Élőben követik a kutatók, ahogy felébred egy fekete lyuk

2025 / 04 / 16 / Bobák Zsófia
Élőben követik a kutatók, ahogy felébred egy fekete lyuk
Az Ansky nevű fekete lyuk sokáig pihent, de az elmúlt években erős aktivitást észleltek a csillagászok az irányából.

Az SDSS1335+0728 jelű galaxist éppen 21 évvel ezelőtt, 2004. április 16-án fedezték fel a csillagászok a GALEX teleszkóppal, ami ultraibolya tartományban végzett méréseket az űrben tíz éven át. A galaxis másfél évtizeden keresztül nem sok aktivitást mutatott, majd 2019-ben hirtelen sokkal fényesebben kezdett ragyogni, mint korábban. Az elkövetkező öt év során időről időre felerősödő, majd elhalványuló röntgensugárzást, illetve felvillanásokat detektáltak a megfigyelések során a galaxis felől, a kutatók pedig arra a következtetésre jutottak, hogy a jelenségért az SDSS1335+0728 aktív galaxismagja a felelős, vagyis a galaxis közepében egy szupermasszív fekete lyuk rejtőzik. A fekete lyuk körülbelül egymillió naptömegű, és a jelek szerint éppen felébredt szunyókálásából, vagyis aktívabb szakaszába lépett a stabil, inaktív fázis után.

A fekete lyukak esetében a QPE-nek (quasiperiodic eruption, kváziperiodikus kitörés) nevezett röntgen-felvillanásokat általában a fekete lyuk akkréciós korongjával interakcióba kerülő kisebb objektum okozza, például egy arra járó csillag, amit elpusztít a fekete lyuk, de az SDSS1335+0728 fekete lyuka (amit Anskyra kereszteltek a kutatók) a szokásosnál sokkal intenzívebb, fényesebb és hosszabb kitöréseket produkál. Az elméletek szerint a felvillanások kiindulópontja egy kisebb űrbeli objektum lehet, ami az akkréciós korong anyagában zavart kelt.

A kutatóknak mindenesetre Ansky különösen jó lehetőséget nyújt arra, hogy a QPE jelenségét, és általában véve az újra aktívvá váló szupermasszív fekete lyukakat tanulmányozzák, mivel, ahogyan a kutatók a Nature-ben megjelent tanulmányban írják, az "AGN-jelölt" tevékenységét élőben követhetik a különféle teleszkópok segítségével. A csillagászok reményei szerint a kitörésekkel összefüggő gravitációs hullámokat a jövőben a LISA három szondája is mérni tudja majd, még pontosabb képet nyújtva a fekete lyukkal kapcsolatos fejleményekről.

(Fotó: ESA/ATG Europe, ESO/M. Kornmesser)

Véletlenszerű fények törnek elő a Tejútrendszer szupermasszív fekete lyukából Felvétel is készült az eseményről, ami a jelek szerint állandó jelleggel zajlik a Sagittarius A* közelében.


Így változtat életeket az OTDK: fiatal kutatónők sikertörténetei
Így változtat életeket az OTDK: fiatal kutatónők sikertörténetei
Két fiatal kutatónő példája bizonyítja, hogy az Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) miként formálhatja a szakmai karriert és nyithat kapukat a nemzetközi sikerhez.
Ha azt hitted, a jövő még messze van, akkor ideje átsétálnod az Allee-ba!
Ha azt hitted, a jövő még messze van, akkor ideje átsétálnod az Allee-ba!
Az Allee-ban már konkrétan leparkolt a jövő egy darabja, és még pózol is a kamerának.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.