Itt a működő bioszámítógép: a baktériumok csapatmunkában felismerik a prímszámokat és a magánhangzókat is

2024 / 09 / 29 / Felkai Ádám
Itt a működő bioszámítógép: a baktériumok csapatmunkában felismerik a prímszámokat és a magánhangzókat is
Még sejtmagjuk sincs, mégis mennyire okosak csapatban – akár biológiai számítógép is építhető belőlük, amely bizonyos szempontokból a hagyományos gépeket is felülmúlhatja.

A génmódosított baktériumok apró biológiai számítógépként működhetnek, amelyek képesek különféle problémák megoldására, például a prímszámok felismerésére, a magánhangzók azonosítására, vagy akár arra is, hogy megállapítsák, hány szeletre vágható egy pizza egyenes vonalakkal – írja a New Scientist.

A szóban forgó baktériumokat, az úgynevezett “baktoneuronokat”, Sangram Bagh és csapata hozta létre az indiai Kalkuttában található Saha Nukleáris Fizikai Intézetben. A kutatások mindenesetre elég ígéretesek – ezek szerint ugyanis ezek a biológiai számítógépek a méret és a költséghatékonyság szempontjából akár a hagyományos számítógépes chipeket is felülmúlhatják.

A baktoneuronokat Escherichia coli-ból módosították úgy, hogy összehangoltan működjenek különböző feladatok elvégzésére.

“Ez egy Lego-szerű, moduláris rendszer”

– magyarázza Bagh. Bár ezek az organizmusok egysejtűek, mégis képesek együttműködni, akárcsak a többsejtű élőlények (de ettől még nem lesznek azok). A kutatók úgy alakították ki ezeket a baktériumokat, hogy 12 különböző feladatot tudjanak elvégezni, bizonyos konfigurációk szerint csoportosítva őket. A hagyományos számítógépek a nullák és egyesek alapján dolgozzák fel az információt alacsony és magas feszültségek formájában. Ezzel szemben a baktoneuronok kémiai anyagokat használnak az információfeldolgozáshoz. Bizonyos vegyi anyagok jelenléte vagy hiánya bináris bemenetként működik: minden anyag nullát vagy egyest jelent. Ezen baktoneuronok különböző kombinációival a baktériumok képesek voltak meghatározni, hogy egy 0 és 9 közötti szám prímszám-e, vagy hogy egy A és L közötti betű magánhangzó-e. A válaszaikat fluoreszcens fény formájában jelezték, ami vagy zöld, vagy pedig piros volt.

Bár ezek a baktériumok mindössze 2-5 mikrométer hosszúak, képesek kezelni a bemenetet és a kimenetet, és saját kémiai energiaforrással is rendelkeznek. A biológiai számítógépek egyik előnye, hogy miniatürizációs képességeik messze meghaladják a szilícium alapú chipekét. Emellett ezek a baktériumok képesek önmagukat szaporítani, ami azt jelenti, hogy nagy mennyiségben és viszonylag alacsony költséggel előállíthatók.

Míg a korábbi kutatások során biológiai rendszereket használtak egyszerű mesterséges neurális hálózatok létrehozására, Bagh munkája az első, amely bemutatta, hogy a programozható baktériumok számos probléma megoldására képesek.

(Kép: az Escherichia coli baktérium, forrás: CDC)


Így változtat életeket az OTDK: fiatal kutatónők sikertörténetei
Így változtat életeket az OTDK: fiatal kutatónők sikertörténetei
Két fiatal kutatónő példája bizonyítja, hogy az Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) miként formálhatja a szakmai karriert és nyithat kapukat a nemzetközi sikerhez.
Ha azt hitted, a jövő még messze van, akkor ideje átsétálnod az Allee-ba!
Ha azt hitted, a jövő még messze van, akkor ideje átsétálnod az Allee-ba!
Az Allee-ban már konkrétan leparkolt a jövő egy darabja, és még pózol is a kamerának.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.