Így omlott össze az amerikai légi közlekedés a Crowdstrike-leállás miatt

2024 / 07 / 20 / Bobák Áron
Így omlott össze az amerikai légi közlekedés a Crowdstrike-leállás miatt
Péntek reggel egy frissítési hiba miatt kritikus rendszerek tömkelege mondta fel a szolgálatot világszerte, ami a bankok, kórházak és médiavállalatok mellett több légitársaságnál is komoly fennakadásokat okozott.

Ahogy arról korábban mi is írtunk, a hibát az okozta, hogy a Crowdstrike nevű, kiberbiztonsággal foglalkozó cég Falcon Sensor szoftvere egy új frissítést kapott, amelynek hatására az érintett Windows-os számítógépek leálltak, egész pontosan a "kék halál" hibaüzenettel fogadták a felhasználókat.

Az érintett légitársaságok között volt az Egyesült Államok három legnagyobb légitársasága, az American Airlines, a Delta és a United is, amelyeknek a hiba miatt egy időre teljesen fel kellett függeszteniük a működésüket, ez pedig igencsak látványos eredménnyel járt: ahogy az a Colin McCarthy által a Flightradar valós idejű adataiból készített videón látható, az USA-ban egy rövid időre szinte teljesen megszűnt a légi közlekedés.

Ahogy arra a videóról beszámoló Jalopnik rámutat, a Szövetségi Légügyi Hatóság (FAA) adatai alapján az Egyesült Államokban napi szinten mintegy 45 ezer repülőgép emelkedik a magasba, és 2,9 millió ember választja a közlekedésnek ezt a módját, tehát a leállás szó szerint milliók - világszerte pedig feltehetőleg tízmilliók - utazását húzta keresztül. A Flightradar egy összehasonlító videót is közzétett, amelyen az látható, hogyan változtatta meg a leállás a légi forgalmat - ezen jól látható, hogy a kora reggeli órákban (a videónak nagyjából a közepén) nagyságrendekkel kevesebb gép volt a levegőben, mint egy nappal korábban.

(Borítókép: Roberto Schmidt/Getty Images)

Globális káoszt okozott egyetlen hibás szoftverfrissítés Péntek reggel kritikus rendszerek tömege mondta fel egyszerre a szolgálatot légitársaságoknál, médiavállalatoknál, de még kórházakban is.


Így változtat életeket az OTDK: fiatal kutatónők sikertörténetei
Így változtat életeket az OTDK: fiatal kutatónők sikertörténetei
Két fiatal kutatónő példája bizonyítja, hogy az Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) miként formálhatja a szakmai karriert és nyithat kapukat a nemzetközi sikerhez.
Ha azt hitted, a jövő még messze van, akkor ideje átsétálnod az Allee-ba!
Ha azt hitted, a jövő még messze van, akkor ideje átsétálnod az Allee-ba!
Az Allee-ban már konkrétan leparkolt a jövő egy darabja, és még pózol is a kamerának.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.