Az OpenAI vezére szerint már jövőre megérkezhet az általános mesterséges intelligencia

2024 / 11 / 12 / Bobák Áron
Az OpenAI vezére szerint már jövőre megérkezhet az általános mesterséges intelligencia
Gary Tan, az Y Combinator startup vezérigazgatója egy interjúban arról kérdezte Sam Altmant, hogy mi az, amit a legjobban vár 2025-ben, mire a ChatGPT-t fejlesztő OpenAI vezetője kapásból rávágta, hogy az AGI-t, azaz a mesterséges általános intelligenciát.

Bár azt eddig is lehetett tudni, hogy az OpenAI - számos más vállalathoz hasonlóan - az AGI kifejlesztésén dolgozik, Altman kijelentése így is kicsit váratlan. A mesterséges általános intelligencia alatt olyan AI-rendszereket értenek, amelyek a jelenlegi mesterséges intelligenciákkal szemben bármilyen olyan intellektuális feladatot el tudnak végezni, amit az emberek is, a legtöbb szakértő szerint pedig ennek az elérésére még éveket, ha nem évtizedeket kell várnunk. Az Nvidia vezetője, Jensen Huang például idén tavasszal úgy nyilatkozott, hogy szerinte még öt évnyire vagyunk az AGI megjelenésétől.

Hogy Altman miért ennyire optimista, arra a legkézenfekvőbb magyarázat az lehet, hogy az AGI-nak nincs igazán egységes definíciója. A Deepmind kutatói által tavaly felállított terminológia például már az olyan mesterséges intelligenciát is az AGI közé sorolja, amely jobban teljesít a hozzáértő emberek 50 százalékánál a különböző (nem fizikai) teszteken. Természetesen ennek is elengedhetetlen tényezője lenne, hogy az OpenAI olyan MI-t fejlesszen, ami már nem csupán utánozza az emberek viselkedését, de képes megérteni a feladatokat, ez alapján pedig új képességeket elsajátítani. Hogy Altman erre gondolt-e, azt viszont egyelőre nem tudhatjuk, hiszen az interjúban nem fejtette ki bővebben, hogy ő mit is ért pontosan AGI alatt.

A mesterséges általános intelligencia érkezésével kapcsolatban nem mindenki osztja Altman lelkesedését, az OpenAI AGI készenlétet felelős vezetője, Miles Brundage például alig néhány héttel ezelőtt lépett ki a vállalattól, amit azzal indokolt, hogy véleménye szerint jelenleg sem az OpenAI, sem pedig a társadalom nem áll készen a mesterséges általános intelligencia megjelenésére.

(Borítókép: Justin Sullivan/Getty Images)

Az AI evolúció három fázisa: a teljes idővonal Két kutató most egy könyvben kidolgozott egy részletes idővonalat a mesterséges intelligencia fejlődéséről, és arról, hogy mindez miként változtatja meg a világot. De milyen jövőt ígér a világ, amelyet egyre inkább az MI dominál majd?


Így változtat életeket az OTDK: fiatal kutatónők sikertörténetei
Így változtat életeket az OTDK: fiatal kutatónők sikertörténetei
Két fiatal kutatónő példája bizonyítja, hogy az Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) miként formálhatja a szakmai karriert és nyithat kapukat a nemzetközi sikerhez.
Ha azt hitted, a jövő még messze van, akkor ideje átsétálnod az Allee-ba!
Ha azt hitted, a jövő még messze van, akkor ideje átsétálnod az Allee-ba!
Az Allee-ban már konkrétan leparkolt a jövő egy darabja, és még pózol is a kamerának.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.