Már nem sokáig néz ki így a kínai űrállomás

2023 / 07 / 30 / Bobák Zsófia
Már nem sokáig néz ki így a kínai űrállomás
Újabb felvételeken mutatták be a Föld körül keringő kínai űrállomást, amelyet hamarosan módosítanak.

Kína első állandó űrállomása, a Tienkung 2022 novemberében érte el teljes nagyságát, ekkor csatlakozott a második tudományos modul, a Mengtien, a már korábban felküldött Ventienhez és a központi egységhez, a Tienhóhoz. Az állomáson jelenleg a Sencsou-16 misszió tagjai tartózkodnak fél évig tartó missziójukat töltve és köztük van az első kínai civil taikonauta, Kuj Hajcsao professzor is. Az űrállomás részben még az előkészítés fázisában tart, de a szerelési feladatok és űrséták mellett tudományos kísérleteket is végeznek a küldetés résztvevői és a nemzetközi együttműködés előtt is nyitva áll a Tienkung, ahol az ISS-hez hasonlóan több nemzet képviselői is végezhetik tudományos munkájukat.

Az elkövetkező 10-15 évben legalább 1000 kísérletet terveznek megvalósítani az űrállomáson, közülük jelenleg 60 projekt fut, amelyek keretében többek között a rakétahajtóművekhez keresnek fejlett anyagokat. A Föld körül keringő Tienkungról a kínai űrügynökség több alkalommal is mutatott be felvételeket, de az állomás nem is olyan sokára új formát kap: a platformot ugyanis modulárisra tervezték és összesen 50 fajta konfigurációban lesz használható a jövőben. A változtatásokat a CGNT beszámolója szerint már néhány hónap múlva kivitelezik, így a jelenlegi három modult és csatlakozó három űrhajót új összeállítás válthatja fel.

(Fotó: CGNT)


Fedezze fel a teljesen elektromos Porsche Macant! Tegye egyedivé, konfiguráljon most!
Legyen szó városi használatról vagy ingázásról, a teljesen elektromos Macan elemében van mindenhol, különösen, ha az egyéniség is számít. Az új modell mindenhol hirdeti a megújulás diadalát.
Továbbra is hódít a párját ritkító hungarikum, ami a jövő tudósait és művészeit adja a világnak
Továbbra is hódít a párját ritkító hungarikum, ami a jövő tudósait és művészeit adja a világnak
Az Országos Tudományos Diákköri Tanács (OTDT) által szervezett Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) sok évtizedes hagyománya mára széles körű népszerűséget ért el, és fontos kiindulási pont lehet a hazai és határon túli tehetségek számára a jövőbeli karrierjük felé vezető úton. A 2025-ös, 37. konferencia előtt az OTDK céljáról és működéséről Prof. Dr. Szendrő Péter örökös elnök úrral és dr. Cziráki Szabinával, az OTDT titkárával beszélgettünk.
Delfinek kísérték a Boeing Starliner ISS-ről hazatérő utasait
Delfinek kísérték a Boeing Starliner ISS-ről hazatérő utasait
Nem ez volt az első eset, hogy néhány űrhajós sokkal tovább maradt az űrállomáson, mint eredetileg tervezték.
Ezek is érdekelhetnek
Hirdetés
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.