Átveheti a Xiaomi a Huawei helyét a mobilpiacon?

2021 / 02 / 09 / Bobák Áron
Átveheti a Xiaomi a Huawei helyét a mobilpiacon?
Tavaly még sokan értetlenkedtek, amikor a konkurenciánál olcsóbb telefonjairól ismert Xiaomi az Mi 10-zel egy olyan telefont mutatott be, ami alig volt olcsóbb, mint a Samsung vagy a Huawei telefonjai, igaz, cserébe sokkal kevesebb kompromisszumot is kellett kötnie a vásárlóknak. Idén ennek már sokkal több értelme van, hiszen a Huawei visszaesésével a Xiaomi előtt megnyílt az út, hogy felemelkedjen a legnagyobbak közé.

A kínai gyártó stratégiája éveken keresztül teljesen világos volt: néhány okos kompromisszummal, viszont erős hardverrel a konkurenciánál jóval olcsóbb telefont gyártani, ami így a vásárlók széles körének volt igen vonzó választás. A tavalyi Mi 10-zel aztán alaposan felrúgták ezt a sormintát, hiszen a telefonnak még a legolcsóbb változata is csaknem háromszázezer forintba került, amivel alig számított olcsóbbnak, mint egy Samsung Galaxy S vagy egy P-szériás Huawei. A nemzetközi piacon hétfőn bemutatott Mi 11 látszólag csak folytatja, amit az Mi 10 tavaly elkezdett, ugyanakkor az elmúlt egy évben nagyot változott a helyzet a mobilpiacon, így könnyen lehet, hogy a Xiaomi a legjobb ritmusban áldozta be a védjegyének számító kiváló ár-érték arányt a magasabb minőségért.

A pekingi székhelyű cég évek óta nagyon tudatosan építi a brandjét, ami számos igen látványos újításban is megnyilvánult: a Xiaomi volt például az első, ami mára már teljesen általánosnak számító "keret nélküli" telefonnal lépett a piacra, ők mutatták be a világ első 5G-s telefonját, és számos más technológiai újdonsággal is sikerült magukra irányítaniuk a figyelmet. A cég hosszú ideje ott ólálkodott a nagy gyártók nyomában, így tökéletes pozícióban érte őket az amerikai kormány váratlan döntése, akik a Huawei tiltólistára helyezésével komoly fennakadásokat okoztak a világ második legnagyobb telefongyártójának az ellátási láncában.

A Reuters szerint a Huawei teljesen kivonulhat a prémium telefonok piacáról A Huawei szóvivője ugyanakkor határozottan cáfolta, hogy tárgyalásokat folytatnának a P és a Mate széria eladásáról.

Az USA kereskedelmi minisztériuma által kivetett embargó, ami alapján sem amerikai, sem pedig amerikai technológiát használó cégek nem kereskedhetnek a Huaweijel, a tavalyi év második felében már erősen éreztette a hatását: míg a Huawei a koronavírus-járvány miatt padlón levő mobilpiacon a második negyedévben még a vezetést is átvette a Samsungtól, az év vége eléggé siralmasan alakult a gyártónak. A Counterpoint Research piackutató adatai szerint a Huawei ugyan összességében még így is a harmadik legnagyobb gyártó volt tavaly, azonban az eladásaik 21 százalékkal estek vissza 2019-hez képest, az év utolsó negyedévében pedig alig feleannyi telefont adtak el, mint 2019 utolsó három hónapjában, amivel a hatodik helyre csúsztak vissza a gyártók között.

Elemzők szerint a Huawei már az év elején teljesen kifogyhat a mikrochipekből, arról pedig egyelőre nem érkezett hír, hogy sikerült volna orvosolniuk az ellátási nehézségeket. Ennek folyományaként a Huawei idén akár több százmillió telefonnal kevesebbet értékesíthet, mint tavaly (a legpesszimistább becslések 50 millió eladott készülékről szóltak), és mivel az év második felében a telefoneladások valósággal kilőttek, ez azt is jelenti, hogy más gyártók nagyon komoly részesedéseket szerezhetnek a piacon. A Galaxy S21 bemutatója alkalmával már kielemeztük, hogy a Huawei gyengélkedése hogyan függ össze a januárra előre hozott bemutatóval, ha pedig van olyan cég, ami a Samsungnál is többet profitálhat a Huawei kieséséből, az a Xiaomi. Mivel mögöttük csupa olyan kínai gyártó sorakozik (Vivo, Oppo), aminek nyugaton nincs olyan jól kiépített infrastruktúrája és brandje, mint a Xiaominak, így jogosan számíthatnak rá, hogy nekik sikerül a legnagyobb szeletet kihasítaniuk a felszabaduló piaci részből, ez pedig azt jelenthetné, hogy egy-két éven belül az Apple-t megelőzve már ők lehetnének a második legnagyobb gyártó a Samsung mögött.

Letámadja a mobilpiacot 2021-ben a Samsung A Samsung a szokottnál jó másfél hónappal korábban, január közepén bemutatta az új S-szériás telefonjait, amik a Note halálhíréről szóló pletykákat is megerősíteni látszanak.

Ahhoz, hogy erre reális esélyük legyen, viszont már nem elég, ha jó ár-érték arányú telefonokat adnak. A Huawei évekkel ezelőtt felhagyott ezzel a stratégiával, és erőből próbálták lenyomni a Samsungot, vagyis évről-évre megpróbáltak jobb telefont összerakni, mint a nagy rivális. Hogy ez sikerült-e nekik, az nézőpont kérdése, de az biztos, hogy akik a Huawei csúcstelefonjait vásárolták, azok már nem a lehető legjobb ár-érték arányt keresték, hanem a legjobb telefont, kerüljön bármennyibe. Ha valaki a Huawei vásárlóit szeretné magához csábítani, akkor tehát neki is ilyen stratégiát kell követnie.

Ebből a szempontból nézve az Mi 11-nél nem is az a kérdés, hogy mit akar a Xiaomi egy 300 ezres telefonnal, hanem inkább az, hogy miért nem kerül még ennél is többe - azaz miért nem tud még ennél is kicsit többet. Az Mi 11 a legtöbb tekintetben felveszi a versenyt a Galaxy S21-gyel, a 6,8 colos, 3200x1440 pixeles, 120Hz-es képfrissítéssel ellátott AMOLED kijelző például nemcsak méretében és felbontásában, de még a fényerejében (1500 nit) és a biztonsági üveg típusában (Gorilla Glass Victus) is megegyezik a Galaxy S21 Ultráéval. A Snapdragon 888 proci és a 8 GB RAM pont ugyanaz, mint amit a sima S21 amerikai verziójával kapnak a felhasználók, emellett az Mi 11-ben is van kijelzőbe épített ujjlenyomat-olvasó, sztereó hangszóró és persze 5G-adatkapcsolat is. A telefon ára ezt figyelembe véve még mindig egészen kedvező, hiszen Magyarországon a legolcsóbb S21 330 ezer forintért került boltokba, és annak a kijelzője lényegesen elmarad attól, amit az Mi 11-től vagy az S21 Ultrától kapunk. Ha emellé odatesszük, hogy a Xiaomi telefonja 55 wattos gyorstöltéssel és 50 wattos vezeték nélküli töltéssel érkezik, akkor még az is lehetséges, hogy a Xiaominak nem csak a Huaweitől, de a Samsungtól is sikerül elcsábítania néhány felhasználót.

A Mi 11-ben ugyanakkor így is van néhány olyan dolog, ami hiányérzetre adhat okot. Az egyik ilyen a vízállóság, de ennél valamivel fontosabb a kamerarendszer, ami gyakorlatilag ugyanaz, mint ami a százezer forinttal olcsóbb Mi 10T Próban van. A 108 megapixeles főkamera, a 13 megapixeles nagy látószögű objektív és az 5 megapixeles makró lencse ugyan kifejezetten jó fotókat készít, ugyanakkor az Mi 11-ből teljesen hiányzik a telefotó lencse, ami azt jelenti, hogy optikai zoomra sincs lehetőség. Ez sok felhasználónak veheti el a kedvét a Xiaomi készülékétől, hiszen a tavaly hasonló áron debütáló Huawei P40 például 3x-os optikai zoommal érkezett, csakúgy, mint az idei Galaxy S21.

Lehetséges, hogy a Xiaomi az igazi nehéztüzérséget a még nem bejelentett Mi 11 Prónak, esetleg az Mi 11 Ultrának tartogatja, aminek elődje dupla telefotó lencsét és 120 wattos gyorstöltést is kapott, azonban az a telefon a nemzetközi piacra soha nem jutott el, kizárólag Kínában lehetett megvásárolni. Bár az Mi 11 Ultráról egyelőre csak pletykákat hallani, a fentiek tükrében meglepő lenne, ha a Xiaomi úgy döntene, hogy ezt a telefont sem fogják globálisan piacra küldeni, hiszen valószínűleg pontosan erre lenne szükségük ahhoz, hogy kihasítsanak egy nagyobb darabot az ultra prémium szegmensből is.

További cikkek a témában:

Ezek lehetnek a meghatározó mobiltrendek 2021-ben Bár a múlt héten bemutatott Samsung Galaxy S21 Ultra a specifikációja alapján nem sokban különbözik a tavalyi modelltől, közelebbről megnézve a készülék tele van olyan újdonságokkal, amelyeket eddig még nem nagyon láthattunk telefonokban.

Csúcskategóriás telefonok 250 ezer alatt - melyik mit tud? Összehasonlítottuk a Xiaomi és a OnePlus legújabb csúcsmodelljét, amelyeknek idén váratlanul erős mezőnyben kell helytállniuk. Vajon mire megy a Xiaomi Mi 10T Pro és a OnePlus 8T a Samsung, a Huawei és az Apple ellen?

Több méteres távolságból is tölthetők lesznek a Xiaomi telefonjai A gyártó olyan technológiát mutatott be, amellyel akár a szoba másik feléből is tölthetők a telefonok, okosórák, fitneszkarkötők.


Továbbra is hódít a párját ritkító hungarikum, ami a jövő tudósait és művészeit adja a világnak
Továbbra is hódít a párját ritkító hungarikum, ami a jövő tudósait és művészeit adja a világnak
Az Országos Tudományos Diákköri Tanács (OTDT) által szervezett Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) sok évtizedes hagyománya mára széles körű népszerűséget ért el, és fontos kiindulási pont lehet a hazai és határon túli tehetségek számára a jövőbeli karrierjük felé vezető úton. A 2025-ös, 37. konferencia előtt az OTDK céljáról és működéséről Prof. Dr. Szendrő Péter örökös elnök úrral és dr. Cziráki Szabinával, az OTDT titkárával beszélgettünk.
Kínában elkészítették az elpusztíthatatlan okostelefont, ami már itthon is kapható
Kínában elkészítették az elpusztíthatatlan okostelefont, ami már itthon is kapható
Túrázóknak és a világvégére készülőknek is érdekes lehet a kínai Unihertz beszédes nevű mobilja, a Tank 3 Pro, amibe az óriási akkumulátor mellé még egy beépített projektor is belefért.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.