Mit csinálnak ezek a különös drónhajók a Csendes-óceánon?

2023 / 08 / 14 / Bodnár Barna
Mit csinálnak ezek a különös drónhajók a Csendes-óceánon?
A Trópusi Csendes-óceáni Megfigyelő Rendszer (TPOS) 2023 Saildrone küldetésének keretén belül három Saildrone-t, azaz legénység nélküli felszíni járművet (USV) indítottak útnak, amelyek 120 napon keresztül fogják vizsgálni az óceán és a levegő közötti kölcsönhatásokat, a tengeráramlatokat, és az élőlények eloszlását az adott területen.

Mindegyik USV-t számos érzékelővel szerelték fel a szélterhelés, a levegő és a tenger hő- és szén-dioxid cseréjének, valamint a felszíni tengervíz hőmérsékletének, sótartalmának és biogeokémiájának megfigyelésére. Ezenkívül két drón az óceáni áramlatokat, míg a harmadik az élőlények vízben való eloszlását vizsgálja 1000 méteres mélységig.

A Saildrone egyedülálló vitorlatechnológiájának köszönhetően akár 12 hónapos küldetés végrehajtására is képes, anélkül, hogy karbantartás vagy üzemanyag-utántöltés céljából vissza kellene térnie a szárazföldre. A nap- és szélenergiával működő, 7 méter hosszú drónok – bár egy műholdas rendszeren keresztül egy emberi pilóta állandó felügyelete alatt állnak - a szél és az áramlatok figyelembevételével teljesen önállóan navigálnak az úticélok között, az előre meghatározott biztonsági folyosón belül maradva. A biztonságos működés érdekében minden drón egy automatikus azonosító rendszerrel (AIS), adó-vevővel, navigációs fényekkel, radarreflektorral, jól látható szárnyszínekkel és négy fedélzeti kamerával van felszerelve.

A misszió 2023. június 22-én kezdődött, közvetlenül az El Niño hivatalos kezdete után, amely a szakértők véleménye szerint idén különösen erős hatással bír. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a trópusi éghajlati övben az átlagosnál magasabb lesz a Csendes-óceán felszíni hőmérséklete, ami a passzát szelek legyengüléséhez, vagy a szélirány megfordulásához is vezethet az Egyenlítő közelében. Az El Nino szokatlan időjárási eseményeket okozhat a bolygónk egészén, összefüggésben van például az Európa déli részét sújtó extrém hőhullámokkal is. A jelenlegi TPOS-küldetés a levegő és a tenger közötti kölcsönhatásokat vizsgálja, beleértve az El Nino-rendszerhez kapcsolódó potenciális egyenlítői feláramlást, a Csendes-óceánból kiáramló szén-dioxid megfigyelését és a vízi élőlények eloszlásának akusztikus eszközökkel való tanulmányozását.

Ez a TPOS-misszió a NOAA Csendes-óceáni Környezetvédelmi Laboratórium TPOS-csapata és Dr. Domokos Réka, a NOAA Csendes-óceáni Szigeteki Halászati Tudományos Központ magyar munkatársa közötti együttműködés részeként jött létre. A Tudományos Központ a Csendes-óceáni Szigetek régió halászati és tengeri erőforrásainak védelmét és kezelését támogató szervezet. Dr. Domokos Réka szerint az akusztikus echoszondával való munka lehetővé teszi, hogy megvizsgálják a nagy hatótávolságú USV drónok alkalmazásában rejlő lehetőségeket a nehezen elérhető, távoli szigetcsoportok közelében.

(Borítókép: Saildrone)


Továbbra is hódít a párját ritkító hungarikum, ami a jövő tudósait és művészeit adja a világnak
Továbbra is hódít a párját ritkító hungarikum, ami a jövő tudósait és művészeit adja a világnak
Az Országos Tudományos Diákköri Tanács (OTDT) által szervezett Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) sok évtizedes hagyománya mára széles körű népszerűséget ért el, és fontos kiindulási pont lehet a hazai és határon túli tehetségek számára a jövőbeli karrierjük felé vezető úton. A 2025-ös, 37. konferencia előtt az OTDK céljáról és működéséről Prof. Dr. Szendrő Péter örökös elnök úrral és dr. Cziráki Szabinával, az OTDT titkárával beszélgettünk.
Mit tegyünk, ha vizes lett a telefonunk?
Mit tegyünk, ha vizes lett a telefonunk?
Újra itt a nyár, ezzel együtt pedig újra jelentősen megnő az esélye annak, hogy a telefonunk valahogyan víz alá kerül. Az ember ilyen esetben rendszerint bepánikol, de ha jól a fejünkbe vésünk néhány egyszerű alapszabályt, azzal nagymértékben javíthatjuk annak az esélyét, hogy a nyaralást ne egy új telefon vásárlásával zárjuk.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.