Indiának saját építésű, újrafelhasználható autonóm űrrepülőgépe lehet hamarosan

2023 / 04 / 06 / Bobák Zsófia
Indiának saját építésű, újrafelhasználható autonóm űrrepülőgépe lehet hamarosan
Az RLV-TD a leendő űrrepülőgép kisméretű demonstrátora, de az indiai űrügynökség a fejlesztését az egyik legnagyobb technológiai kihívásnak tartja. A gép hét évvel ezelőtt repült először, a második tesztre csak most került sor.

Az indiai űrügynökség (Indiai Űrkutatási Szervezet, ISRO) sok éve fejleszti azt az űreszközt, aminek utódja a jövőben az ország első újrafelhasználható űrrepülőgépe lesz majd, ez utóbbinak első példányát még ebben az évtizedben szeretnék útjára indítani. A leendő űrsikló technológiájának fejlesztésére és tesztelésére szolgáló demonstrátor, az RLV-TD (Reusable Launch Vehicle-Technology Demonstrator) egy kisebb méretű modell, aminek struktúrája azonban nagyon komplex: az ISRO leírása szerint a speciális ötvözetekből, kompozitokból és szigetelőanyagokból álló gép építése során sokféle új technológiai megoldást és teszteszközt kellett használnia a szakembereknek. A demonstrátor elsődleges feladatai közé tartozik a hőszigetelés minőségének próbája, az autonóm üzemmód tesztelése és a hiperszonikus sebességen való repülés során a termodinamikai jellemzők felmérése.

Ennek érdekében először 2016-ban, a HEX misszió során, majd második alkalommal idén, a LEX keretében április 2-án tesztelték az űrrepülőgépet. A második próba alatt a landolás megfelelő kivitelezésén volt a hangsúly, amit a gépnek önvezető üzemmódban kellett megvalósítania: ehhez a járművet először az Indiai Légierő egyik Chinook helikoptere szállította 4,6 kilométeres magasságba, majd ott elengedte és ezután az RLV-TD ugyanolyan gyorsasággal, 350 km/h-val landolt, mintha egyenesen az űrből érkezett volna. A teszt sikeresen zajlott le és bizonyította, hogy a jármű önállóan is képes a leszállásra, az űrügynökség pedig egy lépéssel közelebb került a saját, újrafelhasználható űrrepülőgép víziójának megvalósításához.

Az elkövetkező időkben a harmadik és negyedik teszten tovább fejlesztik és vizsgálják a gépet, utána pedig már a teljes méretű űrsikló építése következhet.

(Fotó: ISRO)


Továbbra is hódít a párját ritkító hungarikum, ami a jövő tudósait és művészeit adja a világnak
Továbbra is hódít a párját ritkító hungarikum, ami a jövő tudósait és művészeit adja a világnak
Az Országos Tudományos Diákköri Tanács (OTDT) által szervezett Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) sok évtizedes hagyománya mára széles körű népszerűséget ért el, és fontos kiindulási pont lehet a hazai és határon túli tehetségek számára a jövőbeli karrierjük felé vezető úton. A 2025-ös, 37. konferencia előtt az OTDK céljáról és működéséről Prof. Dr. Szendrő Péter örökös elnök úrral és dr. Cziráki Szabinával, az OTDT titkárával beszélgettünk.
Halottnak nyilvánították az űreszközt, ami magyar műszert is vitt a Holdra
Halottnak nyilvánították az űreszközt, ami magyar műszert is vitt a Holdra
Szomorú véget ért az IM-2 küldetés, de a Vízszimatoló működött a Holdon.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.