Nikola Tesla miért volt három szám, a 3, 6 és a 9 megszállottja?

2022 / 04 / 30 / Felkai Ádám
Nikola Tesla miért volt három szám, a 3, 6 és a 9 megszállottja?
A korszakos feltaláló szerint ez a három szám jelenti a kulcsot az univerzumhoz – elmondjuk, hogy miért gondolta így.

Nikola Tesla sokáig homályban maradt, mára azonban ismertté vált feltaláló, akinek a személyét, épp úgy mint a találmányait némi jól eső misztikum övezi. Azt mindenki tudja, hogy Tesla sosem gazdagodott igazán meg a találmányaiból, sőt egy olcsó hotelben halt meg, pedig igazán fontos, akár a napjainkat is meghatározó eszközöket és elképzeléseket ötölt ki: nevéhez fűződik a váltóáram (a nagy áramháborúról a lenti cikkünkben írtunk), az indukciós motor, értelemszerűen a Tesla-tekercs, de eljátszott olyan elképzelésekkel, melyek, jellemzően a hiányzó anyagiak okán, végül mások találmányaiban öltöttek testet – ilyen volt a röntgensugár, a neon vagy a távirányítás.

Edison és Westinghouse nagy áramháborúja Az 1880-as években felragyogott a világ az elektromos világításnak köszönhetően, de az árnyékban újfajta háború kezdte szedni áldozatait. Edison, Tesla, Westinghouse, Harold Brown, Topsy elefánt és három nagy magyar feltaláló mind a csatatéren találták magukat.

Hogy korszakos zseni volt, ahhoz nem férhet kétség, ahogy ahhoz sem, hogy egészen másként működött az agya, mint a többségünknek. Tesla az önéletrajzában többször ír testen kívüli élményekről, melyeket gyerekként élt át – ekkor új helyeken, városokban, országokban járt, amelyek épp oly kedvesek voltak a számára, mint a valóságosak és semmivel sem kevésbé intenzívek. Emellett eidetikus vagy fotografikus memóriával is rendelkezett, aminek köszönhetően a találmányait már azelőtt kidolgozta fejben, hogy nekiállt volna ténylegesen is megvalósítani őket. Sőt Tesla némiképp a többi feltaláló szemére hányta, hogy azok türelmetlenek, és nem igazán szeretik lassan és precízen fejben összerakni a találmányaikat, holott a hibákat már így is el lehet kezdeni kiküszöbölni.

Tesla azonban igazán fantáziadús egyén is volt, akit foglalkoztattak a mindenség nagy rejtélyei is. Kutatásai és találmányai nagy része egyenesen lehámozhatatlan erről a késztetésről – erre alapult az elektromosság tulajdonságainak a tanulmányozása is, például hogy felfedezte a földi állóhullámokat (1899–1900), bizonyítva, hogy a Föld maga is vezető. De erre használta a matematikát is. Egy Teslának tulajdonított idézet szerint például:

„Ha felfoghatnánk a 3, 6 és 9 nagyszerűségét, akkor kulcsunk lenne az univerzumhoz.”

Azt nem tudhatjuk, hogy a fenti idézet tényleg Teslától származik-e, de az biztos, hogy a feltaláló valóságos megszállottja volt ezeknek a számoknak. Mint azt az All That's Interesting írja, mindennek matematikai és kultúrtörténeti okai voltak – Marko Rodin tudós szerint például ez a három szám egy fluxusmező vagy egy a harmadik dimenzióból a negyedikbe mutató vektor, mivel az 1, a 2 és a többi szám duplázásával lefektethető egy olyan minta, amely kizárja magából ezt a három számot. A 3 azonban a történelemben is rengetegszer megjelenik – elég a háromszögekre gondolni (piramis oldalai), de akár a Szentháromságra. Tesla maga hívta fel a figyelmet az energia, a frekvencia és a vibráció hármasára, ami az „univerzum titkait” rejti.

Tesla ennek megfelelően az életében apró „szertartásokkal” mutatta ki tiszteletét ezen számok iránt – például mielőtt belépett egy épületbe, háromszor körbesétálta az adott tömböt. A tányérjait 18 szalvétával törölte le (a 18 3-mal, 6-tal és 9-cel egyaránt osztható), valamint csak olyan hotelszobákban szállt meg, amelyek közül legalább egy szám osztható volt hárommal. Az utolsó hotelszobája, ahol meg is halt, például a 3327-es szoba volt.

Ez a különös számmisztika pedig fogékony közegre lelt napjaink közösségi médiájában, és többen különböző módszerekkel próbálják „kinyerni” ezen számok erejét, hogy a kívánságaikat valóra válthassák.

(Kép: Pixabay/GDJ)


Továbbra is hódít a párját ritkító hungarikum, ami a jövő tudósait és művészeit adja a világnak
Továbbra is hódít a párját ritkító hungarikum, ami a jövő tudósait és művészeit adja a világnak
Az Országos Tudományos Diákköri Tanács (OTDT) által szervezett Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) sok évtizedes hagyománya mára széles körű népszerűséget ért el, és fontos kiindulási pont lehet a hazai és határon túli tehetségek számára a jövőbeli karrierjük felé vezető úton. A 2025-ös, 37. konferencia előtt az OTDK céljáról és működéséről Prof. Dr. Szendrő Péter örökös elnök úrral és dr. Cziráki Szabinával, az OTDT titkárával beszélgettünk.
Kínában elkészítették az elpusztíthatatlan okostelefont, ami már itthon is kapható
Kínában elkészítették az elpusztíthatatlan okostelefont, ami már itthon is kapható
Túrázóknak és a világvégére készülőknek is érdekes lehet a kínai Unihertz beszédes nevű mobilja, a Tank 3 Pro, amibe az óriási akkumulátor mellé még egy beépített projektor is belefért.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.