Öt innovációs központ segíti Magyarország digitális átállását

2023 / 05 / 09 / Bobák Áron
Öt innovációs központ segíti Magyarország digitális átállását
Az európai uniós társfinanszírozásban létrejött Európai Digitális Innovációs Hubok a digitális technológiák, a mesterséges intelligencia, az adat, a szuperszámítógépek és a mezőgazdaság területén segítenek a KKV-knak valamint a közszféra szervezeteinek a digitalizációban.

Az Európai Bizottság 2021-ben indította útjára a Digitális Európa programot, amelynek fő célkitűzése, hogy a digitális technológiákat elérhetővé tegye a vállalkozások, a közigazgatási szervek és az európai polgárok számára. A program céljai között kiemelt helyen szerepel az úgynevezett Európai Digitális Innovációs Központok (EDIH) hálózatának létrehozása, amelyek elsősorban a kis- és középvállalkozások (KKV-k) valamint a közintézmények digitalizációjának a fellendítéséért felelnek.

Az EDIH-ek kulcsfontosságú szerepet kaphatnak az Európai Unió digitális évtized szakpolitikai programjának megvalósulásában, amelynek egyik fontos célkitűzése, hogy 2030-ra a KKV-k 90%-a rendelkezzen legalább alapszintű digitális intenzitással. Ettől jelenleg még nagyon messze vagyunk, hiszen a legfrissebb, 2022-es Digitális Gazdaság és Társadalom Index (Digital Economy and Society Index, DESI) alapján az uniós átlag az 50%-ot is alig haladja meg, Magyarország pedig még ehhez képest is jócskán le van szakadva, hiszen itthon mindössze a KKV-k egyharmada felel meg a fenti követelményeknek. A gazdaság és a társadalom digitalizációjának fejlettségét mérő jelentés szerint "a magyar vállalkozások többsége nem használja ki a digitális technológiák kínálta lehetőségeket" és jelentősen elmaradnak az uniós átlagtól az olyan, fejlett technológiák használatában, mint a mesterséges intelligencia, a felhőszolgáltatások és a nagy adathalmazok. "A KKV-k kiemelt szakpolitikai figyelmet igényelnek, mivel csupán 34%-uk rendelkezik legalább alapszintű digitális intenzitással, szemben a digitális évtized legalább 90%-os célkitűzésével" - írja a DESI a hazai helyzetről.

Ahogy azt Kovács Toperczer Katalin, az Európai Bizottság magyarországi képviseletének vezető gazdasági szakértője a magyarországi EDIH-ek elindításáról tartott rendezvényen elmondta, ennek a programnak a célja éppen az, hogy a versenyképesség növelésének érdekében lokálisan hozzanak létre olyan központokat, amelyek segítik a KKV-k és a közintézmények digitalizációjának fejlődését, amihez az EU 50%-os társfinanszírozást biztosít. A 2021-27-es költségvetési ciklusban a Digitális Európa Program összesen 7,5 milliárd eurós költségvetésből működik, ebből pedig 1,5 millárd jut arra a 151 EDIH-re, amelyet a program keretében finanszíroz az EU a tagországokkal és a privát szférával közösen.

Magyarországról az első fordulóban három, a másodikban pedig további kettő pályázat nyert támogatást, így végül öt EDIH kezdheti vagy kezdhette meg a működését, amelyek a nagy mennyiségű adatfeldolgozás, az agrártevékenységek digitalizációja, a szuperszámítógépek, a mesterséges intelligencia valamint az üzletfejlesztést, a blockchain-megoldásokat, a fintechet, a kiberbiztonsági technológiákat és az edtechet magában foglaló "digital tech" területén folytatják a tevékenységüket. Szentkirályi-Szász Krisztina, a Neumann Platform állandó szakértője elmondta, hogy az öt magyar EDIH összesen 22,251 milliárd euró támogatást kapott az EU-tól az első hároméves ciklusra, ha pedig ebben a három évben a központok elérik az EU által meghatározott minőségi kritériumokat, akkor további két évnyi finanszírozásra válnak jogosulttá. Szentkirályi-Szász hangsúlyozta, hogy ezeknek a központoknak a célja már nem az innovatív megoldások kidolgozása, hanem a tudástranszfer, vagyis hogy a már létező megoldásokat eljuttassák a megfelelő helyre, ezzel segítve elő a gazdaság és a társadalom digitalizációját. Az EDIH-ek számtalan különböző módon fogják segíteni a hazai vállalkozásokat, többek között lehetőséget biztosítanak arra, hogy a vállalatok kipróbálhassanak egy bizonyos technológiát, mielőtt beruháznának annak megvételébe, segítik a digitális készségek és képzések fejlesztését, támogatják a vállalkozásokat a beruházók megtalálásában és részt vállalnak a hálózatépítésben az innovációs ökoszisztéma kiépítésével.

  • Az Adat-EDIH (Data European Digital Innovation Hub) elsősorban az egészségipar (egészségügy, élelmiszeripar) szereplőinek digitális átalakulásához nyújt széleskörű szakértelmet (szakértői tanácsadást, képzéseket), szolgáltatásokat az adatvagyon-gazdálkodás, adatmenedzsment terén.
  • Az Agrár-EDIH (Agricultural European Digital Innovation Hub) szolgáltatásaival elősegíti a mezőgazdasági vállalkozások digitális transzformációját, az infokommunikációs technológiák alkalmazásának elterjedését, valamint az adatgyűjtésre és -elemzésre alapuló agrárszaktanácsadási, döntéstámogatási módszertanok és gyakorlatok fejlesztésével hozzájárul a hatékonyabb és fenntarthatóbb gazdálkodás megvalósításához.
  • A hazai egyetemek, vállalkozásfejlesztési szervezetek és az IT-iparág vezető képviselői által létrehozott DigitalTech EDIH (DigitalTech European Digital Innovation Hub) alap, közép és haladó szinten kínál képzéseket és tanácsadási szolgáltatásokat üzletfejlesztés, blockchain, fintech, kiberbiztonság és edtech témában azzal a céllal, hogy a résztvevőket a saját szervezetük igényeinek megfelelő szakmai tudás megszerzésében segítse.
  • Az HPC-EDIH (High Performance Computing European Digital Innovation Hub) egy európai uniós kezdeményezés, amely az innovatív nagy teljesítményű számítástechnika (HPC) használatát ösztönzi és támogatja a különböző iparágakban és kutatási területeken. Az HPC lehetővé teszi a számítógépes szimulációk és modellezések végrehajtását olyan adatmennyiségekkel, amelyek túl nagyok lennének a hagyományos számítógépek számára.
  • Az MI-EDIH (Artificial Intelligence European Digital Innovation Hub) a Digitális Európa Program célkitűzéseivel összhangban, egyablakos megközelítéssel, széleskörben kínál szolgáltatásokat a kkv és az önkormányzati szektornak Magyarországon és az EU-ban mesterséges intelligencia területen, valamint támogatja az ügyfeleket a releváns technológiák bevezetésében és alkalmazásában.

(Borítókép: Getty Images/Raketa.hu)

Mire használják a magyar számítógépet, aminek kapacitása ötvenezer laptop teljesítményével ér fel? Januárban adták át Magyarország első petaflops-os kapacitású szuperszámítógépét - utánajártunk hogyan segíti elő a kutatásokat.


Továbbra is hódít a párját ritkító hungarikum, ami a jövő tudósait és művészeit adja a világnak
Továbbra is hódít a párját ritkító hungarikum, ami a jövő tudósait és művészeit adja a világnak
Az Országos Tudományos Diákköri Tanács (OTDT) által szervezett Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) sok évtizedes hagyománya mára széles körű népszerűséget ért el, és fontos kiindulási pont lehet a hazai és határon túli tehetségek számára a jövőbeli karrierjük felé vezető úton. A 2025-ös, 37. konferencia előtt az OTDK céljáról és működéséről Prof. Dr. Szendrő Péter örökös elnök úrral és dr. Cziráki Szabinával, az OTDT titkárával beszélgettünk.
Kínában elkészítették az elpusztíthatatlan okostelefont, ami már itthon is kapható
Kínában elkészítették az elpusztíthatatlan okostelefont, ami már itthon is kapható
Túrázóknak és a világvégére készülőknek is érdekes lehet a kínai Unihertz beszédes nevű mobilja, a Tank 3 Pro, amibe az óriási akkumulátor mellé még egy beépített projektor is belefért.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.