Hálóvető puskával felszerelt gömbrobot járőrözik Kínában

2024 / 12 / 11 / Bobák Zsófia
Hálóvető puskával felszerelt gömbrobot járőrözik Kínában
Robotrendőröket nem csak Kínában használnak a hatóságok, de az RT-G kétségkívül az egyik legfurcsább típusa a robotikus rendfenntartóknak.

Kínában a helyi különleges egységek egy speciális robottal járják az utcákat, ami a szokásos robotoktól eltérően nem kerekeken gurul, hanem az egész szerkezete egy nagy kerék, pontosabban gömb, amiben az elektronika és egyéb alkatrészek a belső részbe vannak rejtve. Az Interesting Engineering beszámolója szerint a gépet a Logon Technology gyártja és az RT-G névre 'hallgat', első verzióját pedig már 2020-ban bemutatták a Police Expón, ahol a rendőrség által használt legújabb technológiákat és felszereléseket állították ki a résztvevők.

A gömbrobotot tehát a kezdetektől fogva védelmi célokra szánták,

és a cég ismertetője alapján számos különleges képességgel rendelkezik, amelyek bevetés közben növelik a hatékonyságát: kamerák, szonárok és érzékelők segítik a tájékozódásban, szárazföldön és vízben is tud haladni, mesterséges intelligencia algoritmusok végzik a vezérlését és persze maga a gömbforma is előnyt jelent, ennek köszönhetően ugyanis nem tud felborulni a gépezet.

Az RT-G gömbformája nem egyedi: számos más cég készített már korábban labdaalakú, gördülő robotokat, amelyek megfigyelési, adatgyűjtési munkákat végeztek - ilyen például a svéd Rotundus által készített, távoli irányítással működő Groundbot, amiben két kamerát helyeztek el, és ami a leírás szerint akár homokban vagy sárban is képes közlekedni. A Groundbotot elsősorban katonai felhasználásra szánták, az RT-G pedig szintén a rendfenntartóknál állt szolgálatba - egyelőre rendőrök és különleges egységek mellett járőrözik a kínai utcákon. A robot felbukkanásáról több videó is készült, amiket a közösségi média oldalakon osztottak meg a felhasználók, ezek tanúsága alapján a gép valóban sci-fibe illő látványt nyújt a városi környezetben.

A gyártócég elmondása szerint a robot arcfelismerő rendszerrel segíti a bűnözők kézrekerítését, vagy a szabálysértők azonosítását, és szükség esetén különféle módszerrel, például hálóvetővel akadályozza meg őket a menekülésben. Robotzsarukat más országokban is alkalmaznak a hatóságok: Szingapúrban a repülőtereken járőröznek a gépesített rendőrök, New Yorkban a Knightscope K5 biztonsági robotját tesztelték, míg Dubajban a mikromobilitási eszközökkel közlekedőket felügyelik a gépek.

Arcfelismerő robotrendőrök vigyázzák a rendet és vadásszák a szabályszegőket Dubajban a hatóságok járőröző robotokat vetnek be, amelyek arcfelismerő technológiával azonosítják az embereket és segítik a rendőrök munkáját. A robotok elsősorban azokra fókuszálnak, akik nem viselnek bukósisakot, miközben az elektromos rollerjüket használják vagy más módon vétenek a mikromobilitási eszközök alkalmazására vonatkozó szabályok ellen.


Így változtat életeket az OTDK: fiatal kutatónők sikertörténetei
Így változtat életeket az OTDK: fiatal kutatónők sikertörténetei
Két fiatal kutatónő példája bizonyítja, hogy az Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) miként formálhatja a szakmai karriert és nyithat kapukat a nemzetközi sikerhez.
Ha azt hitted, a jövő még messze van, akkor ideje átsétálnod az Allee-ba!
Ha azt hitted, a jövő még messze van, akkor ideje átsétálnod az Allee-ba!
Az Allee-ban már konkrétan leparkolt a jövő egy darabja, és még pózol is a kamerának.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.