Budapest-Gödöllő távot tett meg a Perseverance a Marson

2024 / 10 / 30 / Bobák Zsófia
Budapest-Gödöllő távot tett meg a Perseverance a Marson
A marsjáró egy ideje már társa, az Ingenuity helikopter nélkül rója a Mars emelkedőit, a NASA bemutatta, merre járt eddig és hol tart most.

A Perseverance marsjáró neve állhatatosságot jelent és az űreszköz 2021-es indulása óta valóban kitartóan rója az utat a Marson, olyan helyeket feltérképezve, ahol korábban marsjáró még nem járt. Feladata, hogy mintákat szerezzen a bolygó kőzeteiből, amelyeket egy később induló misszió során eljuttatnak a Földre és laboratóriumi körülmények között sokkal alaposabban elemzik majd őket a kutatók, mint ahogyan a Marson a roverek vagy leszállóegységek tudományos műszereivel lehetséges lenne.

A Perseverance az Ingenuity helikopterrel együtt kezdte meg küldetését, miután 2021 februárjában megérkezett a Jezero-kráter területére, majd amikor a kitűzött célokat bőven túlteljesítő légi jármű búcsút intett 72. repülése után idén januárban, a marsjáró egyedül haladt tovább. A Perseverance a NASA október 28-ai közleménye szerint az elmúlt három és fél évben 30 kilométert tett meg a bolygón, ami, ha szemléltetni szeretnénk, nagyjából a Budapest-Gödöllő távolságnak felel meg. A rover persze nem halad folyamatosan, egy-egy, a mintagyűjtés szempontjából ígéretes helyszínen megáll és megvizsgálja a környezetet, valamint szükség esetén elvégzi a kőzetminta beszerzésének hosszas folyamatát is. A rovert emellett időnként váratlan akadályok is hátráltatják a haladásban, 2021 végén például egy hónapra le kellett állnia a munkával, mert az egyik tárolóba kavicsok kerültek és a földi irányítóközpont munkatársainak ki kellett találnia, hogyan oldják meg a rendhagyó helyzetet.

A Perseverance eddigi útját és a minták beszerzésének helyét a NASA videóban illusztrálta, amelyből az is kiderül, milyen nehéz megtalálni a megfelelő útvonalat a Mars emelkedőin és felszíni képződményein át.

(Fotó: NASA JPL-Caltech)


Így változtat életeket az OTDK: fiatal kutatónők sikertörténetei
Így változtat életeket az OTDK: fiatal kutatónők sikertörténetei
Két fiatal kutatónő példája bizonyítja, hogy az Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) miként formálhatja a szakmai karriert és nyithat kapukat a nemzetközi sikerhez.
Ha azt hitted, a jövő még messze van, akkor ideje átsétálnod az Allee-ba!
Ha azt hitted, a jövő még messze van, akkor ideje átsétálnod az Allee-ba!
Az Allee-ban már konkrétan leparkolt a jövő egy darabja, és még pózol is a kamerának.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.