Mi köze a bubópestisnek az emberi száj jelenlegi egészségéhez?

2023 / 12 / 02 / Felkai Ádám
Mi köze a bubópestisnek az emberi száj jelenlegi egészségéhez?
A Pennsylvania Állami Egyetem tudósai által vezetett tanulmány alapján az emberiség leghalálosabb járványa, a késő középkorban pusztító fekete halál befolyásolhatta a szájüregi mikrobiomák evolúcióját, potenciálisan hozzájárulva a fogínybetegségek modern eseteihez is. Az ősi fogminták genetikai elemzésén alapuló kutatás alapján a szájüreg mikrobiális összetétele megváltozott Londonban az 1348-as második pestisjárvány után, ami összefüggésbe hozza a történelmi eseményeket, a genetikai változásokat, valamint a higiéniában és étrendben bekövetkezett változásokat a teljes emberiségre gyakorolt lehetséges hosszú távú következményekkel.

Mi az összefüggés a fekete halál és napjaink szájhigiénéje között? Egy új kutatás szerint meglepően sok minden. A Nature Microbiology folyóiratban publikált kutatás 235 nagy-britanniai holttest fogmintáinak genetikai elemzésén alapul, akik i.e. 2200 és i.sz. 1853 között éltek a térségben. Ezeknek az egyéneknek a többsége a mai London területén élt, ahol a bubópestis egymást követő hullámai tízezrek életét követelték, átalakítva a város népességének szerkezetét és a teljes életmódját is – számol be róla a Science Alert.

A bubópestis (egyéb neveken: dögvész, mirigypestis) egyike azoknak a betegségeknek, melyet a Yersinia pestis nevű baktérium okoz. (A másik két betegség a szeptikémiás pestis és a tüdőpestis.) A fekete halál elnevezés onnan származik, hogy miután a bőr oxigénfelvételében zavar keletkezik a betegség miatt, akkor sokszor sötétkékre színeződik. Jellemző tünete még a nyirokcsomók rendkívüli megnagyobbodással járó gyulladása (ezt a megnagyobbodást nevezték amúgy bubónak, ennek töve megtalálható még például a buborék szavunkban is). Egyes eleméletek szerint ez utóbbiból ered a betegség régi magyar neve is, a csoma vagy csima (az ómagyar csima – csomó szóból), de ez lehet török eredetű jövevényszó is.

A latin atra mors, magyarul fekete halál az emberiség egyik leggyilkosabb járványa volt, amely 1347 és 1352 között pusztított Európában, Észak-Afrikában, a Közel-Keleten és Közép-Ázsiában. A járvány négy éve alatt 75-200 millió ember veszett oda, és nagyban eltérnek a becslések ugyan, de ez körülbelül azt jelenti, hogy Európa akkori lakosságának 30 vagy akár 60 százaléka is meghalhatott.

A tanulmány egy fontos változást tár fel a szájüregi mikrobiomban, amely változás egybeesett az 1348-as londoni második pestisjárvány idejével. Az elemzés két különböző mikrobiális közösséget azonosított az évszázadok során – ezek közül a Methanobrevibacter egysejtű nemzetség által dominált közösség körülbelül 2200 évvel ezelőtt jelent meg. Meglepő módon ez a közösség lassanként visszaszorult a modern iparosodott populációkban, és 1853 körül teljesen el is eltűnt. Ezzel szemben a modernebb mikrobiális közösség alacsonyabb baktériumdiverzitást mutatott, és nagyrészt a Streptococcus nemzetség uralta, amely a parodontális (fogínyproblémákkal kapcsolatos) betegségekhez kapcsolódó baktériumokhoz tartozik.

Bár nem kizárólag a bubópestis a felelős a fent leírt változásért, a statisztikai elemzések szerint a fekete halál érkezésével összefüggő tényezők magyarázhatják a londoni szájüregi mikrobiomák történelmi változásainak közel 11 százalékát. A kutatók azt feltételezik, hogy a járvány változásokat idézhetett elő az emberek étrendjében, amelyet a pestisjárványt követően a közhigiénia, a kultúra és az étrend fejlődése is befolyásolt. A második pestisjárvány túlélői például magasabb jövedelemmel rendelkeztek, mint korábban, és így elkezdtek magasabb kalóriatartalmú ételeket fogyasztani.

A kutatás szerint azonban a fekete halál miatt a szájüreg mikrobiális közösségében bekövetkezett genetikai változások közvetetten egyéb hatásokkal is voltak a száj egészségére. A fekete halál áldozatainak DNS-elemzése a mai napig fennálló genetikai variációkra utal, amelyek befolyásolják a légúti fertőzésekre, akár a COVID-19-re és az autoimmun betegségekre való fogékonyságot is. A kutatók potenciális kaszkádhatással is számolnak – ez utóbbi olyan váratlan eseménysorra utal, amikor egy rendszerben bekövetkező esemény negatív hatással van más, kapcsolódó rendszerekre. Magyarán a kutatók szerint az említett mikrobiális közösségek genetikai változása olyan kiszámíthatatlan hatásokkal is járt, mint a cukorbetegség megnövekedett kockázata, amit az ínybetegségek követtek.

A tanulmány pontos ok-okozati összefüggést nem tud megállapítani, de olyan érdekes összefüggésekre hívja fel a figyelmet a történelmi események, a genetikai változások és az életmódbeli változások között, amelyek tartós következményekkel járhatnak a száj egészségére nézve. A szerzők szerint mindenesetre alaposabb vizsgálatokra van a továbbiakban szükség ezen kapcsolatok alaposabb feltérképezésére.​

(Kép: A fekete halál Firenzében, 1348; a jelenet Boccaccio Dekameronjából való -- idősebb L. Sabatelli metszete, forrás: wikimediacommons/wellcomeimages.org)


Továbbra is hódít a párját ritkító hungarikum, ami a jövő tudósait és művészeit adja a világnak
Továbbra is hódít a párját ritkító hungarikum, ami a jövő tudósait és művészeit adja a világnak
Az Országos Tudományos Diákköri Tanács (OTDT) által szervezett Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) sok évtizedes hagyománya mára széles körű népszerűséget ért el, és fontos kiindulási pont lehet a hazai és határon túli tehetségek számára a jövőbeli karrierjük felé vezető úton. A 2025-ös, 37. konferencia előtt az OTDK céljáról és működéséről Prof. Dr. Szendrő Péter örökös elnök úrral és dr. Cziráki Szabinával, az OTDT titkárával beszélgettünk.
Hírhedt kiberbűnözőnek adott kegyelmet Donald Trump
Hírhedt kiberbűnözőnek adott kegyelmet Donald Trump
Ross Ulbricht életfogytiglani börtönbüntetését töltötte, mert a dark weben működő piacterén kábítószerekkel, fegyverekkel és hamis okmányokkal is kereskedtek. Kedd óta azonban szabad ember.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.