Az amerikai vaskupola “antihiperszonikus” lesz

2025 / 02 / 19 / Felkai Ádám
Az amerikai vaskupola “antihiperszonikus” lesz
Az Ursa Major, egy magántulajdonú rakétahajtóműgyártó vállalat, felgyorsítja a Draper hajtómű fejlesztését, amelyet a következő generációs rakétavédelmi rendszerekhez terveztek. Ez a csúcstechnológiás meghajtórendszer kiemelt szerepet fog játszani a modern katonai védelemben.

A vállalat szoros együttműködésben dolgozik amerikai védelmi ügynökségekkel és hadiipari vállalatokkal, hogy ezt a fejlett technológiát különböző katonai alkalmazásokba integrálják – többek között az izraeli Vaskupolához hasonló rakétavédelmi rendszerekbe. Minderről az Interesting Engineering számolt be.

A Draper nem kriogén kerozin-peroxid üzemanyaga lehetővé teszi a könnyű telepítést, miközben alkalmas rakéták meghajtására mind az űrben, mind a légkörben. Mivel az üzemanyag szobahőmérsékleten is folyékony marad, nincs szükség bonyolult kriogén hűtőrendszerekre, amelyek a hagyományos folyékony hajtóanyagok esetében elengedhetetlenek. Ez nemcsak leegyszerűsíti a tárolást és a kezelést, hanem gyorsabb reakcióidőt is lehetővé tesz a hadműveletek során. Mindez különösen alkalmassá teszi ezt az eszközt mind a légköri, mind az űrbéli hadműveletek számára, ami mostanra fontos tényező a korszerű rakétavédelmi stratégiákban.

Az Ursa Major 2023-ban kötött szerződést az amerikai légierővel a Draper és az Arroway hajtóművek fejlesztésére. A vállalat alapítója és vezérigazgatója, Joe Laurienti akkor így nyilatkozott:

“A Draper lesz az amerikai antihiperszonikus képességek alapja. Az igény szerinti indítás és a megnövelt manőverezhetőség ideális hiperszonikus elfogóvá teszi, emellett lehetővé teszi, hogy valósághűbben szimulálja a hiperszonikus fenyegetéseket.”

A Colorado állambeli Berthoudban sikeresen elvégzett földi tesztgyújtásokat követően az Ursa Major most a repülési tesztekre készül. A vállalat szerint a Draper egy kritikus hiányosságot pótolhat az amerikai hadsereg fegyverarzenáljában, mivel egyaránt alkalmazható elfogó rakétaként és célpontszimulációs platformként a hiperszonikus fenyegetések ellen. Januárban Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke végrehajtási utasítást adott ki egy „Amerikai Vaskupola” létrehozására, amelynek célja a ballisztikus, hiperszonikus és fejlett robotrepülőgépek elleni védelem. A tervezett rendszer a beérkező fenyegetések semlegesítésére azok gyorsítási fázisában avatkozna be, amihez azonban a legkorszerűbb meghajtási technológiára van szükség.

A legtöbb jelenlegi rakétavédelmi rendszer szilárd hajtóanyagú rakétamotorokat alkalmaz, mivel ezek könnyen tárolhatók és gyorsan bevethetők. Ezek a hajtóművek azonban nem rendelkeznek a folyékony hajtóanyagú motorok teljesítményével és manőverezhetőségével. Mint azt fentebb részletesen is kifejtettük, a Draper kerozin-peroxid üzemanyaga azonban szobahőmérsékleten is folyékony marad, így nincs szükség bonyolult kriogén hűtőrendszerekre, miközben kiváló tolóerőt és irányíthatóságot biztosít.

Irány a Mars a NASA pulzusos plazma rakétájával! Az oda-vissza út a Marsra jelenleg két évig tart – a pulzusos plazma rakétával mindez 7 hónapra olvad. A rakéta bizonyos szempontból a Starshipet is lepipálná.

A Draper körülbelül 18 kilonewton tolóerőt képes kifejteni, amivel egyaránt alkalmas légköri és űrbéli műveletekre. Ha a közelgő repülési tesztek sikerrel zárulnak, az Ursa Major számára a következő nagy kihívás a gyártási kapacitás növelése lesz, hogy kielégítse az amerikai védelmi programok igényeit.

(Kép: a Draper hajtómű/Ursa Major)


Továbbra is hódít a párját ritkító hungarikum, ami a jövő tudósait és művészeit adja a világnak
Továbbra is hódít a párját ritkító hungarikum, ami a jövő tudósait és művészeit adja a világnak
Az Országos Tudományos Diákköri Tanács (OTDT) által szervezett Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) sok évtizedes hagyománya mára széles körű népszerűséget ért el, és fontos kiindulási pont lehet a hazai és határon túli tehetségek számára a jövőbeli karrierjük felé vezető úton. A 2025-ös, 37. konferencia előtt az OTDK céljáról és működéséről Prof. Dr. Szendrő Péter örökös elnök úrral és dr. Cziráki Szabinával, az OTDT titkárával beszélgettünk.
Már jövőre elkészülhet az első AGI, vagyis általános mesterséges intelligencia
Már jövőre elkészülhet az első AGI, vagyis általános mesterséges intelligencia
Azért nem minden szakértő ért ezzel egyet.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.