Bemutatták a Grok 3-at, ami Elon Musk szerint mindenben felülmúlja a többi mesterséges intelligenciát

2025 / 02 / 19 / Bobák Áron
Bemutatták a Grok 3-at, ami Elon Musk szerint mindenben felülmúlja a többi mesterséges intelligenciát
Az xAI legújabb nagy nyelvi modelljén alapuló chatbot az első teszteredmények szerint matematikában, természettudományokkal kapcsolatos kérdésekben és programozási feladatokban is felülmúlja a ChatGPT-t, a Geminit és a DeepSeeket is.

A cég alapítója, Elon Musk kedden egy egyórás élő közvetítés keretében mutatta be az xAI legújabb nagy nyelvi modelljét, valamint az ugyanezen a néven futó chatbotot, a Grok 3-at, ami első körben a havi 40 dollárért igénybe vehető X Premium+ előfizetők számára válik elérhetővé. A modellt egy Memphisben felépített, 200 ezer GPU-t felvonultató adatközpontban tanítottak be, és bár a Grok 3 fejlesztése még nem fejeződött be teljesen, az első teljesítménytesztek alapján jelenleg valóban az egyik legfejlettebb modell lehet a piacon.

A Grok 3 a mesterséges intelligenciák matematikai képességeit mérő AIME '24 teszten, a PhD-szintű természettudományos (elsősorban biológiai, fizikai és kémiai) problémákat tartalmazó GPQA teszten valamint a programozási képességeket mérő LCB Oct-Feb teszten is kiemelkedő eredményeket ért el, maga mögé utasítva a GPT-4o-t, a Gemini-2 Prót, a DeepSeek-V3-at valamint a Claude 3.5 Sonnetet is.


A Grok 3 eredményei más nagy nyelvi modellekkel összevetve a mesterséges intelligenciák képességeit osztályozó benchmark-teszteken

Az xAI első alkalommal egy úgynevezett érvelő (reasoning) modellt is kiadott, amely hasonlóan jó eredményeket ért el az igencsak erős, többek között a GPT-o3 minit és a köztudatba nemrég berobbant DeepSeek-R1-et felvonultató mezőnyben. Az ilyen érvelő modellek a feladatokat kisebb részekre bontják és hosszabb gondolkodási idővel dolgoznak, így különösen alkalmasak összetett kérdések megválaszolására. Szintén újdonság, hogy a Grok 3-at mélykeresési funkcióval is ellátták, aminek szintén elsősorban a szakmai jellegű, komplex feladatoknál vehetik hasznát a felhasználók.

A Grok 3 képességeiről sokat elmond, hogy a chatbot egy korai változata a Chatbot Arenában is átvette az első helyet, ahol a felhasználóknak két chatbot képességeit kell értékelniük a válaszok minősége alapján úgy, hogy közben nem tudják, melyik chatbotokkal beszélgetnek éppen.

A Grok a korábbi verzióhoz képest két további új funkciót vonultat fel: az egyik, hogy a chatbotba integrálták az Aurora nevű képgenerátort, így a Geminihez és a ChatGPT-hez hasonlóan már képeket is képes létrehozni szöveges utasítás alapján, Musk szerint pedig a szolgáltatás heteken belül hangos móddal is bővülni fog, így a felhasználók már szóban is kommunikálhatnak majd az AI-jal.

A Tom's Guide már tesztelte is a Grok legújabb verzióját, amelyről megállapították, hogy a bonyolult szakmai kérdésekre is képes kielégítő válaszokat adni, emellett meglehetősen jó minőségű (noha a konkurenciához képest kiemelkedőnek azért nem nevezhető) képeket lehet vele alkotni. Hibaként említették ugyanakkor, hogy a szakmai kérdések megválaszolásánál a Grok gyakran egyáltalán nem jelöli meg a forrásait, ami csökkenti a válaszai hitelességét, és megnehezíti azok ellenőrizhetőségét.

(Borítókép: VCG/VCG via Getty Images)

Négy úttörő funkció, amivel a mesterséges intelligencia a feje tetejére állíthatja, ahogyan a telefonunkat használjuk A Samsung Galaxy S25-be integrált Gemini az egyik legizgalmasabb dolog, ami a telefonokkal történhetett, de hogy a gyakorlatban mennyire lesznek hasznosak az MI nyújtotta előnyök, az még a jövő zenéje.


Továbbra is hódít a párját ritkító hungarikum, ami a jövő tudósait és művészeit adja a világnak
Továbbra is hódít a párját ritkító hungarikum, ami a jövő tudósait és művészeit adja a világnak
Az Országos Tudományos Diákköri Tanács (OTDT) által szervezett Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) sok évtizedes hagyománya mára széles körű népszerűséget ért el, és fontos kiindulási pont lehet a hazai és határon túli tehetségek számára a jövőbeli karrierjük felé vezető úton. A 2025-ös, 37. konferencia előtt az OTDK céljáról és működéséről Prof. Dr. Szendrő Péter örökös elnök úrral és dr. Cziráki Szabinával, az OTDT titkárával beszélgettünk.
Már jövőre elkészülhet az első AGI, vagyis általános mesterséges intelligencia
Már jövőre elkészülhet az első AGI, vagyis általános mesterséges intelligencia
Azért nem minden szakértő ért ezzel egyet.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.