Klímasemleges háborút: hidrogénhajtásúra cserélnék a katonai járműveket

2024 / 09 / 28 / Felkai Ádám
Klímasemleges háborút: hidrogénhajtásúra cserélnék a katonai járműveket
Tény, hogy a világ hadseregei pöfögik szét a legtöbb fosszilis tüzelőanyagot, mégis kicsit meglepő az ilyen cél, de a hidrogéncella nem csak a légkörnek tesz jót, katonai célokra is kifejezetten ideális.

A klímaválság egyre égetőbb probléma, így a hidrogénenergia egyre fontosabb alternatívaként jelenik meg a fosszilis tüzelőanyagok helyett. A jóból pedig miért maradnának ki a hadseregek, amelyek a világ legnagyobb üzemanyag-felhasználói közé tartoznak? Tény, hogy a védelmi erők felelősek a globális kibocsátás 5,5 százalékáért, így a klímasemleges hadviselés bár kicsit megmosolyogtató szókapcsolat, ennek ellenére a zöld erőfeszítések jegyében fontos elhatározás. A szóba jöhető megoldások közül pedig a hidrogén, mint üzemanyag egyre inkább ígéretes választásnak tűnik – írja az Interesting Engineering.

A katonai szervezetek hatalmas mennyiségű üzemanyagot használnak – annyit, amennyit egész iparágak, például a polgári repülés: 2017-ben az Egyesült Államok hadserege naponta 269 230 hordó olajat fogyasztott, amely jelentős mértékben hozzájárult a globális kibocsátásokhoz.

A nemzetek közül Dél-Korea élen jár a hidrogénmotorok katonai alkalmazásában. A Koreai Köztársaság Hadserege (RoKA) azt tervezi, hogy hagyományos belső égésű motorral működő járműveit hidrogén üzemanyagcellákkal váltja fel. A helyi vállalatok, mint a Hyundai, a Kia és a Doosan, együtt dolgoznak a hadsereggel ezen rendszerek kifejlesztésén. A Hyundai például kifejlesztette a “H-Moving Station” nevű hidrogén üzemanyagtöltő járművet, amely képes bárhová hidrogént szállítani, és azt adagolni. Ennek az újításnak az a célja, hogy a harckocsikat, a páncélozott járműveket, sőt akár a drónokat is hidrogénmotorokkal szereljék fel.

A hidrogén üzemanyagcelláknak a környezeti szempontokon felül egyébként is számos előnyük van a hagyományos üzemanyagokkal szemben. Kisebbek, könnyebbek és hatékonyabbak: akár 47 százalékos energiahatékonyságot is elérhetnek, szemben a fosszilis tüzelőanyagok 28-32 százalékos hatékonyságával. Ráadásul a hidrogénmotorok csendben működnek, nem bocsátanak ki füstöt vagy hőt, így különösen ideálisak katonai célokra, mert csökkentik az észlelhetőséget. Ezzel szemben a dízelmotorok kibocsátása gyakran fel is fedi a katonák helyzetét.

A védelmi ipar nemcsak a szárazföldi járművek esetében, hanem a hadihajók és tengeralattjárók energiaellátásánál is vizsgálja a hidrogén felhasználásának a lehetőségeit. A Paprity és a Hogreen Air nevű cégek pedig szintén aktívan kutatják a hidrogénben rejlő potenciált, amely forradalmasíthatja a haditengerészeti műveleteket és bővítheti a katonai technológia felhasználást is.

(Kép: Pixabay/artvizual)


Továbbra is hódít a párját ritkító hungarikum, ami a jövő tudósait és művészeit adja a világnak
Továbbra is hódít a párját ritkító hungarikum, ami a jövő tudósait és művészeit adja a világnak
Az Országos Tudományos Diákköri Tanács (OTDT) által szervezett Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) sok évtizedes hagyománya mára széles körű népszerűséget ért el, és fontos kiindulási pont lehet a hazai és határon túli tehetségek számára a jövőbeli karrierjük felé vezető úton. A 2025-ös, 37. konferencia előtt az OTDK céljáról és működéséről Prof. Dr. Szendrő Péter örökös elnök úrral és dr. Cziráki Szabinával, az OTDT titkárával beszélgettünk.
Ezek a csúcsmodern hajtóművek kerülhetnek a 6. generációs amerikai vadászgépbe
Ezek a csúcsmodern hajtóművek kerülhetnek a 6. generációs amerikai vadászgépbe
Két versengő hajtóműterv is elfogadásra került.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.