Így hasítja a cybertér egét a NASA elektromos repülőgépe

2020 / 08 / 19 / Rácz Tamás
Így hasítja a cybertér egét a NASA elektromos repülőgépe
A NASA négy éve fejleszti elektromos repülőgépét, az X57 Maxwellt. Az amerikai nemzeti repülőnap alkalmából mutattak róla egy grafikát.

Bár az X57 első repülését az idei évre ígérte a NASA, mostanában már inkább "egy éven belüli" felszállásról hallani. Viszont a projekt nem állt le, a 14 motoros kisgép fejlesztése, ha csúszik is, halad tovább. Ennek illusztrálására az amerikai repülőnapon a NASA közzétett egy grafikát arról, hogyan száll a virtuális égbolton a gép:


Kép: NASA/Ames Research Center/J. Duensing

Az X57 2x6 kis segédmotorja a szárny belépő élei alatt csak a fel- és leszálláskor segíti a gépet egy kis extra emelőerő termelésével. Haladás közben a légcsavarok lapátjai elegánsan visszahajlanak, a repülőt pedig a két szárnyvégi főmotor légcsavarjai húzzák előre. A fenti képen az látható, hogy a NASA Pleiades nevű szuperszámítógépén futó modellkísérletben milyen nyomásértékek tapasztalhatók a törzsön és a szárnyakon (barna: magas nyomás, sötétkék: alacsony nyomás), illetve milyen légsebesség-értékek mérhetők a hajtómű környezetében (vörös: nagy légsebesség, kék/zöld: kis légsebesség).

A szimulációk eredményei segítik a fejlesztő mérnökcsapatot abban, hogy az első röpképes prototípus megfelelő stabilitással és aerodinamikai képességekkel felvértezve vághasson majd neki a valódi égboltnak.

Ha többet szeretnél megtudni az X57 Maxwellről, a NASA tematikus weboldalán csodás animációkat és videókat találsz!


Továbbra is hódít a párját ritkító hungarikum, ami a jövő tudósait és művészeit adja a világnak
Továbbra is hódít a párját ritkító hungarikum, ami a jövő tudósait és művészeit adja a világnak
Az Országos Tudományos Diákköri Tanács (OTDT) által szervezett Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) sok évtizedes hagyománya mára széles körű népszerűséget ért el, és fontos kiindulási pont lehet a hazai és határon túli tehetségek számára a jövőbeli karrierjük felé vezető úton. A 2025-ös, 37. konferencia előtt az OTDK céljáról és működéséről Prof. Dr. Szendrő Péter örökös elnök úrral és dr. Cziráki Szabinával, az OTDT titkárával beszélgettünk.
Mindent tudsz a technológiáról? Akkor ez a kvíz meg sem fog kottyanni neked
Mindent tudsz a technológiáról? Akkor ez a kvíz meg sem fog kottyanni neked
Napjainkban a technológia olyan ütemben fejlődik, hogy néha még a szakemberek is alig tudják követni az újdonságokat. Programozási nyelvek, hardverek, mesterséges intelligencia, kiberbiztonság – ember legyen a talpán, aki mindegyikben otthonosan mozog.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.