Korrekció vagy pálfordulás? Mark Zuckerberg és a Meta stílust és taktikát váltott a Trump-korszak beköszöntével

2025 / 01 / 17 / Pőcze Balázs
Korrekció vagy pálfordulás? Mark Zuckerberg és a Meta stílust és taktikát váltott a Trump-korszak beköszöntével
A világ legnagyobb közösségi média birodalmának a vezetője már szeptemberben bejelentette, hogy többé nem szeretne bocsánatot kérni, és Donald Trump megválasztásával erre valószínűleg nem is lesz szüksége. Mi változik meg a platformjain és mit remél ettől Mark Zuckerberg?

A Donald Trump első, 2016-os választási győzelmével összefüggésbe hozott Cambridge Analytica-botrány óta a közvéleményt és a politikát is foglalkoztatja a közösségi platformok szerepe a társadalom életében. Eleinte az adatvédelmi szempontok álltak a középpontban, hiszen a Cambridge Analytica gyakorlatilag azt állította, hogy a facebookos viselkedésünk alapján kiismerhetőek és könnyebben befolyásolhatóak vagyunk. A Facebook befizette a milliárdos bírságokat, és megígérte, hogy jobban vigyáz az adatainkra. Ezt követte a politika: a jobboldal rendszeresen cenzúrával, a baloldal álhírek terjesztésével vádolja ezeket a szolgáltatásokat. A Facebook megígérte, hogy pártatlanul és transzparensen fog moderálni, saját legfelsőbb bíróságot hozott létre, és tényellenőrző szervezetekkel kötött megállapodásokat, hogy lassítsa a félrevezető információk terjedését. Végül jött a gyerekvédelem. Mark Zuckerberg végighallgatta, ahogy gyerekgyilkossággal vádolják meg a szenátorok, majd kisebb-nagyobb változásokat eszközölt a termékei működésében.

Mindeközben Joe Biden kormánya szigorú trösztellenes eljárásokkal, Donald Trump életfogytiglani börtönnel fenyegette a vezérigazgatót.

Tavaly szeptemberben azonban Zuckerberg stílust váltott: bejelentette, hogy elege van a bocsánatkérésekből, és az elmúlt évtizedet elfecsérelt időként állította be. Most pedig, hogy Donald Trump néhány nap múlva újra elnök lesz, azt is látjuk, hogy mindez mit jelent a gyakorlatban.

A szólásszabadság jegyében felmondják a tényellenőrző szervezetekkel kötött szerződéseiket Amerikában, és inkább a közösségeikre bízzák a moderációt. Ezzel együtt sokkal lazábban kezelik a véleményszabadságot, arra hivatkozva, hogy korábban gyakran túl szigorúak voltak, és sokat tévedtek. "A nők háztartási eszközök". "A melegek nem normálisak". "Egy transz nő nem nő, hanem egy szánalmas, zavart férfi". Ezek a példák a cégtől származnak, hogy megmutassák a kollegáiknak, hogy mostantól mi fér bele az oldalaikon zajló beszélgetésekbe. Ahogyan Casey Newton, a Platformer hírlevél szerkesztője kiemelte: még egy olyan vezető is védi ezeket az elveket a cégnél, akinek "nem bináris" szexualitású a gyereke. Az érv: így lezajlanak azok a viták, amelyeket eddig elnémítottak. Az ellenérv: a verbális online agresszió és a valódi, fizikai erőszak kapcsolatát bizonyító kutatások. Donald Trump véleménye: a változások "kiválóak" .

Ezzel párhuzamosan a vállalat korábbi vezetője, az ikonikus női menedzser, Sheryl Sandberg által is bevezetett programok, mint az alulreprezentált kisebbségek vagy a nők helyzetének a módszeres javítása, leállnak. A moderátorok Kaliforniából Texasba, azaz egy baloldali államból egy jobboldaliba költöznek - szólt a bejelentés, azt elhallgatva, hogy javarészt eddig is ott voltak. Még kisebb, ám szintén szimbolikus változás, hogy a férfivécékben mostantól nem lesznek tamponok a cégnél, vagy hogy a küzdősportolók is képviseltetik magukat a Meta igazgatótanácsában.

Casey Newton információi szerint mindezt a vállalat úgy interpretálja, hogy "korrigálnak", hogy újra a termékfejlesztésre, a munkára tudjanak fókuszálni. Ám ahogyan a Metát szintén belülről ismerő Alex Heath, a The Verge újságírója összefoglalja, valójában arról lehet szó, hogy látványosan teret engednek az új elnök ideológiájának, cserébe azt kérik, hogy ne vádolják a Metát monopólium üzemeltetésével, de közben védjék meg az Apple monopóliumától; hagyják szabadabban kísérletezni a mesterséges intelligenciával, és álljanak ki értük az EU-val szemben. Hogy ebből mi teljesül, az a következő négy évben kiderül. Ahogyan az is, hogy 2029-ben, egy új elnök alatt, újra elveket vált-e Mark Zuckerberg és a Meta.

(Fotó: NurPhoto/Getty Images)


Továbbra is hódít a párját ritkító hungarikum, ami a jövő tudósait és művészeit adja a világnak
Továbbra is hódít a párját ritkító hungarikum, ami a jövő tudósait és művészeit adja a világnak
Az Országos Tudományos Diákköri Tanács (OTDT) által szervezett Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) sok évtizedes hagyománya mára széles körű népszerűséget ért el, és fontos kiindulási pont lehet a hazai és határon túli tehetségek számára a jövőbeli karrierjük felé vezető úton. A 2025-ös, 37. konferencia előtt az OTDK céljáról és működéséről Prof. Dr. Szendrő Péter örökös elnök úrral és dr. Cziráki Szabinával, az OTDT titkárával beszélgettünk.
Kínában elkészítették az elpusztíthatatlan okostelefont, ami már itthon is kapható
Kínában elkészítették az elpusztíthatatlan okostelefont, ami már itthon is kapható
Túrázóknak és a világvégére készülőknek is érdekes lehet a kínai Unihertz beszédes nevű mobilja, a Tank 3 Pro, amibe az óriási akkumulátor mellé még egy beépített projektor is belefért.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.