Időutazásra indul a Marson a Perseverance marsjáró

2024 / 12 / 16 / Bobák Zsófia
Időutazásra indul a Marson a Perseverance marsjáró
A Perseverance fontos célt ért el december 10-én, útja érdekes helyen folytatódik.

A NASA marsjárója, a Perseverance 2021 februárja óta négy tudományos kampányt vitt végig a Marson, a bolygó Jezero-kráter elnevezésű területén. A legutóbbi három és fél hónap során napjai egy 500 méter magasságú emelkedő megmászásával teltek, ami végül a kráter peremére vezette. Az úgynevezett Lookout Hillen a rover, illetve az űreszköz irányítását végző NASA-munkatársak végre megpihenhettek, hiszen ezzel véget ért a küldetés egyik legnehezebb szakasza, de a program tovább folytatódik a perem másik oldalán, ahol a Perseverance további megfigyeléseket végez és mintákat gyűjt a leendő Mars Sample Return számára.

Első úticélja egyből egy tudományos szempontból izgalmas hely lesz: a Witch Hazel Hill, ahol olyan rétegezett kőzeteket tud majd megvizsgálni a rover, amelyekben minden réteg más-más történetet mesél a Mars múltjából.

"Ahogy lefelé vezetünk a dombról, visszalépünk az időben"

- magyarázta Candice Bedford, a Perseverance program kutatója. A hely már a magasból végzett műholdas felvételeken is különlegesnek látszik, színe ugyanis eltér a szokásos vöröses marsi árnyalattól, jóval világosabb annál és hasonló a Bright Angel nevű területhez, ami az elképzelések szerint ősi üledéket vagy az erre haladó folyó erodáló hatása miatt előbukkanó, még ősibb kőzeteket jelezhet.

A marsjáró előtt még nagy út áll, a vizsgálatok során pedig a kutatók egyre több információt szerezhetnek a bolygón zajló régi eseményekről, amelyek a tájképet formálták akár évmilliárdokkal ezelőtt. A következő videót a rover néhány nappal a Jezero-kráter peremére való megérkezése előtt készítette a marsi panorámáról.

(Fotó: NASA/JPL-Caltech)

Élet a Marson? Megtalálta az eddigi legbiztatóbb mintát a Perseverance A Mars Sample Return misszió célja, hogy a Perseverance marsjáró segítségével kőzetmintákat gyűjtsön a Mars egy olyan régiójából, ahol régen víz folyt, majd a mintákat a Földre juttassák. A NASA felfedezett egy kőzetet, amit érdemes lesz a földi laboratóriumokban is megvizsgálni.


Így változtat életeket az OTDK: fiatal kutatónők sikertörténetei
Így változtat életeket az OTDK: fiatal kutatónők sikertörténetei
Két fiatal kutatónő példája bizonyítja, hogy az Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) miként formálhatja a szakmai karriert és nyithat kapukat a nemzetközi sikerhez.
Ha azt hitted, a jövő még messze van, akkor ideje átsétálnod az Allee-ba!
Ha azt hitted, a jövő még messze van, akkor ideje átsétálnod az Allee-ba!
Az Allee-ban már konkrétan leparkolt a jövő egy darabja, és még pózol is a kamerának.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.