Bemutatták, hogyan telnek a kínai űrhajósok napjai a készülő űrállomáson

2022 / 06 / 20 / Bobák Zsófia
Bemutatták, hogyan telnek a kínai űrhajósok napjai a készülő űrállomáson
A Tienkung központi moduljában jelenleg három taikonauta tartózkodik, a két újabb modul, amivel bővül a most még csak ötven négyzetméteres élettér, júliusban és októberben érkezik.

Kína saját űrállomása nagy lendülettel fejlődik: a központi modult, a Tienhót tavaly áprilisban állították pályára, a teljes struktúra pedig még idén elkészülhet. A tudományos kutatások helyszínéül szolgáló Ventien és a Mengtien júliusban és októberben érkezik majd a Tienhóhoz, és a csatlakoztatás után T-alakú formát alkotnak a már üzemben lévő modullal együtt. A fedélzeten összesen 25 mini-laboratórium kap helyet, amelyekben a kísérleteket végezhetik az űrhajósok, akik számára hat hálószoba és két fürdőhelyiség áll majd rendelkezésre az akár fél évig tartó küldetések során. Az űrállomás élettartamát legalább tíz évre tervezik, de a remények szerint akár 15 évig is funkcionálhat a Tienkung, amivel jócskán megelőzi az eddigi kísérleti jellegű kínai űrállomások, a hat évig üzemelő Tienkung-1 és Tienkung-2 működési idejét.

A Tienho fedélzetén jelenleg három taikonauta, Csen Tung, Liu Jang and Caj Hszücsö tartózkodik, akik a Sencsou-14 küldetés keretében június 6-án érkeztek az állomásra és az elkövetkező hat hónap során a Tienkung előkészítésén dolgoznak majd. A CGTN videója bemutatja, hogyan teltek az első napok az űrhajósok számára, miközben a mikrogravitációs környezethez alkalmazkodtak.

(Fotó: CMG)

Ilyen lesz a kínai űrállomás, a Tienkung a két újabb modul csatlakoztatása után Kína eddigi kísérleti űrállomásai csak egészen kis méretű egységek voltak, amelyek nem voltak alkalmasak az űrhajósok hosszú távú elszállásolására, de hamarosan elkészül a Tienkung és megkezdődhetnek a tudományos kutatások a fedélzeten.


Továbbra is hódít a párját ritkító hungarikum, ami a jövő tudósait és művészeit adja a világnak
Továbbra is hódít a párját ritkító hungarikum, ami a jövő tudósait és művészeit adja a világnak
Az Országos Tudományos Diákköri Tanács (OTDT) által szervezett Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) sok évtizedes hagyománya mára széles körű népszerűséget ért el, és fontos kiindulási pont lehet a hazai és határon túli tehetségek számára a jövőbeli karrierjük felé vezető úton. A 2025-ös, 37. konferencia előtt az OTDK céljáról és működéséről Prof. Dr. Szendrő Péter örökös elnök úrral és dr. Cziráki Szabinával, az OTDT titkárával beszélgettünk.
Titokzatos köd fújt keresztül a Naprendszeren
Titokzatos köd fújt keresztül a Naprendszeren
A Radcliffe-hullám nemcsak a Földet, hanem az egész Naprendszert is elnyelte.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.