kifejlesztett vakcina, amelynek a késői fázisú klinikai tesztjeinek eredményeit januárban adták le az FDA-nek, a gyógyszer pedig a rákvakcinához hasonlóan ezután szintén megkapta az "úttörő kezelés" minősítést.

(Borítókép: Leon Neal - WPA Pool/Getty Images)


Továbbra is hódít a párját ritkító hungarikum, ami a jövő tudósait és művészeit adja a világnak
Továbbra is hódít a párját ritkító hungarikum, ami a jövő tudósait és művészeit adja a világnak
Az Országos Tudományos Diákköri Tanács (OTDT) által szervezett Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) sok évtizedes hagyománya mára széles körű népszerűséget ért el, és fontos kiindulási pont lehet a hazai és határon túli tehetségek számára a jövőbeli karrierjük felé vezető úton. A 2025-ös, 37. konferencia előtt az OTDK céljáról és működéséről Prof. Dr. Szendrő Péter örökös elnök úrral és dr. Cziráki Szabinával, az OTDT titkárával beszélgettünk.
Hírhedt kiberbűnözőnek adott kegyelmet Donald Trump
Hírhedt kiberbűnözőnek adott kegyelmet Donald Trump
Ross Ulbricht életfogytiglani börtönbüntetését töltötte, mert a dark weben működő piacterén kábítószerekkel, fegyverekkel és hamis okmányokkal is kereskedtek. Kedd óta azonban szabad ember.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.