A brit CudaJet már évekkel ezelőtt bemutatta különös találmányát, a víz alatt működő jetpacket (aminek neve szintén CudaJet), ami a hátra csatolva nagyban megnöveli az ember mozgékonyságát merülések közben. A CudaJet persze teljesen más módon üzemel, mint egy hagyományos rakétahátizsák, mivel utóbbi eszközt gázturbinák hajtják, és jelentős mennyiségű üzemanyagot fogyaszt működés közben. A jetpackek, mint amilyen például a Gravity Industries Jet Suitja is, a hátra csatolható egységen kívül a karokon viselhető hajtóműveket is tartalmaznak, amelyek a manőverezést segítik, és stabilan a levegőben tartják a felhasználót.
A CudaJet ezzel ellentétben a vízben működik, ami azt jelenti, hogy a meghajtást más módon oldják meg: úgynevezett impellerrel, ami a víz forgatásával generál meghajtóerőt. A víz alatti jetpack csak egy hátra vehető egységből áll, ami 14 kilogrammot nyom, és egy kézben tartott kontrollerrel lehet irányítani. A berendezéssel a gyártó ígérete szerint úgy száguldhat a viselője az óceánban, vagy tengerben, mint egy delfin, de valójában csak 10 km/h-ás sebességet tesz lehetővé, és mivel oxigénpalack nem tartozik hozzá, ezért limitált az az idő is, amit egyhuzamban a víz alatt tölthet az ember a segítségével. A CudaJet egyébként 90 percig tud működni egy feltöltéssel, majd 75 percig kell várni, amíg újrankeszen áll a használtra az eszköz.
A jetpackkel elvileg akár 40 méterig is le lehet merülni egy-egy expedíció közben, viszont biztonsági okokból a gyártó ennél jóval kevesebb, mindössze 3 méteres mélységet ajánl a használathoz, bár a beállításokban lehetővé teszik a módosítást.
A CudaJet a hátrányokkal együtt is különleges élményt biztosíthat a víz alatti világ feltérképezéséhez, de egyelőre – sok más különleges egyszemélyes járműhöz hasonlóan – a tehetősebbek játékszere lehet majd: az ára ugyanis a 10 millió forintot is meghaladja.
(Fotó: CudaJet)