Évtizedekig elveszettnek hitték a nagyon ritka állatfajt, de megtalálták egy kő alatt

2025 / 07 / 24 / Bobák Zsófia
Évtizedekig elveszettnek hitték a nagyon ritka állatfajt, de megtalálták egy kő alatt
A világ legkisebb kígyója mindössze 10 centiméteres, vak és a föld alatt rejtőzik.

A Re:wild elnevezésű természetvédelmi szervezet a barbadosi kormánnyal együttműködésben kiterjedt kutatást végzett a karibi szigeten az elmúlt több mint egy év folyamán, hogy megtalálják a régóta elveszettnek hitt kígyófajt, a barbadosi fonálkígyót, azaz Tetracheilostoma carlae-t, ha még létezik életben maradt példánya. Mint kiderült, a kígyó valóban nem halt ki, továbbra is élnek egyedei Barbadoson, csak a rendkívül rejtett életmódja megnehezíti a megfigyelését. A kígyóról utoljára közel húsz éve készült olyan felvétel, amelyen a tudósok által egyértelműen igazolt Tetracheilostoma carlae példány volt látható, és, bár a helyi lakosok és turisták időnként közzétettek képeket az általuk talált barbadosi fonálkígyókról, ezek gyakorta csak gilisztákat vagy más állatokat örökítettek meg, amelyek kis méretük miatt hasonlítottak a ritka fajra.

A barbadosi fonálkígyó ugyanis a világ egyik legritkábban látott és legkisebb kígyófajtája, hossza teljesen kifejlett állapotában is csak 9-10 centiméteres.

A kígyó méghozzá teljesen vak, és föld alatti, rejtőzködő életmódot folytat, főként hangyákkal táplálkozik, és külsőre nagyon hasonlít egy másik, szintén barbadosi kígyófajra, amivel még a szakértők is könnyen összekeverik. A Re:wild leírása szerint a kígyó 1889-es felfedezése óta csak néhány esetben jelentették egy-egy egyed detektálását, és az elmúlt évtizedek kihagyása miatt fel is került a szervezet listájára, amelyen a “tudomány számára elveszett” fajokat gyűjtötték össze. A mostani példányt felfedező Connor Blades elmondása szerint a kígyót egy kő alatt találta meg, de csak alapos mikroszkópos vizsgálatok során sikerült kideríteni, hogy valóban a barbadosi fonálkígyó került-e elő, mivel az állat olyan gyorsan tekergett a vizsgálathoz használt Petri-csészében.

A kígyó újrafelfedezése biztató jel a barbadosi fonálkígyó populációja szempontjából, mivel lehetséges, hogy egészen sok példánya akad a szigeten, amelyeket csak a rejtett életmód miatt nem sikerült eddig gyakrabban észlelni, viszont a természetvédők szerint a sziget erdeinek pusztítása miatt mára nagyon kevés olyan területet maradt Barbadoson, ahol a Tetracheilostoma carlae-hez hasonló állatok megélhetnek.

(Fotó: Connor Blades)


Az univerzum vége, a Nagy Reccs, gyorsabban bekövetkezhet, mint eddig gondoltuk
Az univerzum vége, a Nagy Reccs, gyorsabban bekövetkezhet, mint eddig gondoltuk
Azért a világegyetemnek van még egy kis ideje hátra.
Miért pont most zárják be a Keleti pályaudvart?
Miért pont most zárják be a Keleti pályaudvart?
A MÁV bejelentette, hogy a pályaudvar egy hónap múlva bezár felújítás miatt.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.