Döbbenetesen közel az első kereskedelmi célú fúziós erőmű

2024 / 12 / 20 / Felkai Ádám
Döbbenetesen közel az első kereskedelmi célú fúziós erőmű
400 megawatt elektromos energia, 150 ezer otthon ellátása fúziós energiával – és hogy mikor? A tervek szerint nagyon hamar, az első lépésre már 2026-ban sor kerül, maga az erőmű pedig a 2030-as évek elején kezdheti meg a működést.

A Commonwealth Fusion Systems (CFS) – amelyet a Massachusettsi Műszaki Egyetem (MIT) korábbi kutatói alapítottak – a világ első kereskedelmi fúziós erőművének megépítésére készül a virginiai Chesterfield megyében, a James River Industrial Park területén. Az ARC nevű, a hálózatra kapcsolt létesítmény körülbelül 400 megawatt elektromos energiát fog szolgáltatni, ami mintegy 150 ezer otthon ellátására elegendő, és várhatóan a 2030-as évek elején kezdheti meg működését – számol be róla az Interesting Engineering.

“Történelmi pillanat ez”

– mondta Bob Mumgaard, a CFS vezérigazgatója és társalapítója.

“A 2030-as évek elején minden tekintet a richmondi régióra, pontosabban a virginiai Chesterfield megyére irányul majd, mint a kereskedelmi fúziós energia születési helyére.”

A fúzió tiszta és fenntartható energiaforrást kínál: ellentétben a fosszilis tüzelőanyagokkal, nem eredményez káros kibocsátást vagy hosszú távon veszélyes radioaktív hulladékot. A folyamat alapja, hogy hidrogénizotópokat egyesítenek rendkívül magas hőmérsékleten. A legfontosabb cél jelenleg továbbra is a nettó energianyereség elérése, vagyis az, hogy a rendszer több energiát termeljen, mint amennyit felhasznál. A CFS ezt a célt a massachusettsi Devensben található SPARC nevű kísérleti berendezéssel igyekszik elérni. A tervek szerint a SPARC 2026-ban hozza létre első plazmáját, megteremtve a fúzióhoz szükséges rendkívüli körülményeket. Ezt követően pedig az a cél, hogy bebizonyítsák a nettó fúziós teljesítmény megvalósíthatóságát, amivel azt igazolnák, hogy egy kereskedelmi szempontból releváns tervezés végül több energiát állíthat elő, mint amennyit fogyaszt.

A SPARC sikerének köszönhetően pedig megnyílna az út az ARC előtt, ezzel a CFS a fúziós energiát immár közvetlenül a hálózatba táplálná.

“A CFS globális kutatást végzett az első kereskedelmi fúziós erőmű lehetséges helyszínét illetően”

– szól a vállalat közleménye, amihez azt is hozzáteszik, hogy az ARC-t teljes egészében a CFS finanszírozza, építi, birtokolja és üzemelteti majd.

A projekt várhatóan jelentős gazdasági előnyökkel jár: több milliárd eurós regionális fejlesztést és több száz új munkahelyet teremt mind az építkezés, mind pedig a későbbi folyamatos működés során. A CFS nem pénzügyi együttműködési megállapodást is aláírt a Dominion Energy Virginiával, a tervezett telephely tulajdonosával, amely szakmai támogatást és bérleti lehetőséget biztosít az ipari parkban.


Így változtat életeket az OTDK: fiatal kutatónők sikertörténetei
Így változtat életeket az OTDK: fiatal kutatónők sikertörténetei
Két fiatal kutatónő példája bizonyítja, hogy az Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) miként formálhatja a szakmai karriert és nyithat kapukat a nemzetközi sikerhez.
Ha azt hitted, a jövő még messze van, akkor ideje átsétálnod az Allee-ba!
Ha azt hitted, a jövő még messze van, akkor ideje átsétálnod az Allee-ba!
Az Allee-ban már konkrétan leparkolt a jövő egy darabja, és még pózol is a kamerának.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.