Naponta kétszer indulhat útra a szuperszonikus rakétameghajtású repülőgép

2024 / 07 / 22 / Bobák Zsófia
Naponta kétszer indulhat útra a szuperszonikus rakétameghajtású repülőgép
Megkapta az engedélyt a szuperszonikus repülésre az Mk-II Aurora.

A jövőben naponta többször tervezik indítani a Dawn Aerospace által fejlesztett Mk-II Aurora gépet, amelyet egyfajta rakéta-repülőgépnek tervez a cég és egyedi megoldást képvisel majd a légi szállítás terén.

A Dawn Aerospace évekkel ezelőtt kezdett dolgozni rakétameghajtású járművén, ami szuborbitális magasságba fogja szállítani a rakományait, a fő cél, amit a gyártó megcélzott a 100 kilométeres magasság. Ezt rendkívül gyorsan, szuperszonikus sebességgel haladva éri majd el az Mk-II Aurora és utódjai, előreláthatólag Mach 3-at meghaladó tempóval, a szuperszonikus sebességgel zajló tesztekre pedig már meg is kapta az engedélyeket a jármű az új-zélandi Polgári Légiközlekedési Hatóságtól (CAA). A rakétameghajtású repülőgép, illetve űrrepülőgép nagy előnye a gyorsaságon kívül az újrafelhasználhatósága, ami lehetővé teszi, hogy a járművet naponta többször is bevessék egymást rövid időn belül követő missziók során, ezzel nagyban növelve a szuborbitális pályára eljutatott szállítmányok mennyiségét.

A repülőgép pilóta nélkül működik és a szokásos gépekhez hasonlóan horizontálisan száll fel, vagyis kifutópályáról indítható, majd parabolikus pályán éri el a kellő magasságot és a Mach 3-as sebességet. A jármű végső, kereskedelmi változatát (Mk-III) távolról irányítják majd és gazdaságosabbá teheti a légi közlekedést és az űr határának elérésére új megoldást biztosíthat a gyártó elmondása szerint. A rakományok között a jövőben többek között az űrprogramok elősegítésére, az időjárás monitorozására és a Föld megfigyelésére alkalmas eszközök kaphatnak helyet.

(Fotó: Dawn Aerospace)


Továbbra is hódít a párját ritkító hungarikum, ami a jövő tudósait és művészeit adja a világnak
Továbbra is hódít a párját ritkító hungarikum, ami a jövő tudósait és művészeit adja a világnak
Az Országos Tudományos Diákköri Tanács (OTDT) által szervezett Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) sok évtizedes hagyománya mára széles körű népszerűséget ért el, és fontos kiindulási pont lehet a hazai és határon túli tehetségek számára a jövőbeli karrierjük felé vezető úton. A 2025-ös, 37. konferencia előtt az OTDK céljáról és működéséről Prof. Dr. Szendrő Péter örökös elnök úrral és dr. Cziráki Szabinával, az OTDT titkárával beszélgettünk.
Ezek a csúcsmodern hajtóművek kerülhetnek a 6. generációs amerikai vadászgépbe
Ezek a csúcsmodern hajtóművek kerülhetnek a 6. generációs amerikai vadászgépbe
Két versengő hajtóműterv is elfogadásra került.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.