Ez már az univerzum alig látott mélye – tesztfotó érkezett a James Webbről

2022 / 07 / 08 / Felkai Ádám
Ez már az univerzum alig látott mélye – tesztfotó érkezett a James Webbről
Megérkezett az univerzum mélyéről készült kép – ez viszont még csak az előétel a jövő heti, ennél jóval komolyabb kép előtt, mivel a felvételt készítő Fine Guidance Sensor nem is tudományos eszköz, de így is lélegzetelállító eredményt produkált.

A NASA által szerdán (július 6-án) közzétett képet a James Webb Űrteleszkóp Fine Guidance Sensor (FGS) érzékelője rögzítette májusban nyolc napon keresztül, és 72 pillanatfelvételt tartalmaz, amelyek 32 órás expozíciós idő alatt készültek. A kép bár rendkívül látványos, de csak bemelegítő a jövő heti szenzáció előtt: ahogy ugyanis a teleszkóp beüzemelése befejeződik, a Webb csapata kedden (július 12-én) délelőtt 10:30-kor EDT szerint (16:30-kor budapesti idő szerint) mutatja be az első valóban tudományos minőségű képeket egy élő adás során – amit például itt lehet majd nézni élőben.


Forrás: NASA

Érdemes lesz követni az eseményt, hiszen bármily lenyűgöző is ez a kép, valójában a nyomában sem járhat annak, amit a NASA tehát a jövő héten közzétesz. A fenti kép ugyanis nem egy tudományos műszerrel, hanem a Kanadai Űrhivatal által fejlesztett Fine Guidance Sensor (FGS) eszközzel készült, amelynek az a feladata, hogy rögzítse a kamarákat egy adott csillagon – magyarán nem egy kifejezetten tudományos eszközről beszélünk, hanem egy kisegítő rendszerről. Az egyik legfontosabb különbség, hogy amikor az FGS rekesznyílása nyitva van, nem használ színszűrőket, mint a többi tudományos műszer – vagyis ezen a képen lehetetlen a galaxisok korát tudományos igényességgel megállapítani.

Beállították a James Webb űrteleszkóp tükreit, a végeredmény pedig a kutatók várakozásait is felülmúlta A NASA közzétette az első fotót, amit a már beállított főtükörrel készítettek egy távoli csillagról.

A fentiektől független az FGS képes fotók rögzítésére, de nem ez az elsődleges célja. Emiatt pedig az FGS által készült fotókat általában nem is tárolják el – tekintettel a Földdel való korlátozott kommunikációs sávszélességre, a Webb egyszerre legfeljebb két tudományos műszerből küld adatokat. Ám a májusi egyhetes stabilitási teszt során a csapatnak az jutott eszébe, hogy megtarthatják ezt a képet, mert rendelkezésre állt a szükséges sávszélesség.

A fenti kép tehát egy teszt során készült, amelynek az volt a célja, hogy megcélozzanak egy csillagot, és megvizsgálják, hogy a Webb eközben mennyire tudja irányítani a „görgését” –a teleszkóp ugyanis képes úgy „görögni” akár egy repülőgép repülés közben. Ezt a tesztet egyébként siker koronázta. Mivel tehát ez a kép nem tudományos igényességgel készült, több szempontból is eltér azoktól a képektől, amelyeket július 12-én tekinthet meg a nagyközönség, és ezek a felvételek már az univerzum olyan mélységéről készültek, mint addig még soha egyetlen felvétel sem.

A mostani képen csak egy maroknyi csillag látható – ezeket a diffrakciós tüskéikről lehet felismerni, a többi objektum halvány galaxisok ezrei, némelyik a közeli univerzumban található, de több galaxis már az univerzum mélyén helyezkedik el. A képen látható leghalványabb foltok pedig pontosan olyan halvány galaxisok, amelyeket Webb tudományos tevékenységének első évében tanulmányozni fog.


Fedezze fel a teljesen elektromos Porsche Macant! Tegye egyedivé, konfiguráljon most!
Legyen szó városi használatról vagy ingázásról, a teljesen elektromos Macan elemében van mindenhol, különösen, ha az egyéniség is számít. Az új modell mindenhol hirdeti a megújulás diadalát.
Továbbra is hódít a párját ritkító hungarikum, ami a jövő tudósait és művészeit adja a világnak
Továbbra is hódít a párját ritkító hungarikum, ami a jövő tudósait és művészeit adja a világnak
Az Országos Tudományos Diákköri Tanács (OTDT) által szervezett Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) sok évtizedes hagyománya mára széles körű népszerűséget ért el, és fontos kiindulási pont lehet a hazai és határon túli tehetségek számára a jövőbeli karrierjük felé vezető úton. A 2025-ös, 37. konferencia előtt az OTDK céljáról és működéséről Prof. Dr. Szendrő Péter örökös elnök úrral és dr. Cziráki Szabinával, az OTDT titkárával beszélgettünk.
Kínában elkészítették az elpusztíthatatlan okostelefont, ami már itthon is kapható
Kínában elkészítették az elpusztíthatatlan okostelefont, ami már itthon is kapható
Túrázóknak és a világvégére készülőknek is érdekes lehet a kínai Unihertz beszédes nevű mobilja, a Tank 3 Pro, amibe az óriási akkumulátor mellé még egy beépített projektor is belefért.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.