Nem vicc: megrendezik a világ első hímivarsejt gyorsasági versenyét

2025 / 04 / 17 / Felkai Ádám
Nem vicc: megrendezik a világ első hímivarsejt gyorsasági versenyét
A világ első „spermaversenyeként” beharangozott show-jában két minta méri össze erejét egy olyan pályán, amely az emberi reproduktív rendszert modellezi.

Az eseményt szervező startup, a Sperm Racing, nemrég 940 ezer eurós (1 millió dolláros) támogatáshoz jutott. Céljuk komoly: felhívni a figyelmet a férfiak termékenységének csökkenésére.

“A spermiumok nem csak vicc tárgyai – mondta Eric Zhu, a cég társalapítója. – “A férfiak termékenysége hanyatlik, és ebben kulcsszerepet játszik a spermiumok mozgékonysága, vagyis hogy milyen gyorsan tudnak „úszni”.”

Átlagosan a spermiumok percenként 5 millimétert tesznek meg, és természetes körülmények között 15-45 perc alatt érik el a petesejtet. A mozgékonyság (motilitás) a termékenység egyik legfontosabb mutatója, ennek ellenére ritkán esik róla szó. A startup abban bízik, hogy egy látványos, versenyszerű formába öntve sikerül reflektorfénybe helyezni a férfiak reproduktív egészségét. A verseny során minden mintát nagy felbontású kamerák követnek, és az a „győztes”, amelyik először átlépi a mikroszkopikus célvonalat. Minderre egyébként a jövő héten kerül megrendezésre a Los Angeles-i Hollywood Palladiumban.

A cég mottója:

„Az egészség versenyfutás. Mindenki megérdemli, hogy rajthoz állhasson.”

Az Egyesült Királyságban a férfiak körülbelül 7%-a érintett meddőségben, és a heteroszexuális párok esetében az esetek felében a férfi oldalon jelentkeznek a problémák. Az okok széles skálán mozognak: az alacsony spermiumszámtól és a csökkent mozgékonyságtól egészen az ismeretlen tényezőkig. Az életmódváltás – például a dohányzás elhagyása, az alkoholfogyasztás mérséklése és az egészséges testsúly fenntartása – egyébként segíthet javítani a termékenységen.

A spermiumsejtek az úgynevezett flagellumokra – a mitokondriumok energiájával működő, farokszerű struktúrákra – támaszkodnak az előrehaladáshoz. Ezek a tubulinból felépülő szerkezetek motorfehérjék segítségével mozognak, lehetővé téve a spermium számára, hogy eljusson a petesejthez.

(Kép: Pixabay)


Így változtat életeket az OTDK: fiatal kutatónők sikertörténetei
Így változtat életeket az OTDK: fiatal kutatónők sikertörténetei
Két fiatal kutatónő példája bizonyítja, hogy az Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) miként formálhatja a szakmai karriert és nyithat kapukat a nemzetközi sikerhez.
Ha azt hitted, a jövő még messze van, akkor ideje átsétálnod az Allee-ba!
Ha azt hitted, a jövő még messze van, akkor ideje átsétálnod az Allee-ba!
Az Allee-ban már konkrétan leparkolt a jövő egy darabja, és még pózol is a kamerának.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.