Kétszer is sikerült a nyomára akadni a kvantumkommunikációs hálózatok szökevényeinek egy áttörő kísérletben

2021 / 07 / 12 / Bobák Zsófia
Kétszer is sikerült a nyomára akadni a kvantumkommunikációs hálózatok szökevényeinek egy áttörő kísérletben
A nehezen vizsgálható foton a korábbi kísérletek során csak egy alkalommal volt megfigyelhető, mivel a detektálás során elpusztult, de egy új technikával a nyomára akadtak másodszor is a kutatók.

A kvantumszámítógépek kommunikációjának alapegysége a qubit, amely a szuperpozíció állapotában egyszerre nulla és egy értéket is felvehet, így a hagyományos biteket használó gépeknél komplexebb számítások végezhetőek el a segítségükkel. A qubitek szerepére több jelentkező is akad, a kvantumszámítógépeket építő cégek általában csapdába ejtett ionokkal vagy szupravezetőkkel építik fel a rendszereiket, de ezek a megoldások kriogenikus, vagyis nagyon alacsony hőmérsékletű hűtést igényelnek, amely a gépek méretét, bonyolultságát és költségeit is növeli. A fotonokat használó gépek ezzel ellentétben működhetnek szobahőmérsékleten is, ami nagy könnyebbséget jelent az üzemeltetésük szempontjából, de a fotonokkal is van egy kis probléma: a velük végzett számítások közben sokuknak nyoma vész, így csak nagy veszteségekkel, illetve gyakran előre kiszámíthatatlan módon valósítják meg a kommunikációt.

Legalábbis az eddigi kísérletek során így volt. Most azonban eggyel közelebb kerültek a mérnökök hozzá, hogy megbízható foton alapú kvantumszámítógépeket és kvantumhálózatokat hozhassanak létre, és nyomon tudják követni a szökevény részecskéket. A korábbi vizsgálatokban a fotonokat csak akkor lehetett megfigyelni, ha azok vagy egy helyben maradtak, vagy a megfigyelés során kvantumállapotot váltottak, esetleg megsemmisültek, ez pedig problémákat okoz a részecskék hordozta információk átadása szempontjából. A Max Planck Intézet fizikusai azonban olyan detektort fejlesztettek, amelyből a foton károsodás nélkül tud szabadulni, így többször is megfigyelhető marad útja közben.

A detektor egy vákuumkamrában elhelyezett rubídiumatomból áll, amely köré két tükröt állítottak, a fotont hordozó optikai szál hosszában pedig két ilyen eszközt helyeztek el egymástól hatvan méter távolságra, amelyek a fő egységhez egy-egy rövidebb optikai szállal kapcsolódtak. A Nature leírása szerint a detektorba belépő részecskék a tükrök között 20 000-szer verődtek vissza, majd folytatták útjukat a következő állomásig. A folyamat során az atom kvantumállapota megváltozott, de a fotonoké nem, így az általuk hordozott információ kiolvasható maradt, miközben a rubídiumatom változása jelezte a fotonok interakcióját. Elméletileg ez a módszer lehetőséget ad rá, hogy sok detektor összekötésével akár egész hosszú úton is követhető maradjon az információ, de a gyakorlatban a valószínűsége annak, hogy időközben a fotonok mégis elvesznek az interakció során, nagyjából harminc százalékos, ezért körültekintően kell megválasztani a detektorok pontos helyét.

A jövőben a kvantumkommunikációs hálózatok sokkal megbízhatóbbá válhatnak ezzel a módszerrel, mivel, ha a fotonok szétszóródását nem is tudják megakadályozni, de azonnal számot adathatnak az eltűnésükről. Amennyiben egy detektor a qubitet hordozó részecske hiányát regisztrálja, a rendszert működtető szakemberek azonnal újraindíthatják a folyamatot, nem kell megvárniuk, amíg a teljes közvetítés lezajlik - mondja Stephan Welte, a Max Planck Intézet kvantumfizikusa. A kutatók szerint az adatbiztonság miatt sem kell aggódni a kvantumhálózatok felhasználóinak, mivel a detektorokkal a foton információját nem lehetséges kiolvasni, pusztán a jelenlétét tudják ellenőrizni, az eszköz pedig széleskörűen integrálható minden típusú rendszerbe: a szupravezető qubitokra építőkbe ugyanúgy, ahogy a kvantum pontokat vagy ritkaföld ionokat alkalmazókba is.

(Fotó: Getty Images/gremlin)

További cikkek a témában:

A világ legnyugodtabb helyét nem a térképen kell keresnünk Egy egészen apró tárgy segítheti a fizikusokat az univerzum legfinomabb erőinek megismerésénél.
Létrehozták az első programozható kvantumhálózatot, a következő lépés már a kvantuminternet A kvantumvilág különös szabályainak alkalmazásával osztottak meg információt egy köztes csomóponton keresztül, vagyis már nem csak közvetlen kvantumösszefonódással, hanem valódi hálózaton keresztül is működik a rendszer.
A megállított fény tárolása és mozgatása egy kvantumfizikai áttörés nyomán A fényt már sok mindenre rávettük, amit korábban lehetetlennek tartottunk. Meghajlítottuk, visszavertük, lelassítottuk, és a kutatók most annak is megtalálták a módját, hogy csapdába ejtsék a fényt, fizikailag tetszés szerint mozgassák, majd újra útjára engedjék.


Továbbra is hódít a párját ritkító hungarikum, ami a jövő tudósait és művészeit adja a világnak
Továbbra is hódít a párját ritkító hungarikum, ami a jövő tudósait és művészeit adja a világnak
Az Országos Tudományos Diákköri Tanács (OTDT) által szervezett Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) sok évtizedes hagyománya mára széles körű népszerűséget ért el, és fontos kiindulási pont lehet a hazai és határon túli tehetségek számára a jövőbeli karrierjük felé vezető úton. A 2025-ös, 37. konferencia előtt az OTDK céljáról és működéséről Prof. Dr. Szendrő Péter örökös elnök úrral és dr. Cziráki Szabinával, az OTDT titkárával beszélgettünk.
Már jövőre elkészülhet az első AGI, vagyis általános mesterséges intelligencia
Már jövőre elkészülhet az első AGI, vagyis általános mesterséges intelligencia
Azért nem minden szakértő ért ezzel egyet.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.