Az Apple és a Meta is belekezd a humanoidok készítésébe

2025 / 02 / 17 / Bobák Zsófia
Az Apple és a Meta is belekezd a humanoidok készítésébe
A projektekről nem sok részlet látott eddig napvilágot, de a hírek szerint a két óriáscég emberszerű robotok fejlesztését tervezi.

A Bloomberg beszámolója szerint a humanoidok fejlesztésének versenyébe két új, jól ismert szereplő is beszáll: a Facebook anyavállalata, a Meta, valamint az Apple is tervezi az emberszerű gépek készítését, noha egyik cégnek sem vég igazán a profiljába az ilyen típusú robotizáció. Míg a Tesla döntése az Optimus robot készítésével kapcsolatban indokolható azzal, hogy a cég az autógyártás területén valószínűleg hasznosítani tudja majd a kétlábú robot képességeit, és az önvezető autók technológiájának alkalmazása egyébként is egyszerűbbé tette a gép fejlesztését, addig a Meta vagy az Apple részéről valamivel meglepőbb lehet ez a lépés, igaz, hogy mindkét cég rendelkezik olyan technológiákkal, amelyek hasznosak lehetnek egy emberszerű robot működtetésében is. A Meta például a Llama elnevezésű nagy nyelvi modelljét tervezi használni a robotokban, amely a Meta AI 2023-tól megjelenő terméke, és ez üzemel többek között a cég chatbotjában és képgeneráló alkalmazásában is.

Egy robotban, különösen, ha azt emberekkel való gyakori interakcióra szánják, egy bevált LLM előnyös alap lehet,

márpedig a Meta a jelek szerint otthoni használatra alkalmas gép építésében gondolkodik.

A cégnek a robotról szóló belső levelezéséről a Reuters és a Bloomberg is beszámolt: eszerint a Meta célja nem csak az, hogy saját humanoiddal álljon elő, hanem olyan platformot akarnak létrehozni, amelyre más gyártók is építhetnek, ez pedig fontos pozíciót biztosíthatna számukra a robotikai piacon. A Meta, azaz akkor még Facebook Inc., 2021-es átnevezése idején világossá tette, hogy új utakat szeretnének nyitni a tevékenységeikben, és a metaverzum kialakítása lesz a legfontosabb “ismertetőjegyük”, és a cég valóban sokat fektetett a virtuális világok, és az azok eléréséhez szükséges eszközök, többek között a Meta Horizon platformok vagy a Quest VR-sisak fejlesztésébe, de időközben a 2020-as évek elején még nagyon divatos metaverzum kifejezés valahogy megkopott, és a fejlesztések nem mindig térültek meg. A Business Insider hírei szerint a Meta vezetői még mindig hisznek abban, hogy a metaverzum sikeressé válhat, de még Andrew Bosworthnek, a cég technológiai vezetőjének meglátása szerint is nagy áttörésre van szükség a hosszú távú tervek megvalósításához a Horizon World tekintetében.

Azt még nem lehet tudni, hogy a humanoidok fejlesztése hogyan alakul a Metánál, ha egyáltalán tényleg belevágnak, de az biztos, hogy az emberszerű robotok készítése manapság rendkívül népszerű fejlesztési irányt jelent a vállalatoknál a világ minden pontján, de különösen Kínában és az Egyesült Államokban. Arról, hogy az Apple is beszáll a versenybe és humanoidot épít, már régen lehetett hallani, emellett a cég mérnökei már elő is rukkoltak egy robottal, ami, bár nem humanoid, hanem lámpa, rendelkezik néhány emberszerű vonással a viselkedése terén, de az emberszerű gép projektjének alakulásáról nem sokat lehet tudni.

A néhány hete felröppenő hírek szerint az Apple a Carnegie Mellon Egyetemmel dolgozik együtt, hogy az ARMOR kódnevű robotot megépítse, de a humanoid modell megjelenését a Bloomberg 2024-ben csak a következő évtizedre jósolta.

(Fotó: Hansuan_Fabregas/Pixabay)


Továbbra is hódít a párját ritkító hungarikum, ami a jövő tudósait és művészeit adja a világnak
Továbbra is hódít a párját ritkító hungarikum, ami a jövő tudósait és művészeit adja a világnak
Az Országos Tudományos Diákköri Tanács (OTDT) által szervezett Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) sok évtizedes hagyománya mára széles körű népszerűséget ért el, és fontos kiindulási pont lehet a hazai és határon túli tehetségek számára a jövőbeli karrierjük felé vezető úton. A 2025-ös, 37. konferencia előtt az OTDK céljáról és működéséről Prof. Dr. Szendrő Péter örökös elnök úrral és dr. Cziráki Szabinával, az OTDT titkárával beszélgettünk.
Már jövőre elkészülhet az első AGI, vagyis általános mesterséges intelligencia
Már jövőre elkészülhet az első AGI, vagyis általános mesterséges intelligencia
Azért nem minden szakértő ért ezzel egyet.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.